"Dünyanın en ileri teknolojisine sahibiz"

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınlarına kısa sürede müdahale edilmesi ve söndürülmesi konusundaki başarının, ülkenin gurur duyacağı bir konu olduğunu belirterek, ''Dünyanını en ileri teknolojisine sahibiz'' dedi.

Cuma 04.09.2009 00:00
ABONE OL
Eroğlu, Sakarya Valisi Hüseyin Atak'ı ziyaretinde yaptığı konuşmada, orman yangınlarına müdahalede kara ekiplerini çok ileri düzeyde eğittiklerini kaydederek, ''Bizim arkadaşlarımız çok eğitimli. Askeri eğitime tabi tuttuk. Göbekli olduğu zaman, onun işine son veriyoruz. Böyle tığ gibi olacak. Komando eğitimi gibi eğitim alıyorlar'' diye konuştu.

Bakan olduktan sonra, ölümle sonuçlanan bir yangın olayının meydana gelmediğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

''Helikopter kazası oldu, ancak yangında bir ölüm hadisesi olmadı. Hatta geçen sene bir yangında 16 arkadaşımız yangının içinde kaldı. Bizde gece yarısı 'eyvah' diye saçımızı başımızı yoluyoruz. Arkadaşlarımız o şekildeki yangına doğru koşarak, gerekli tedbirleri almış ve yangının üzerinden geçmiş. Hepsi sağ salim bir şekilde çıktılar. Bu aldıkları eğitiminden kaynaklanıyor. Halbuki yangından kaçsaydılar yangın 70 kilometrede saat hızla ilerliyor. Kaçmaları mümkün değil. Yangının üzerine giderek, bu şekilde kurtuldular. Orman yangınlarında gerçekten başarılıyız. Şu anda 4 bin hektar bir alan yandı ama bunun kıymeti harbiyesi yok. Bu sene 500 bin alanda ağaçlandırma yaptık.''

Yangın söndürme ve müdahalede ABD'den daha ileride olduklarını belirten Eroğlu, ''Orman yangınlarına kısa sürede müdahale edilmesi ve yangının kısa sürede söndürme başarısı ülkemizin gurur duyacağı bir konu. Dünyanın en ileri teknolojisine sahibiz'' dedi. Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

''Ben odamda, bilgisayarımdan Muğla'da bir yangında, oraya kaç helikopter, uçak o anda onun koordinatları nedir, sürati kaç, bunu görecek bir sisteme sahibiz. Bizden sonra bu sistem ilk defa Kaliforniya'da uygulanacak. Kamera takip sistemini kurduk. Akdeniz havzasında bu sistem var. En kritik bölgelere koyuyoruz. Kameralar sürekli ormanı gözetliyor. Bir duman tespit ettiği zaman, doğrudan en yakın orman işletme müdürlüğüne haber veriyor. Arkasından hemen bölgeye, Orman Genel Müdürlüğü cebine doğrudan ikaz geliyor. Ve yıldırım hızıyla müdahale ediyoruz.

Orman yangınlarının çıkmaması için birtakım tedbirler aldıklarını anlatan Eroğlu, yangın çıktıktan sonra ise müdahale süresinin çok önemli olduğunu belirtti.

Hızlı müdahaleyle, yangının büyümeden söndürülme şansının yüksek olduğunu dile getiren Eroğlu, geçen yıla oranla yangın sayısında artma olduğunu, yanan alanda ise büyük bir azalma olduğunu bildirdi.

Yangınların çıkış sebebinin yüzde 85'inin insan kaynaklı olduğunu belirten Eroğlu, ''Yıldırım harekatıyla hemen müdahale ediyoruz. Üzerine çullanıyoruz. Biz de Ankara'dan bütün araç gereç, arozözleri, uçakları, helikopterleri görmek mümkün. Aynı anda bazen 17 yerde yangın çıkıyor. Yangının büyüklüğüne göre, sevk ve idare ediyoruz. Hangi aracı nereye göndereceğimizi görüyoruz. Küçük yangınlarda bölge müdürlüğü, büyük yangınlarda Orman Genel Müdürlüğü ve ben yönetiyorum. Böylece orman yangını söndürme de ABD'den bile başarılıyız. En önde olan ülkeyiz'' diye konuştu.

https://www.sabah.com.tr