Türk sinemasında 'Aylavyu' ile açılım

Çekimleri Mardin'de gerçekleştirilen 'Aylavyu' filmi Türkiye siyasi gündemini meşgul eden açılımı beyaz perdeye "Aşk her yerde yazıldığı gibi okunur" temasıyla aktarıyor

Pazar 07.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
Yapımcılığını Sinan Çetin'in üstlendiği, oyuncu Sermiyan Midyat'ın yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı "Aylavyu" adlı film, Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden demokratik açılımı beyaz perdeye taşıyor. Amerikalı ve Türk ailelerin karşılaşmasıyla başlayan film, Kürtçe'de yok anlamına gelen "Tinne Köyü"nde geçiyor ve Amerikalı bir anneyle Anadolulu bir anne arasında bir fark bulunmadığının altını çiziyor. Filmde, Anadolu'da ikamet ettikleri topraklarının bir adı olmayan, muhtarları, sağlık ocakları, okulları ve resmi kimlikleri olmayan, köy bile sayılmayan topraklar üzerinde nüfus cüzdanları bulunmadan yaşayan insanların varlığına dikkat çekiyor. Aralık ayında vizyona çıkacak olan film, bu sert politik duruşunu komediye yumuşatarak sivri, politik ve duygusal bir tavır takınıyor.

KAVURUCU SICAKTA

Plato Film'in yapımcısı olduğu filmde Hollywood'un ünlü oyuncularından Steve Guttenberg, Mariel Hemingway, Kathie Gill, Josh Folan da rol alıyor. Sermiyan Midyat'ın yanı sıra Fadik Sevin Atasoy, Meral Ülgen ve Ayşenil Şamlıoğlu gibi başarılı Türk oyuncular da filmde oynuyor. Amerika'nın 11 Eylül saldırılarının da ele alındığı filmin çekimleri 38 derece sıcakta Hasan Keyf'te ve Mardin'in köylerinde gerçekleşti. Türkçe, Kürtçe, Süryanice ve İngilizce dillerinin konuşulduğu "Aylavyu" filmi "Aşk her yerde yazıldığı gibi okunur" ana fikrinde yoğunlaşıyor.