Sel felaketi: 9 ölü, 8 kayıp

Tekirdağ ve İstanbul'da sağanak yağış nedeniyle çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Tekirdağ'da sel sularına kapılan 6 kişi öldü. Silivri, Çatalca ve Gönen'de de 3 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca Tekirdağ, Silivri ve Çatalca'da 8 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Salı 08.09.2009 08:42
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 01:16
ABONE OL
Tekirdağ'ın Saray ilçesindeki sel baskınlarında çok sayıda yerleşim biriminin su altında kaldığı bildirildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, aşırı yağışların ardından meydana gelen sel birçok yerleşim yerinde su baskınlarına yol açtı ve tahribata neden oldu.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

TEKİRDAĞ'DAKİ SEL FELAKETİNDEN KARELER...

SİLİVRİ'DEKİ SEL FELAKETİNDEN KARELER...

SARAY'DA SEL FELAKETİ - VİDEO

TEKİRDAĞ'DA SEL FELAKETİ - VİDEO

SEL FELAKETİNDE KAYBOLAN 5 KİŞİLİK AİLEDEN DÖRDÜNÜN CESEDİNE ULAŞILDI

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde meydana sel felaketinde kaybolan 5 kişilik aileden dört kişinin cesedi bulundu.

Saray'daki sel felaketinde kaybolan Çakar ailesinden Afra Çakar'dan (6), Büşra Çakar (12), Berna Çakar'ın (8) ile Handan Çakar'ın (30) cesetlerine ulaşıldı.

6 yaşındaki Afra'nın cesedinin, Saray ilçe merkezi çıkışındaki bir arazide bulundu. Büşra Çakar ve anne Handan Çakar'ın cesetlerine, askeri birlikler ile polis ekipleri, evlerinden 3 kilometre mesafede ilçe merkezine yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Galata Deresi'nde ulaştı. Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, çiftlik evinin bulunduğu Güngörmez Kambursöğüt mevkisinde yapılan arama kurtarma çalışmalarında, Berna Çakar'ın (8) cesedine ulaşıldığını söyledi.

Aileden baba Fatih Çakar'ı (40) arama çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çoban, sağanağın devam etmesi dolayısıyla çalışmalarda zaman zaman zorluk yaşandığını ifade etti.

SEL FELAKETİNDE KAYBOLAN YAŞLI ÇİFTİN CESEDİNE ULAŞILDI

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde meydana sel felaketinde, kaybolanlardan 2 kişinin daha cesetlerine ulaşıldı. Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Bahçeköy'de selin etkili olduğu evlerden birisinde incelemede bulundukları esnada, Fatma Bilgin (79) ve Mustafa Bilgin'in (82) cesetlerinin selin yaklaşık 100 metre sürüklediği evin enkazında bulunduğunu bildirdi. Vali Kemelek, savcının olay yerine gelmesini beklediklerini ifade etti.

''SEL NEDENİYLE SİLİVRİ'DE EVİ SULAR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ, BİR ÇOCUK HALEN KAYIP''

İstanbul Valisi Muammer Güler, yaşanan sel sırasında Silivri'de evini su basan bir kişinin kalp krizinden öldüğünü, bir çocuğun ise halen kayıp olduğunu bildirdi.

İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi'nde açıklama yapan Güler, Silivri'de 50'ye yakın aracın denize sürüklendiğini ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

''Bu araçlardan birinde bulunan anne ile 2 kızı suya sürüklendi. Anne ve kızı kendi imkanlarıyla kurtuldu. Diğer kız ise halen kayıp, kurtarma çalışması sürüyor. Sel nedeniyle Silivri'de bodrum katındaki evi sular altında kalan bir vatandaş da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.''

''VATANDAŞLARIN KURTARILMASI İÇİN ÇOK YOĞUN BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR''

İstanbul Valisi Muammer Güler, su baskınına uğrayan ilçelerden Silivri'de vatandaşların kurtarılması için yoğun bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, çalışmalara çok sayıda bot ve 6 helikopterin de katıldığını bildirdi.

Güler, İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, özellikle bu sabahtan itibaren ağırlıklı olarak Çatalca ve Silivri bölgelerinde yoğun yağış kaydedildiğini, bölgeye dün 30, bugün de 150 kilogram olmak üzere toplam 180 kilogram yağış düştüğünü söyledi.

Muammer Güler, geçen yıl Eylül ayı toplamının 44 kilogram olduğunu hatırlatarak, 2 gün içerisinde yağan 180 kilogramlık yağışın ne denli sorunlar yaratabildiğinin açıkça ortaya çıktığını ifade etti. Terkos bölgesinde 75, Kartal'da 18, Florya'da 26 kilogram yağış kaydedildiğini anlatan Vali Güler, yağışların yarın da özellikle İstanbul'un Avrupa yakasında etkili olarak devam edeceğini bildirdi.

Güler, Perşembe ve Cuma günleri yağışın hafifleyeceğini, ancak Cuma akşamı yeni bir kuvvetli yağış dalgasının beklendiğini, buna bağlı olarak da sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyredeceğini kaydetti.

Sabahtan itibaren özellikle Selimpaşa'dan Silivri istikametine E-5 Karayolunda tıkanmalar olduğunu ve sonunda selden dolayı yolun tümüyle devre dışı kaldığını vurgulayan İstanbul Valisi Güler, zaman zaman sıkıntılar yaşanan bu istikamette trafiğin TEM Otoyolu üzerinden verildiğini ifade etti.

''SELİMPAŞA'DA 8 YARALI VAR''

Vali Güler, şöyle konuştu: ''Selimpaşa'da bazı sahil sitelerinde yoğun su baskınları yaşandı. 50'ye yakın park halindeki araç denize sürüklendi. Şu anda onları kurtarma çalışmaları devam ediyor. Maalesef bu araçların içindeki bir anne ile 2 kızı da denize sürüklendi. Anne kendini ve bir çocuğunu kurtardı. Diğer çocuğun ise kurtarılma çalışması sürüyor.

Ayrıca Silivri'de çok yoğun bir sel ve taşkın meydana geldi, birçok evin bodrum katlarını ve birinci katlarını su bastı. Silivri merkezde evinin bodrumunu su basan bir vatandaşımız maalesef kalp krizinden hayatını kaybetti. Bu arada Selimpaşa'da 8 yaralı var. Bu yaralılar hastanede tedavi altına alındı.''

Silivri'de su baskınından özellikle spor tesisleri, hastaneler ve sağlık ocaklarının etkilendiğini, Çatalca'da da merkez ve civarında su baskınlarının meydana geldiğini söyleyen Güler, ''Vatandaşların kurtarılması için çok yoğun bir çalışma yürütülüyor. Sabahtan itibaren 1. Ordu Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve valilik afet koordinasyonunu sağladı. Çok sayıda bot ve 6 helikopter de kurtarma çalışmalarında kullanılıyor'' dedi.

İstanbul Valisi Güler, can ve mal kurtarma çalışmalarına ağırlık verildiğini, pompalarla suların boşaltıldığını, kurtarma çalışmalarının ardından hasar tespit çalışmalarına geçileceğini sözlerine ekledi.

ÇATALCA'DA DA SEL CAN ALDI

Çatalca'da sel sularına kapılarak kaybolan iş adamının cesedi bulundu. Cam fabrikası sahibi Faruk Donat'ın cesedinin dere içerisinde çamura saplanmış bir şekilde bulunduğu bildirildi.

Kavukdere mevkiinde arama kurtarma çalışması yapan Büyükçekmece Belediyesine bağlı kurtarma ekipleri, sabah saatlerinde kaybolduğu öğrenilen iş adamı Faruk Donat'ın cesedine ulaştı. Çamura saplanmış bir şekilde bulunan iş damının hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Arama kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler, bölgede kendilerine ulaşılamayan 6 kişiyi arıyor.

