Üniversitelerde de bağış parası alındı

Aralarında Trakya, Tekirdağ Namık Kemal, Dicle, Dokuz Eylül ve Atatürk üniversitelerinin de bulunduğu birçok üniversite 'katkı payı' adı altında 15 ile 250 TL arasında para topladı

Pazar 07.09.2009
Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009
ABONE OL
ÖSS sonucuna göre çeşitli okullara yerleştirilen öğrencilerin kayıtlarında Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen öğrenci harcı dışında "hangi ad altında olursa olsun para alınmayacağı" genelgesi havada kaldı. İlköğretim ve liselerde olduğu gibi üniversitelerde de "kimlik kartı, kırtasiye, kayıt masrafı, eğitime katılım payı" adı altında 15 ile 250 lira arasında değişen ücretler alındı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan imzasıyla 24 Ağustos 2009'ta tüm üniversite rektörlüklerine gönderilen yazıda, üniversite kayıtları sırasında öğrencilerin ödemesi gereken ve Bakanlar Kurulu'nca saptanan katkı payları dışında her ne ad altında olursa olsun para istenemeyeceği belirtilmişti. Ayrıca kayıtlar sırasında yüksek öğretim kurumları tarafından nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi yerine TC kimlik numarası bilgisi istenmesi talimatı verilmişti.

YA KİMLİK PARASI YA DA...

Ancak bu genelgeye rağmen üniversiteler öğrenci katkı payının yanı sıra kayıtlar sırasında çeşitli adlar altında öğrencilerden bankaya para yatırmalarını istedi. Öğrencilerden "kimlik kartı, kırtasiye, kayıt masrafı, eğitime katılım payı" adı altında para alındı. Aralarında Trakya, Tekirdağ Namık Kemal, Dicle, Dokuz Eylül, Atatürk üniversitelerinin de bulunduğu birçok üniversite öğrencilerden YÖK'ün "istenmemesi" yönündeki genelgesine rağmen nüfus cüzdan sureti ve ikamet belgesi istedi. Üniversitelerin bazıları sadece nüfus cüzdan fotokopisiyle yetinirken bazıları ise nüfus cüzdan suretlerinin noter tasdikli olarak istemeye kadar vardırdı. Bakanlar Kurulu'nun belirlediği harç miktarı YÖK aracılığıyla bütün üniversitelere bildirilmişti. Belirlenen bu katkı paylarına üniversitelerin istemeleri halinde yüzde 20 zam yapma izni de verilmişti.