Öyküler annesiz kaldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 19.08.2009 ABONE OL
BİR süredir kanser tedavisi gören 84 yaşındaki Yazar Nezihe Meriç dün saat 11.30'da İstanbul Etiler'deki evinde yaşamını yitirdi. Meriç'in kızı Aslı Şengil, cenazeyi, yarın Bebek Camisi'nde kılınacak öğle namazının ardından toprağa vereceklerini söyledi. Edebiyat dünyasının tanınmış isimlerinin Meriç'in ölümüyle ilgili görüşleri şöyle:
- Buket Uzuner (Yazar): Birkaç gün önce Nezihe Meriç'le ilgili bir yazısı okuduğumda düşünmüştüm bir an önce gideyim ziyaret edeyim diye. Ama şimdi haberi aldım çok üzüldüm. Bizim kuşağı kadın olarak duruşu ve yazdıkları ile çok etkilemişti.
- Ayfer Tunç (Yazar): Türk öyküsünün annesi öldü.
- Pınar Kür (Yazar): Çok büyük kayıp. Nezihe Meriç 20.yy Türk edebiyatının en önemli isimlerindendi. Halide Edip'ten sonra gelen en önemli kadın yazardı. "Topalkoşma" ve diğer eserleri ile çok cesur bir çıkış yaptı. İlk öykülerim Salim Şengil'le birlikte çıkarttıkları Dost dergisinde yayımlanmıştı. Bir anlamda o beni keşfetmişti diyebiliriz.

NEZİHE MERİÇ KİMDİR?
NEZİHEMeriç Türk öyküsünün en önemli isimlerinden biri idi. Halk deyişlerinden şehir hayatının zorluklarına uzanan öyküleri ile geleneksel öykü ve yeni yönelimler arasında bağ kurdu. 28 Şubat 1924'te Bursa'da doğan yazar İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ile felsefe bölümlerine devam ettiği eğitimini yarıda bıraktı. "Korsan Çıkmazı " ile 1962 Türk Dil Kurumu Roman Ödülü; "Bir Kara Derin Kuyu" ile 1990 Sait Faik Hikâye Armağanı; Yandırma ile 1998 Sedat Simavi Edebiyat Ödülleri'nin sahibi oldu.

BUGÜN NELER OLDU