GÖNEN'DE SEL SULARINA KAPILAN BİR KİŞİ ÖLDÜ

Balıkesir'in Gönen ilçesi Sarıköy beldesine bağlı Dereköy'de sele kapılan bir kişi hayatını kaybetti.

Marmara'yı etkisi altına alan sağanak yağış Balıkesir'in Gönen ilçesinde de hayatı olumsuz etkiledi.

Gönen'de sabah saatlerinde başlayan yağmur gün boyu etkisini sürdürdü. Sağanak yağmur sonucu dere üzerindeki köprü yıkıldı. Bu sırada köprüden karşıya geçmeye çalışan Hasan Yılmaz (63) isimli vatandaş yıkılan köprüyle birlikte sulara gömüldü.

Yılmaz'ın cesedinin bulunması için çalışmalar sürüyor.

SEL SİLİVRİ'Yİ HARABEYE ÇEVİRDİ

Trakya bölgesinde etkili olan şiddetli yağış, Silivri'de büyük hasara yol açtı. Çok sayıda araç sel sularına kapıldı. Sahildeki kafeteryalar, çay bahçeleri sular altında kaldı, bazı kayıklar sulara gömüldü. Sel suları, önüne gelen her şeyi kentin içinden geçen küçük dereden denize sürükledi.

Silivri'de dün gece başlayan ve sabaha kadar süren şiddetli yağış geride çok büyük zarar bıraktı. Çok sayıda araç sel sularına kapıldı. Arabalar üst üste bindi. Silivri'nin içinden geçen dere yandaki sokaklardan taşarak denize ulaştı. Ve o sakaklarda bulunan tüm ev ve işyerleri çamurlu sulara teslim oldu. Bir buçuk metre yükseklikteki sel suları önüne ne aldıysa sürükledi. Üst katlarda kalan vatandaşlar evlerinde mahsur kaldı, saatlerce dışarı çıkamadı.

Sel sularının yanı sıra dalgaların dövdüğü Silivri sahili tanınmayacak halde. Kafeler, çay bahçeleri ve restoranların içi su doldu. Sandalyelerden mutfak eşyalarına kadar herşey çamura bulandı. Dükkan sahipleri sabahtan bu yana temizlik çalışmaları yürütüyor. Çalışmaların bir kaç gün sürmesi bekleniyor. Silivri Kiptaş konutları yakınında bulunan Saraybosna Sokak'taki boş alan da sel suları altında kaldı. Buradaki bazı araçlar sürüklenerek denize kadar ulaştı. Bir kepçe üzerinde mahsur kalan operatör zodyak botla kurtarıldı. Çevrede bulunan işyerlerinin bodrum katları da sular altında kaldı. Belediye ve İSKİ ekipleri kentin dört bir yanında sel sularını tahliye etmek için çaba sarf ediyor.

İSTANBUL'DA 100'ÜN ÜZERİNDE EV VE İŞ YERİNİ SU BASTI

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle, 100'ün üzerinde ev ve iş yerini su bastı. Dün akşam saatlerinden itibaren kentte etkisini artıran ve gece boyunca da devam eden sağanak yağış, Silivri, Çatalca, Küçükçekmece, Avcılar, Kartal, Pendik ve Tuzla'da etkili oldu.

Silivri ve Çatalca'da su baskını nedeniyle evlerinde mahsur kalan vatandaşlar, itfaiye ekiplerince çıkarıldı. Ev ve iş yerlerine dolan sular ise itfaiye ve İSKİ ekiplerince tahliye ediliyor.

Bu arada, Pendik Esenler Mahallesi Yayalar Caddesi Lale Sokak'taki 5 katlı bir binanın çatı katına yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı. Yangın, olay yerine gelen itfaiye görevlilerince diğer katlara sıçramadan söndürüldü.

ALTINŞEHİR'DE YOLLAR ÇÖKTÜ

İstanbul'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkilerken, Altınşehir bölgesinde çok sayıda evi su bastı, yeni yapılan yollar ve kaldırımlar çöktü.

