Hem uyuşturucu hem arkadaş kurbanı oldu

Uyuşturucu belasından kurtulmak için tedavi gören Begüm, arkadaş evinde koluna enjekte ettiği eroin yüzünden, 23 yaşında can verdi. Acılı anne ise isyan etti: Kızımı bu belaya, arkadaşları alıştırdı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 02.09.2009 ABONE OL
Dört yıl önce, 2002 Top Model Türkiye birincisi Burçin Bircan... Yine 4 yıl önce Bilin Seda Kölemenoğlu ve 2003'te de Selen Atılgan... Uyuşturucu belasına kurban giden bu isimlere dün bir yenisi de istanbul'dan eklendi... Kadıköy'de ev partisinde koluna yüksek dozda uyuşturucu enjekte eden üniversiteli Begüm Veral hayatını kaybetti. Genç kızın annesi Yeşim Argun, "Kızım uyuşturucuya lise yıllarında erkek arkadaşının zorlaması ile başladı. Tedavi oldu ama arkadaşları rahat bırakmadı" diyerek gözyaşı döktü. Kocaeli Üniversitesi Turizm Otelcilik bölümü son sınıf öğrencisi olan 23 yaşındaki Begüm Veral'in annesi balerin Yeşim Argun ve babası balet Natık Veral, 1992'de boşanmıştı. Genç kız, 3 gün Devlet Bale ve Opera sanatçısı babasının, 2 gün Şehir Tiyatroları'nda görevli annesinin, bir gün ise anneannesinin yanında kalıyordu. Veral önceki gece, Büyükada'da annesinin yanından ayrılıp Fikirtepe Eğitim Mahallesi Muratpaşa caddesindeki bir evde oturan arkadaşını ziyarete gitti. Begüm Veral, saat 01.30 sıralarında tuvalete gitti. Ancak uzun süre çıkmayınca meraklanan arkadaşları kapıyı kırıp içeri girdi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

KALP MASAJI KURTARAMADI

Yerde yatar halde buldukları Begüm Veral'ın koluna uyuşturucu enjekte ettiğini anlayan arkadaşları, hemen ambulans çağırdı. Eve gelen görevliler, genç kızın nabzının atmadığını belirleyerek kalp masajı yaptı. Ancak, talihsiz kızı kurtarmak mümkün olmadı. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen genç kızın uyuşturucu kurbanı olduğu belirlenirken, bilgilerine başvurulmak üzere Hasanpaşa Polis Merkezi'ne götürülen Veral'in 4 arkadaşı, "Uyuşturucu kullandığını bilmiyorduk" dedi. Polis ayrıca, baba Natık Veral'in de ifadesine de başvurdu. Kızlarının Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cenazesini almaya gelen balerin anne Yeşim Argun ve balet baba Natık Veral, sinir krizi geçirdi ve gözyaşlarına boğuldu. Anne Yeşim Argun, kızının tedavi için geçen şubat ayında AMATEM'e yattığını belirterek gözyaşları içinde şunları anlattı: "Kızım lise yıllarında uyuşturucuya başlamış. Bir erkek arkadaşının zorlaması ile eroine alışmış. Bana bu illetten kurtulmak istediğini söyledi. AMATEM'de gördüğü tedaviden sonra morali çok iyiydi. 31 Mart'ta da taburcu oldu. Ancak eski arkadaşları onu hiç rahat bırakmadı."

'İNTİHAR ETSE NOT YAZARDI'
Kızlarının ölüm haberini Büyük Ada'daki evinde öğrendiğini belirten anne Argun, altın vuruş iddiasının doğru olmadığını savunarak, "Saat 21.00'e kadar evdeydi. Çok neşeliydi. Sonra arkadaşlarına gitti zaten sürekli toplanırlardı. 1 yıldır turizm şirketinde çalışıyordu. Ertesi gün işe gidecekleri için saat 23.00'te yatmışlar. Kızımı son zamanlarda takip ediyordum. Uyuşturucuyu nereden buldu anlayamadım. Ölümü aşırı doz aşımı olabilir, intihar ettiğini düşünmüyorum, aksi olsa not bırakırdı" dedi. Veral'in üvey babası Ayhan Argun da, genç kızın uyuşturucudan kurtulmak için büyük gayret gösterdiğini anlattı: "Problem, AMATEM'den çıktıktan sonra eski dostluklarını bozmaması. Hayata bağlıydı. Enjeksiyonu yanlış kullandı sanırım. Yeni arkadaşları da onun kurtulması için gayret ediyordu." Begüm Veral'ın cenazesi Kadıköy Cumhuriyet Savcısı'nın yaptığı incelemenin ardından kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

'SON AKŞAM NEŞELİYDİ'
Anne Yeşim Argun, eşinden 17 yıl önce boşanmıştı. 23 yaşındaki Begüm de küçük yaştan itibaren anne ve babasının ayrı olmasının getirdiği sıkıntıları yaşadı. Kızının o akşam gayet neşeli göründüğünü anlatan anne, "Uyuşturucuyu nasıl buldu anlayamadım. İntihar etse ardında not bırakırdı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU