Meteoroloji'den sel uyarısı

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 10.09.2009 07:56 ABONE OL
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Türkiye'nin batı bölgelerinin yarın Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğini belirterek, yetkililer ile vatandaşları olası su baskınlarına karşı uyardı.


Çağlar, yarın Marmara, Ege, Batı Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur) ile akşam saatlerinden sonra İç Anadolu'nun batısı (Eskişehir, Konya, Ankara, Çankırı) ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde (Bolu, Düzce, Karabük) yağış beklendiğini ifade etti. Sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların Kıyı Ege (Muğla, Aydın, İzmir) ile Antalya'nın Kaş, Kalkan, Finike ve Kemer ilçelerinde etkili olmasının beklendiğini anlatan Çağlar, akşam ve gece saatlerinde Marmara bölge genelinde kuvvetli olmasının tahmin edildiğini belirtti.

Çağlar, şunları kaydetti: ''Batı bölgelerimizin yarın Orta Akdeniz üzerinden gelecek yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceği, hafta sonunda ülkemizin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Cumartesi günü etki alanını ve şiddetini artıracak yağışların Marmara ve Akdeniz bölgeleri başta olmak üzere ülkemizin güney, iç ve batı kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Hafta başında, Marmara Bölgesi'nde yaşanan sel felaketinin ardından cumartesi günü beklenen kuvvetli yağışın İstanbul ve Tekirdağ başta olmak üzere bölge genelinde yeniden olumsuz şartların yaşanmasına neden olabileceği öngörülmektedir. Bununla birlikte Orta ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde beklenen kuvvetli yağışın, Seyhan, Ceyhan ve Göksu nehirleri ile Manavgat çayında taşkınlara ve çevre yerleşim yörelerinde ani sele neden olabileceği tahmin edilmektedir.'' Pazar günü, yağışların, kuzey ve iç bölgeler ile Doğu Akdeniz'de aralıklarla etkisini sürdüreceğini anlatan Çağlar, yağışların, Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik) Karadeniz bölge geneli ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde kuvvetli olacağının öngörüldüğünü söyledi. Çağlar, yağışların oluşturabileceği sel, su baskını, yıldırım düşmesi gibi olumsuz şartlara karşı tedbirli ve dikkatli olunmasını istedi.
KARS'TA 18.00'E KADAR KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan meteorolojik uyarıya göre, Kars il merkezi ile çevre ilçelerde saat 18.00'e kadar sağanak ve gök gürültülü sağanak etkili olacak. Uyarıda, vatandaşların lokal su baskını, ani sel ve yıldırım düşmesine karşı dikkatli olmaları istendi.BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Balıkesir, Bursa ve Bilecik) aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra Muğla çevreleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Parçalı bulutlu, gece saatlerinden sonra Antalya'nın batı ilçeleri aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Çankırı, Yozgat ve Sivas ile Ankara ve Eskişehir'in kuzey ilçeleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Sinop ile öğle saatlerine kadar Zonguldak, Bartın ve Kastamonu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge geneli aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Kuzeyi ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Muş ve Van çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...
BUGÜN NELER OLDU