Dün akşam saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan sağanak yağış, İstanbullulara zor anlar yaşattı. Sağanak yağış nedeniyle birçok yerde evler sular altında kaldı. Bahçeşehir ilçesine bağlı Şahintepe Mahallesi'nde ise sağanak yağış nedeniyle yeni yapılan yollar ve kaldırımlar çöktü. Alt yapının büyük oranda zarar gördüğü bölgede, birçok sokak araç trafiğine kapandı. Sağanak yağış nedeniyle biriken sel suları evlere dolarken, yağmur ve su baskınları vatandaşları isyan ettirdi. Evlerini su basan vatandaşlar, kendi imkanları ile suyu boşaltmaya çalıştı. Reşat Çetiner isimli bir mahalle sakini, sabah uyurken büyük bir gürültü ile evlerinin duvarının yıkıldığını ve içeri su dolduğunu söyledi. Çocuklarının içeride mahsur kaldığını anlatan Çetiner, komşularının yardıma geldiğini ve çocukları kurtardıklarını belirtti.

Annesi Behiç Çetiner ise sabah kalktığında su baskını ile karşılaştığını ifade ederek, "Komşuların yardımı ile çocuklarımızı kurtardık. İki oğlum burada oturuyor. Durumumuz çok kötü. Çoluk çocuk sokakta kaldık. Nerede yatacağız bilmiyorum" dedi.

Öte yandan, sağanak yağış aralıklarla etkisini sürdürürken, yetkililer vatandaşları su baskınlarına karşı uyarıyor.

VALİLİK D-100 KARAYOLUNUN ULAŞIMA ELVERİŞSİZ OLDUĞUNU BİLDİRDİ

İstanbul Valiliği, etkili sağanak yağış nedeniyle D-100 Karayolunun, Selimpaşa-Edirne istikametinde yer yer bozulmalar ve aşırı su birikintileri meydana geldiğinden ulaşıma elverişsiz olduğunu bildirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, dün Trakya'dan başlayan kuvvetli yağışın bu sabah saatlerinden itibaren İstanbul'u da etkisi altına aldığı hatırlatıldı. Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Özellikle Silivri ve Çatalca ilçelerinde etkili olan sağanak yağışlar nedeniyle D-100 Karayolu, üzerinde Selimpaşa-Edirne istikametinde yer yer bozulmalar ve aşırı su birikintileri olduğundan ulaşıma elverişsizdir. Bu yöne gidecek sürücülerin TEM Otoyolu'nu kullanmaları gerekmektedir.
Vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça bu yola çıkmamaları, resmi duyuruları takip ederek, işaret ve işaretçilere uymaları önemle rica olunur.''

ÇATALCA DEVLET HASTANESİ'Nİ SU BASTI

Kuvvetli yağış Çatalca'da da etkili oldu. Çatalca Devlet Hastanesi'nin bazı polikliniklerini su basarken, önündeki yollarda da su göletleri oluştu.

Çatalca merkezindeki Seyfi Demirsoy Caddesi'nde bazı evler su baskınından zarar gördü, bazı araçlarda da hasar oluştu. Çatalca'ya bağlı Gökçeali Köyü'nde sular altında kalan bir köprü kullanılamaz hale geldi.

Bölgede jandarma, itfaiye, belediye ve diğer birimlerden ekiplerin iş makinelerinin de desteğiyle başlattıkları çalışmalar devam ediyor. Köylerde mahsur kalan olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bölgeye çok sayıda bot istendi. İnceğiz Köyü'ne de helikopter talep edildi.

SARAY KAYMAKAMI KAYA: 8 EV YIKILDI, 47 EVİ SU BASTI, İLÇE MERKEZİNDE 5 CAN KAYBI YAŞANDI

Tekirdağ'ın Saray Kaymakamı Zeki Kaya, sel felaketi nedeniyle Saray'da 8 evin yıkıldığını, 47 evin sular altında kaldığını ve toplam 121 hayvanın telef olduğunu söyledi.

