İlk sahurda Eyüp Sultan iftarda Oruç Baba bereketi

Eyüp Sultan, ilk sahurda doldu, taştı. Ramazan'ın ilk gününün cumaya gelmesiyle de camilere akın vardı. İlk iftarın adresi ise Oruç Baba Türbesi'ydi

Mekke'den Medine'ye göçte, Hz. Muhammed'i evi yapılana kadar 7 ay evinde misafir eden Eyüp Sultan, aradan yüzyıllar geçmesine rağmen aynı misafirperverliğiyle camiye gelenleri kucaklıyor. Bereketin ve huzurun kaynağı Eyüp Sultan'daki ilk sahurda sofralar, adeta sonsuz berekete açıldı. Gece yarısı saat 02.30'u gösterirken, sahura hazırlananların yolu Eyüp Sultan'a düştü. Çevresindeki ışıklarla adeta gündüze dönen cami bahçesinde, seyyar satıcıların semaverinden yükselen sahlep kokusu ile taze demlenmiş çayın kokusu etrafı sararken, vatandaşlar da evlerinde yaptığı börek ve çörekleriyle sofralarını kurdu.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER...

Berlin'de yaşamını sürdüren Gülistan Albayrak, memleketi Merzifon'dan Almanya'ya dönüş yolunda, ilk molayı Eyüp Sultan'da verdi. Albayrak, "Burası öyle bereketli ki, gurbete gitmeden ilk sahura burada uyanalım istedim" dedi. Şanlıurfa'dan Eyüp Sultan'a koşanlar da vardı. Hatice Topçu, İstanbul da yaşayan akrabalarıyla ilk sahura Eyüp Sultan'ın bahçesinde kalktı. Acer Toprakkara da komşularıyla Eyüp Sultan'a gelenlerdendi. Gülistan Çetinkaya ise semaverine doldurduğu sahlep ve çayıyla renkli görüntüler oluşturdu.

ORUÇ BABA'DA İLK İFTAR
Fatih'tekİ Oruç Baba Türbesi, ilk iftarda binlerce Müslüman'ın akınına uğradı. İlk iftarı burada yaptıklarında dualarının gerçekleşeceğine inanan vatandaşlar, türbeye iftardan saatler önce gelerek dua ettiler, sirke ve pideyle oruç açtılar.

BİZE ULAŞIN