Meteoroloji'den yağış uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 07.09.2009 09:37 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Kuzey ve İç Ege, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, Göller Yöresi, Antalya'nın iç kesimleri, Ankara'nın güney ve batı ilçeleri ile Konya, Eskişehir, Bolu, Siirt, Batman, Mardin, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışların görüleceği tahmin ediliyor. Yağışların, Marmara'nın batısında kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Yağış alan yerlerde hissedilir derecede (4 ila 6) azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Akdeniz'in kıyı kesimleri ile yurdun güneydoğu kesimlerinde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey ve Kıyı Ege'de kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

Yağışların Marmara'nın batısında kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Sel, Su baskını, Yıldırım düşmesi, Ulaşımda aksamalar vb.)ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektedir.

Rüzgarın Marmara ile Kuzey ve Kıyı Ege'de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden kuvvetli olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar,çatı uçması vb.)ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışlar, Marmara'nın batısında kuvvetli olacak. Rüzgar; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla bölgenin kuzey ve iç kesimleri parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Kuzey ve İç Ege (İzmir, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar ve Denizli ile Muğla'nın iç kesimleri) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; Kuzey ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ:
Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz'in iç kesimleri (Isparta, Burdur ve Antalya'nın iç kesimleri) ile Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla batısı parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Konya ile Ankara'nın güney ve batı çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı, iç kesimleri çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bolu çevreleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu, kıyıları ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevreleri aralıklı sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu, zamanla bölgenin kuzey ve doğusu parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Muş, Bitlis, Van, Şırnak, Hakkari) kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla doğusu parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Siirt, Mardin ve Batman çevreleri kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.