AIDS'in zayıf noktası bulundu

İnsan vücudunda hastalığa yol açan HIV virüsü ile savaşabilen iki antikor tespit edildi. Bilim adamlarının yeni hedefi AIDS'i yok edecek aşı üretmek

Cuma 05.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 05.09.2009
ABONE OL
Çağımızın en belalı hastalığı AIDS için aşı umudu doğdu. AIDS hastalığını önlemek için yeni teknikler üzerinde çalışan Uluslararası AIDS Aşısı Girişimi (IAVI) bilim adamları, insan vücudunda herhangi bir mikroptan daha hızlı değişebilen, HIV ile savaşabilen iki antikor tespit etti. PG9 ve PG19 adlı iki antikorun yeni bir aşı üretiminde kullanılabileceği açıklandı.

MUTASYONU DA ÖNLÜYOR

Bilim adamları AIDS'e yol açan HIV'in yumuşak karnını sonunda tespit etti. IAVI, keşfedilen iki antikorun AIDS virüsünü etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemine etki etmesini engelleyebileceği görüşüne vardı. Hastalık üzerindeki etkisi yeni bulunan iki antikor, HIV'in zayıf ve savunmasız olduğu bir noktasına saldırıyor. Bilim adamları, HIV mutasyona uğrasa da antikorların üremeye devam edeceğini ve böylece hastalığın yayılmasının engellenebileceğini düşünüyor. Aşılar bağışıklık sistemine belirli bir bakteriyi tanımasını öğretiyor ve bunları etkisizleştirmek için antikorlar salıyor.

'HEYECAN VERİCİ BULUŞ'
Ancak HIV'in şekil değiştiren yapısı bu savunma sisteminden hızlı bir şekilde kurtulabiliyor. HIV, insan vücudundaki diğer mikroplardan çok daha çabuk ve kolay mutasyona uğrayabildiği için aşı üretimi çabalarının olumsuz sonuçlandığını belirten bilim adamları, HIV'e saldırmayı başarabilen PG9 ve PG19 antikorlarının yeni bir aşı için umut olduğunu belirtiyor. IAVI'nin Başkan Yardımcısı Wayne Koff, "Bu buluş AIDS'in etkisini azaltmak açısından çok heyecan verici. Çünkü artık HIV virüsüne karşı nasıl bir aşı tasarlayacağımızı ve neye odaklanmamız gerektiğini daha iyi biliyoruz.Çalışmalarımız bu yönde ilerleyecek" dedi.