Kadın yazarların öncüsü

Bugün toprağa verilecek usta edebiyatçı Nezihe Meriç'i Türk edebiyatının kadın yazarlarına sorduk. Yazarlar Meriç'i öncü bir kalem olarak görüyor, ondan etkilendiklerini söylüyor

Yazar Nezihe Meriç'in vefatı edebiyat dünyasında özellikle de kadın yazarlar arasında büyük üzüntüyle karşılandı. SABAH'a konuşan kadın yazarlar onun öncü bir kalem olduğunun altını çizip yerinin doldurulamayacağına vurgu yapıyor. Meriç'in öncü olarak öne çıkması ve kadın yazarların bu özelliğine vurgu yapması boşuna değil. Yaşarken hem yazdıklarıyla hem de kişisel ilişkileriyle pek çok kadın yazara cesaret veren Meriç, yazın dünyamıza hem kasabalı, hem köylü hem de şehirli kadınları aynı anda kazandırmıştı. Öykülerinde şiirli ve ince üslubu ile yandırmaları, bukle saçları, çın sabahları ve uzun geceleri anlatan Meriç, çocuklara anlattığı öykülerinde de gerçekliğini korumayı başardı. Kadın duyarlılığına ve bakış açısına sahip bir yazar olarak, gerek öykülerinde, gerekse romanlarında değişik tipteki insanları ve konuları işleyen Meriç, kadınların yaşamakta olduğu sorunlara karşı bazen öfkeli ve hatta hırçın ve başkaldırıcı bir tutum sergilerken de içtenliğiyle birlikte estetik kaygılarını da yitirmedi.

KADIN EDEBİYATÇILAR İÇİN ÖNEMLİYDİ
ELİF ŞAFAK :
Nezihe Meriç'in ölüm haberini tüm okurları gibi ben de üzülerek karşıladım. Bence Türk öykücülüğünün en önemli direklerinden biriydi. Sadece ele aldığı konular itibarıyla değil, kullandığı dil ve üslup bakımından da farklıydı ve cesurdu. Kelimelerinden ve kelimelere yüklediği derin enerjiden hep etkilenmişimdir. Hayatın ayrıntılarına titizlikle, haksızlıklarına ise duyarlılıkla yaklaşan bir yazardı Nezihe Meriç. Gerek duruşuyla, gerek duru kalemiyle, gerekse bir kadın edebiyatçı olarak ayrı bir önemi var.

ÇOK İNSANA YOL GÖSTERDİ
İNCİ ARAL: Türk öykücülüğünün en önemli isimlerindendi. Günümüz kadın öykücüleri ondan çok ilham almıştır. Türkçe'yi en iyi kullanan,dile özen gösteren, eşsiz öyküler yazmış bir ustaydı. Sadece bir öykücü olarak değil, hayatı kavrayışı yaşama bakışı ile de çok farklıydı. Güzel bir şey yapmış herkese kucak açardı. Çok insana yol göstermiş bir ustaydı.

ELİMDEN İLK O TUTMUŞTU
ASLI ERDOĞAN: Çok, çok yakınımdı. Edebiyat camiasında ilk elimden tutan kişiydi. İlk romanımı önceden okumuş çok beğenmiş hemen annemi aramıştı. Yani çok farklı bir yeri vardı benim için. Böyle yakın biri ölünce insan bir şey söyleyemiyor, çünkü edebiyatçılığı, yazarlığı ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğim kadar yakınımdı. Hayatın içerisinde de sanatçıydı.

İLHAM VERİCİ BİR USTAYDI
KARİN KARAKAŞLI: En son PEN kadın yazarlar toplantımızda bir araya gelmiştik. Ama ondan önce evinde, sofrasında oturmanın mutluluğunu ve ayrıcalığını da bir çok kez yaşamıştım.Nezihe Meriç, hem kendi kuşağını hem de sonraki kuşakları derinden etkilemiş hep umut ve ilham verici bir usta idi. Zaten tam da bu özelliği ile vefaatını aşacak bir yöne sahip.

BİZE IŞIK TUTTU
MÜGE İPLİKÇİ: Kişisel olarak da tanıdığım Nezim Abla sadece edebi kişiliği ile değil insan olarak da çok özel birisi idi. Yazdıkları ile kadın yazarlara ışık tutmuştu. Eminim bu ışık hiç sönmeyecek. Çok üzgünüm. Türk edebiyatındaki yeri tartışılmaz.

BİZE ULAŞIN