İstanbul'da sel için alarma geçildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentte bu akşam ve yarın etkili olması beklenen sağanak yağış nedeniyle alarma geçerek 2 bin 220 araç gereç ve 6370 personeli kritik bölgelerde konuşlandırdı.

Cuma 11.09.2009 10:44
Güncelleme: Cuma 11.09.2009 17:04
ABONE OL
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, İstanbul cuma akşamı ile cumartesi günü yeni bir yağışlı havanın geleceği tahmin ediliyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada selin etkili olduğu bölgelerde temizlik hasar tespit ve kurtarma çalışmalarına devam edildiği belirtilere, "Basın Ekspres yolu her iki yöne trafiğe açıldı. Yeni alınan raporlar doğrultusunda İstanbul büyükşehir belediyesi AKOM en üst düzeyde alarma geçti. Avrupa ve Anadolu yakasında riskli bölgelerde ekipler konuşlandırıldı. Aşırı yağış durumunda 2 bin 220 araç gereç ve 6bin 370 personel kritik bölgelerde konuşlandırıldı. Sel bölgesinde ise; İtfaiye 20 grup 51 ekip, Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ekipleri 226 personel 99 araçla olarak sel bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor" denildi.Kurtarma çalışmalarına ise toplam bin 225 personel, 406 araç, 104 motopomp ve 34 botun katılacağı ifade edildi. Açıklamada Sağlık Ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü'nün Çatalca merkezde 2 doktor, 4 hemşire 2 laborant, 10 psikolog, 4 şoför, 1 temizlik personeli olmak üzere toplam 23 personel görevlendirdiği belirtilerek, "Çatalca Merkezde 2 okula yaklaşık olarak 200 vatandaşımız toplandı. Psikologlarımızın yaptıkları değerlendirmeler neticesinde her hangi bir problem tespit edilmedi. Ekiplerimiz tarafından süt, mama, bebek bezi, hijyenik ped, çorap, ayakkabı, sabun, şeker ve tansiyon ilaçları gibi eksiklikler tespit edildi. Hasar tespit kesin rapor İlçe Kaymakamlıklarının başkanlığında kurulacak ekipler tarafından tespit edilecek.

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nca Silivri - Çatalca - Selimpaşa bölgelerinde 3 adet çadır kuruldu. 42 personel 19 mobil ekip ile bölgeye sıcak yemek kampet ve battaniye, 27.315 adet kumanya, 2.600 adet iftarlık, 23.080 adet bardak su, 25.400 sıcak çorba, 400 kişilik sıcak yemek (çorba, köfte, makarna), 25 kampet, 1000 battaniye, 1 gıda TIR'ı, 2 mobil mutfak, 25.400 çay, 40 ton mazot İstanbul Büyükşehir Belediyesi sel felaketinden etkilenen vatandaşlar için barınma yeri, yemek dağıtım çadırları kuruldu. Çatalca Endüstri Meslek Lisesi, Silivri Mehmet Piripaşa İlköğretim Okulu'nda barın ve yemek sağlanıyor. Çatalca Kaymakamlığı arkası, Selimpaşa Mimarsinan Afet bölgesi ve Silivri İtfaiye arkasında çadırlar kuruldu. Bölgelerde 15 adet mobil büfeler sel bölgelerinde dolaşarak vatandaşları kumanya ve sıcak çorba dağıtıyor. Çatalca da altyapı büyük hasar gördüğü için 14 tanker içme suyu gönderildi. Sel nedeniyle zor durumda kalan vatandaşlara Haldun Alagaş Spor Kompleksi tahsis edildi" ifadelerine yer verildi.MARMARAEREĞLİSİ İLÇESİNDEKİ 100 EV BOŞALTILIYOR
Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi ilçesinde, sel ve su taşkını riski taşıyan dere yatağına yakın kesimdeki 100 evin boşaltılması kararı alındı.

