Türk çift, 30 bin euro kefaletle şartlı serbest

Hırvatistan'da hırsızlık suçlamasıyla gözaltına alınan Türk çiftin davasını SABAH izledi. Yorulmaz çifti 30 bin euro kefaletle şimdilik serbest. Ama kenti terk edemeyecekler

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 10.09.2009 ABONE OL
Hırvatistan'ın Dubrovnik kentinde 27 gün önce döviz bürosunda yaşanan hırsızlık olayından sorumlu tutularak gözaltına alınan Türk çift, dün hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, 30 bin euro kefaletle gözaltının sona erdirilmesine karar verdi. Ancak çift dava süresince Dubrovnik'ten çıkamayacak.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Yorulmaz çifti, dün, saat 08.30'da mahkemeye çıkarıldı. Fotoğraf makinesinin alınmadığı salona Yorulmaz çifti iki polis nezaretinde getirildi. Duruşmaya, Türk çifti hırsızlık yapılan ikinci bir döviz bürosunda gördüğünü söyleyen tanık ise katılmadı. Hâkim Domagoj Raguz, ilk olarak çevirmen aracılığıyla "Neyle suçlandığınızı biliyor musunuz" diye sordu. Barış Yorulmaz "Şoktayım, sorulara cevap verecek durumda değilim" diye yanıt verdi. "Hayatım boyunca suç işlemedim" diyen Nilgün Yılmaz ise, zaman zaman gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra hırsızlığın yapıldığı döviz bürosunda çalışan iki kadının ifadelerine başvuruldu. Kasada oturan tanık, "Zanlılar şapkalı kişiyle birlikte içeri girdi. O sırada içerde yaklaşık 10 kişi vardı. İki zanlı diğer kişinin arkasında duruyordu. Birbirleriyle konuştular, ama dediğini anlamadım. Üç zanlının birbirini tanıdığını düşünüyorum" dedi. Daha önce "Zanlıları içeri girerken görmediğini" söyleyen tanık ise ifade değiştirip bu kez önce şapkalı kişinin 2-3 saniye sonra da Türk çiftin içeri girdiğini anlattı. Çiftin avukatları ise evlilik cüzdanı ile daha önce hiç suça karışmadıklarını gösteren belge ve çalıştıkları kurumlardan alınan referansları delil olarak mahkemeye sundu. Yaklaşık 2.5 saatlik duruşma sonunda hâkim, kefaletin ödenmesinin ardından pasaportlarına el konularak çiftin serbest kalmasına karar verdi. Çift dava süresince Dubrovnik dışına çıkamayacak.

BUGÜN NELER OLDU