Meteoroloji'den Marmara için alarm

Salı 08.09.2009 08:54
Güncelleme: Salı 08.09.2009 16:44
ABONE OL
İstanbul'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan sağanak yağışların 3 gün daha devam edeceği bildirildi. Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların aralıklarla devam ettiğini kaydetti.

Kente şimdiye kadar düşen yağış miktarının Terkos'ta 75, Çatalca'da 50, Kartal'da 18, Büyükada'da 17, Silivri ve Hadımköy'de 11 kilogram olarak tespit edildiğini aktaran Yıldırım, ''Yağışların yarın daha da yoğunlaşmasını bekliyoruz. Perşembe ve Cuma günü de yağışlar aralıklarla devam edecek'' dedi.

Sağanak ve gök gürültülü sağanak şekilde görülecek yağışların su baskınlarına neden olabileceğini hatırlatan Yıldırım, ''Vatandaşların su baskınlarına ve yıldırıma karşı da dikkatli olmalarını istiyoruz'' diye konuştu.

Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Yıldırım, hava sıcaklarının ortalama 6 derece düşerek mevsim normallerinin altına indiğini, rüzgarın bugün poyrazdan kuvvetli olarak estiğini, yarın ise kuvvetli yağış anında zaman zaman kuvvetli olarak fırtına şeklinde esmesinin beklendiğini bildirdi. Mustafa Yıldırım, yarın ve 10 Eylül Perşembe günü en yüksek sıcaklığın 24 derece, 11 Eylül Cuma günü ise 25 derece olmasının öngörüldüğünü sözlerine ekledi.

HAVA SICAKLIĞI: Yağış alan yerlerde hissedilir derecede (4 ila 6) azalacak olan hava sıcaklığı; doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç ve batı kesimlerde ise mevsim normallerinin altında seyredecek.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güney ve doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey ve Kıyı Ege'de kuvvetli olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI: Tekirdağ Meteoroloji Müdürlüğü, bugün merkez, Saray, Çerkezköy ve Çorlu ilçelerinde kuvvetli yağışın etkili olacağını belirtti.

Kent merkezinde 19 derece olan hava sıcaklığının 13 dereceye düşeceğini ifade eden yetkililer, son 24 saatte ise metrekareye 74,6 kilogram yağış düştüğünü bildirdi. Marmara Denizi'ndeki fırtınanın da devam edeceğini belirten yetkililer, vatandaşları, sel ve su baskınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İZMİR VALİLİĞİ YAĞIŞ UYARISINDA BULUNDU

İzmir'de yağış beklentisi nedeniyle vatandaşların tedbirli olmaları yönünde uyarıda bulundu. İzmir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, bugün bölgede kuvvetli yağış beklendiği belirtildi. Etkili olması beklenen gök gürültülü sağanak yağışın neden olabileceği olumsuzluklara karşı, gerekli tedbirlerin alınması istendi.

KUVVETLİ YAĞIŞ EGE'Yİ DE VURACAK: Kuvvetli yağışlar bugün de Marmara'da etkili olurken, öğleden sonra ise Ege ve Batı Akdeniz'i vuracak.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilere göre, güney, iç ve batı kesimler ile Doğu Anadolu'nun doğusunda aralıklarla sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Marmara ile öğle saatlerinden sonra Ege ve Batı Akdeniz'de kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı yağış alan yerlerde hissedilir derecede (4 ila 6) azalırken, doğu kesimlerde mevsim normalleri civarında, iç ve batı kesimlerde ise mevsim normallerinin altında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, güney ve doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ile Kuzey ve Kıyı Ege'de kuvvetli olarak esecek.

ÇANAKKALE-GÖKÇEADA ARASINDAKİ DENİZ OTOBÜSÜ SEFERİ İPTAL EDİLDİ

Kuzey Ege'de etkili olan şiddetli poyraz fırtınası deniz ulaşımını olumsuz yönde etkiliyor. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri, saatteki hızı zaman zaman 60 kilometreye ulaşan şiddetli poyraz fırtınası sebebiyle Çanakkale'den sabah 09.00'da Gökçeada'ya yapılması planlanan tarifeli deniz otobüsü seferinin iptal edildiğini belirterek, "Gökçeada'dan Kabatepe'ye yapılacak olan sabah 07.00 seferi de gecikmeli olarak saat 12.00'de yapıldı. Bunun dışında Çanakkale-Eceabat, Kepez-Eceabat, Gelibolu-Lapseki ve Bozcaada-Yükyeri hattındaki ulaşım ise
normal olarak yapılabiliyor" dedi.

Öte yandan şiddetli fırtına sebebiyle çok sayıda küçük tonajlı geminin ise güvenlik açısından Bozcaada ve Gelibolu önlerinde demirli olarak beklediği öğrenildi.

KABATEPE-GÖKÇEADA ARABA VAPURU SEFERLERİ YAPILMAYA BAŞLANDI

Kuzey Ege'de etkili olan poyraz nedeniyle iptal edilen Kabatepe-Gökçeada araba vapuru seferleri yapılmaya başlandı.

Çanakkale ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre, rüzgarın etkisini azaltması dolayısıyla, daha önce iptal edilen Kabatepe-Gökçeada arasındaki araba vapuru seferleri yapılabilecek. Buna göre, saat 12.00'de Gökçeada'dan Kabatepe'ye, saat 15.00'de de Kabatepe'den Gökçeada'ya sefer düzenlenecek.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli olarak esecek.

EGE: Parçalı ve az bulutlu, iç kesimleri ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra bölge genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Kuzey ve Kıyı Ege'de kuzey yönlerden kuvvetli olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz (Antalya, Burdur, Isparta) ile akşam saatlerinde Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, K.Maraş, Hatay, Osmaniye) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Batı Akdeniz'de kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, kuzeybatısı ile zamanla bölge geneli çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra güney ve batısı (Ankara, Eskişehir, Konya, Kırıkkale, Aksaray, Karaman, Niğde) ile Çankırı, Yozgat, Kırşehir ve Nevşehir çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu, batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Bolu, Karabük ve Düzce ile zamanla Kastamonu ve Zonguldak çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, doğusu ile zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Artvin ile akşam saatlerinden itibaren Amasya ve Çorum çevreleri sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve doğusu parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari) kısa süreli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...