İstanbul'da yeni bir sağanak için uyarı

Meteoroloji, selin yaraları sarılmadan yarına ilişkin yeni bir uyarı yaptı. İstanbul ve Trakya başta olmak üzere Doğu Karadeniz'de "kuvvetli yağışlar" bekleniyor

Perşembe 10.09.2009
Güncelleme: Perşembe 10.09.2009
ABONE OL
Trakya ve İstanbul'da hayatı felç eden sel felaketinin ardından gözlerin çevrildiği Meteoroloji'den yeni uyarılar geldi. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, felaket bölgelerinde bugün de yağışların süreceğini belirtirken, asıl uyarıyı yarın için yaptı: İstanbul ve Trakya'da yarın "kuvvetli yağış" bekleniyor. Dün sabah saatlerinde Meteoroloji yetkilileri olağanüstü bir toplantı yaparken, Genel Müdür Mehmet Çağlar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na bilgi verdi. Çağlar, daha sonra kameraların karşısına geçerek, önümüzdeki günlerle ilgili verileri açıkladı ve uyarılarda bulundu. Çağlar, yurt genelinde şiddetli yağışların devam edeceğini belirterek yetkililerin kriz masaları oluşturarak halkı uyarmaları gerektiğini vurguladı.

YENİ YAĞIŞLAR GELİYOR
Çağlar, sel felaketinden etkilenen Marmara Bölgesi'ni yeni bir yağış dalgasının beklediğini açıkladı. Bugünün felaket bölgelerinde dün ve önceki güne göre daha sakin geçmesini beklediklerini anlatan Çağlar, bugün Doğu Karadeniz'in kıyıları ile Samsun ve Ordu çevresinde kuvvetli yağış beklendiğini söyledi. Bugün ayrıca İç ve Doğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinde yağış bekleniyor.

YARIN İSTANBUL'A DİKKAT
Çağlar'ın açıklamalarına göre, yarın ise İstanbul'un yanısıra bütün Marmara ve çevresinde yeni bir yağış dalgasının etkili olacağı tahmin ediliyor. Özellikle İstanbul ve Bandırma çevrelerinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Çağlar, hafta sonu yeni bir yağış dalgasının beklendiğini, Türkiye'nin tümünde etkili olacağını belirtti. Yetkililere uyarıda bulunulduğunu söyleyen Çağlar, tekrar bu boyutta bir felaketin yaşanmaması için acil önlemler alınarak halkın bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çağlar, yağışların oluşturabileceği sel, su baskını ve yıldırım düşmesi gibi olumsuz şartlara karşı tedbirli olunmasını istedi. Öte yandan Sakarya'da dün 17.00'de başlayan yağış 1,5 saatte metrekareye 64 kilograma kadar çıktı. Kentte kriz masası oluşturulurken 19 su baskını belirlendi. Giresun belediyesi ise belediye hoparlöründen anonslar yaparak vatandaşları olası sele karşı uyardı.

100 YILDA BİR OLUR

Marmara Bölgesi ve çevresinde gerçekleşen sel felaketinin ancak 100 yılda bir gerçekleşeceğini vurgulayan Çağlar, Çatalca'da son 48 saat içinde metrekareye 265 kilogram yağış düştüğünü belirtti. Çağlar, geçen yıl bu oranın 120 kg olduğunu hatırlattı. Bu oranın Silivri'de 134, İpsala'da 124, Tekirdağ'da 115 kilogram olduğuna dikkat çeken Çağlar, Tekirdağ'da ortalama yağışın 4 katı oranında yağmur yağdığını söyledi.