Eskişehir-İstanbul treni iş makinesiyle çarpıştı

Tren yolundan karşıya geçmeye çalışan iş makinesi, dün Eskişehir-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi'ne çarptı. Tren raydan çıktı, yolcular vagonlarda sıkıştı

Cuma 28.08.2009
Son Güncelleme: Cuma 28.08.2009
ABONE OL
Eskişehir - İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik'in Bozüyük ilçesi yakınlarında yol çalışması yapan iş makinesiyle çarpıştı. Kazada 5 kişi öldü, 21 kişi yaralandı. Faciaya, raylardan geçiş izni olmayan iş makinesi operatörünün neden olduğu iddia edildi. Kaza, Bilecik-Bozüyük arasında Karaköy-Ayvalı mevkisinde dün saat 17.30 sıralarında yaşandı. Duble yol çalışmasının yapıldığı bölgede yol çalışmasına katılan iş makinesi, tren yolundan karşıya geçmeye çalışırken seyir halindeki Eskişehir - İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi'yle çarpıştı. Kaza sonucu 240 yolcusu bulunan trenin lokomotifi ile ilk vagon raydan çıkarak devrildi. Kazada 5 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

OPERATÖR AĞIR YARALI

Kazada ölenlerin Murat Kürşat Yeşiltan (14), Derviş Yavuz Tekin (24), Turgay Yılmazbaş (21), Aysel İzli (65) ve Mehmet Öztürk( 53) olduğu öğrenildi. Yaralılardan kimlikleri belirlenenler ise şöyle: Fatih Deniz Tekin, İsmet Ulusoy, Nasim Tokça, Lorin Topçu, Ersin Akşahin, Mehmet Çolak, Erol Altıntaş, Egemen Günsav, Ayşe Gülşah Kayahan, Önder Dinçer, Ersoy Demir ve M. Sait Yılmaz. Bilecik ve Bozüyük Devlet Hastaneleri'ne sevk edilen yaralılar arasında iş makinesini kullanan operatör Mehmet Sait Yılmaz'ın bulunduğu ve durumunun ağır olduğu öğrenildi. Kaza, tren Bozüyük'ten çıktıktan 20 kilometre sonra yaşandı. Yaklaşık 30 metre sürüklenen trenin içinde sıkışan yolcuları kurtarmak için itfaiye ve AKUT'un dışında vatandaşlar da seferber oldu. Demir kesme makaslarıyla trene müdahale edilip vagonlarda sıkışan yolcular çıkarıldı.

ARKADAŞININ YERİNE...

Yol çalışmasına katılan iş makinesinin, rayları kullanma izni olmadığı iddia edildi. İş makinesini kullanan operatörün, "Şimdi yük treni geçti. Başka tren gelmez" diyerek raylardan geçeceğini söylediğini belirten iş arkadaşları, operatörü faciaya neden olmakla suçladı. Öte yandan tren kazasına neden olan kepçe operatörü Mehmet Sait Yılmaz'ın, tatile çıkan mesai arkadaşı Kadir Dendiz'in yerine 10 gün önce geçici olarak çalışmaya başladığı öğrenildi. Bilecik Valisi Musa Çolak olay yerine giderek incelemelerde bulundu. Çolak, tren kazasına zamanında müdahale yapıldığını, herhangi bir gecikmenin söz konusu olmadığını söyledi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ise kazasıyla ilgili olarak "Bu kaza demir yollarında hiç rastlanmış bir şey değil. Teyakkuz halindeyiz. Kaza ile ilgili araştırmalar devam ediyor" dedi.