Dev mantar görenleri şaşırttı

Nevşehir'de bir bahçede bulunan 5 kilo 100 gram ağırlığındaki dev mantar, görenleri şaşırttı.

Salı 08.09.2009 12:20
ABONE OL
Nevşehir'in merkez ilçeye bağlı Kadirah mevkiinde sabah saatlerinde sebzeleri kontrol için gittiği bahçesinde dev mantarı gören Salih Özsoy isimli vatandaş, gördüğü manzara karşısında hayrete düştü.

Mantarı alarak pazara getiren Özsoy, hayatında ilk defa böylesine büyük bir mantar gördüğünü söyledi. Daha önce bahçesinde hiç mantar yetişmediğini belirten Salih Özsoy, "Bilinçli olarak hiç mantar üretimi yapmadım. En son 3 gün önce bahçeye gittiğimde bu mantar yoktu. Sabah gördüğümde hayretler içerisİnde kaldım. Bir mantarın bu kadar büyük olabileceğini düşünmemiştim" dedi.

Salih Özsoy'un bulduğu dev mantarı büyük bir ilgiyle izleyen pazar esnafı ise, şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sabah saatlerinde pazara getirilirken 5 kilo 250 gram gelmesine karşın öğle saatlerinde mantarın 5 kilo 100 grama düştüğünü belirten esnaf, ayrıca mantarın çok kötü bir kokusunun olduğunu söyledi.

Nevşehir İl Tarım Müdürü Ahmet Şahin ise, 'Çayır Mantarı' olarak adlandırılan bu mantarların rutubetli havalarda yetişebildiğini, ancak çoğu zaman bunların zehirli olabildiklerini kaydetti. Şahin, ayrıca vatandaşların bu gibi tarla ve bahçelerde buldukları mantarları yememeleri gerektiğini belirtti.