'Diyet yapmıyorum tek lüksüm kuruyemiş'

Türkiye'nin mega starı Tarkan, formunu nasıl koruduğunu SABAH'a açıkladı: Fast food ürünlerden, şekerli gıdalardan ve hazır yiyeceklerden kaçınıyorum

Mega star olarak anılan Tarkan Tevetoğlu "en sağlıklı" röportajını SABAH'a verdi. Ünlü şarkıcı formunun sırrını ve beslenmedeki kötü alışkanlıklarını açıkladı.

Sahneye hazırlanırken neler yemeyi tercih ediyorsunuz?
Konser günlerinde ve bir gün öncesinde özellikle yağlı ve hazmı zor yiyecekleri tüketmemeye özen gösteriyorum. Güne iyi bir kahvaltı ile başlıyorum. Kahvaltı en sevdiğim ve en önem verdiğim öğünlerden biri.

Özellikle tükettiğiniz yiyecek veya içecekler var mı?
Sabahları normal kahvaltının yanı sıra yulaf, buğday yani tahıl ağırlıklı gıdaları tercih ediyorum. Çavdar, esmer ekmek, yulaflı ekmek tercihimdir. Nadiren beyaz ekmek tüketirim. Mevsiminde her türlü taze meyve ve sebze tüketmeye dikkat ediyorum. Özellikle meyveyi daha bol tüketiyorum. Taze, sıkılmış meyve suyunu tercih ediyorum. Yoğurt çok tüketiyorum. Sarımsak, soğanı çok seviyorum. Haftada en az iki ya da üç kez balık yiyorum.

Konserden önce yeme alışkanlıklarınızda değişiklik yapıyor musunuz?

Yurtiçi ve yurtdışı konserlerde alışılmış yiyecekleri tüketmeye gayret ediyorum. Ancak özellikle ülkemizin yöresel yiyecekleri o kadar lezzetli ki bazen bu pek mümkün olmuyor. Yine de konser öncesi değişik yöresel, yağlı ve ağır yiyeceklerden kaçınıyorum.

Sağlık ve form için nelere özen gösteriyorsunuz?
Özellikle fast food ürünlerden, çok şekerli gıdalardan ve hazır yiyeceklerden kaçınıyorum. Öğünlerimi atlamamaya ve gece yemek yemeye gayret ediyorum. Sık ve az miktarda yiyorum. Öğün aralarında kuruyemiş, meyve ve atıştırmalık sebze yiyorum. Mideyi uzun süre boş bırakmamak gerekiyor. Özellikle ceviz, badem, kuru kayısı yiyorum; tabii çok abartmadan. Haftada en az dört gün sporumu yapıyorum. Spor programı uygularken gereken enerjiyi sporcu içecekleri ve ek aminoasit içeren karışımlardan karşılıyorum. Bu arada özellikle tuzu gerektiği kadar kullanmaya özen gösteriyorum. Ve bol su içiyorum.

BİZE ULAŞIN