Kaya, sel felaketinin yaralarının sarılmaya devam ettiğini bildirdi. İlçede büyük bir sıkıntının olmadığını, Tekirdağ Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ile İl Tarım Müdürlüğü ekiplerinin hasar tespit çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kaya, su basan evlerin tahliyesinin yapıldığını, bu evlerde yaşayanların komşularında veya yakınlarında misafir edildiğini belirtti. Kaya, sel felaketiyle ilgili şu bilgiyi verdi:

''İlçe merkezinde 5 can kaybı yaşandı. 50 büyükbaş, 15 küçükbaş hayvan telef oldu. Selin zarara yol açtığı Bahçeköy'de ise yaralar sarılmaya çalışılıyor. Kızılay yemek, su ve gıda yardımlarına başladı. Bu köyümüzde 8 ev yıkıldı. 13 evi su bastı. Bir çift yaşamını yitirdi. Bu köyde de 26'sı büyükbaş olmak üzere 56 hayvan telef oldu. Güngörmez köyünde ise 1 ev yıkıldı. Kayıp olan iki kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.''

Bu arada Saray ilçesi ile Bahçeköy arasında ulaşımı sağlayan köprünün selden dolayı yıkılması nedeniyle ulaşımın Vize ilçesi üzerinden sağlandığı kaydedildi.

TEKİRDAĞ'DA İKİ KÖYÜ BİRBİRİNE BAĞLAYAN KÖPRÜ ÇÖKTÜ

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde, şiddetli yağış nedeniyle dere sularının yükselmesi üzerine iki köyü birbirine bağlayan köprü tamamen çöktü. Sağanak yağış Tekirdağ bölgesinde hayatı olumsuz etkiledi. Saray ilçesine bağlı Güngörmez köyü ile Bahçeköy'ü birbirine bağlayan Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı Lala Dere Köprüsü yoğun sel suları nedeniyle tamamen yıkıldı. İki köy arasındaki ulaşım ise Kırklareli'ne bağlı Vize ilçesi yolundan sağlanıyor.

TEM OTOYOLU'NUN SİLİVRİ-EDİRNE VE SİLİVRİ-İSTANBUL İSTİKAMETİNDEKİ TRAFİK NORMALE DÖNDÜ

İstanbul'da etkili olan sağanak nedeniyle durma noktasına gelen TEM Otoyolu'nun Silivri-Edirne ve Silivri-İstanbul istikametindeki trafik normale döndü.

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, yol üzerinde biriken su nedeniyle durma noktasına gelen TEM Otoyolu'nun Silivri mevkisinde Selimpaşa Şubesi ekiplerince su tahliye çalışması yapıldı.

Tekrar ulaşıma açılan yolda, karayolları ekiplerinin çalışmasının devam ettiği bildirildi. Bu arada, yağış sırasında oluşan su birikintileri nedeniyle TEM Otoyolu Edirne istikametinde Selimpaşa'dan Silivri'ye kadar olan bölümde araçların yaklaşık 16 kilometrelik kuyruk oluşturdukları öğrenildi.

ERGENEKON DURUŞMASININ YAPILDIĞI SALONU SU BASTI

Trakya'da gece boyu devam eden sağanak yağış, Silivri Cezaevi'nde görülecek Ergenekon duruşmasının yapıldığı mahkeme salonunu su bastı. Baro ve basın odası ile koridorların sular altında kaldığı görüldü. Ayrıca, ses yansımalarını engellemek için duruşma salonunun duvarlarına monte edilen panellerin de ıslandığı belirtildi. Çatıdan ve pencerelerden sızan suların mahkeme başkanı Köksal Şengün'ün odasına kadar ilerlediği öğrenildi.

Ayrıca sağanak yağış nedeniyle Ergenekon davasının görüldüğü duruşma salonunun kafetarya kısmının çatışı çöktü. Yağış nedeniyle kafateryanın çatısında çökme meydana gelen çökme nedeniyle kafeteryayı su bastı. Salonun önünde genişliği 5 metreye yakın sel suyu aktığı bildirildi.. Bölgede GSM hatlarında da sorun yaşandığı açıklandı.