İlde beklenen kuvvetli yağış öncesinde, Marmaraereğlisi Belediyesi'nde kriz masası oluşturuldu.
Belediye Başkanı İbrahim Uyan başkanlığında oluşturulan kriz masası, ilçenin sel baskını ve taşkın riski taşıyan evlerin boşaltılması kararını aldı. Zabıta ekipleri, Bağlar mevkisindeki dere yatağına yakın kesimde kurulu olan Dereağzı Mahallesi'ndeki 100 evin boşaltılması için ev sahiplerinin tek tek kapısını çalıyor. Ekipler, vatandaşlardan, hava kararmadan evlerini boşaltmasını istiyor.

Belediyece yapılan anonslarda da evlerin akşama kadar boşaltılması ve pazartesi gününe kadar kullanılmaması gerektiği bildiriliyor. Belediye Başkanı Uyan, bölgede beklenen sağanak yağış öncesinde kriz masası oluşturduklarını ve görev dağılımı yaptıklarını söyledi. Uyan, ilçede itfaiye ve ambulans ekiplerinin bugünden itibaren vardiyalı olarak 24 saat görev başında olacağını ifade ederek, muhtemel baskın ve taşkınlara tedbir olarak vidanjör ve 3 adet kato kiralayacaklarını belirtti.

Sel ve afet tedbirleri kapsamında muhtemel bir felakette halkın mağduriyetini gidermek amacıyla fırıncılarla da görüşerek ekmek çıkarmalarını sağlayacaklarını anlatan Uyan, su kesintilerine karşı ise 4 adet su tankerini dolu olarak beklettiklerini kaydetti. Uyan, belediye tarafından yaptırılan 100 adet kum torbasının da akşama kadar ev ve işyerlerine teslim edileceğini söyledi.

''BU AKŞAM SAATLERİNDE ETKİLİ OLACAK SAĞANAK YAĞIŞIN, METREKAREYE 50 KİLOGRAM CİVARINDA DÜŞMESİ BEKLENİYOR''


Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, bu akşam saatlerinde etkili olacak yağışın, metrekareye 50 kilogram civarında düşmesinin beklendiğini söyledi.

Yıldırım, bu akşam saatlerinden itibaren İstanbul ve Tekirdağ genelinde çok bulutlu yağış beklendiğini
belirtti. Yaptıkları ölçümlere göre, son 2-3 günde meydana gelen yağışın 1,5 katını beklemediklerini ifade eden Yıldırım, ''Geçtiğimiz günlerde metrekareye düşen yağış miktarı 200 kilogramın üzerindeydi. Bu akşam saatlerinde etkili olacak sağanak yağışın metrekareye 50 kilogram civarında düşmesi bekleniyor. Bu miktar bazı bölgelerde biraz daha az veya daha çok olabilir'' dedi.

Yağışın hafta sonu, aralıklı gök gürültülü sağanak şeklinde devam edeceğini söyleyen Yıldırım, hava sıcaklığının Cumartesi günü 25, Pazar günü 23 derece hissedileceğini belirtti. Yıldırım, İstanbul'da Pazartesi günü yağış beklenmediğini dile getirdi.

DENİZLERDEKİ DURUM
Yıldırım, hafta sonu Çanakkale çevresinde ve Batı Karadeniz açıklarında kuvvetli fırtına beklendiğini belirtti. Rüzgarın saatteki hızının bu bölgelerde 50-60 kilometre hissedileceğini ifade eden Yıldırım, rüzgarın kuzeydoğu yönünden beklendiğini söyledi. Yıldırım, bu bölgelerde tekneleriyle denize açılanları, önümüzdeki 2-3 gün içinde dikkatli olmaları konusunda uyardı.

DERE YATAĞINDAKİ ENKAZ TEMİZLENİYOR
Su baskınına uğrayan İkitelli'deki tır garajının yanından geçen Ayamama Deresi yatağını temizleme ve çevredeki hurdaya dönüşen araçları kaldırma çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım Onarım Müdürlüğü ekipleri, Başakşehir ve sanayi sitelerini TEM Otoyoluna bağlayan yolları yeniden ulaşıma açmak için iş makineleriyle çalışmalarını sürdürüyor. Sel suları nedeniyle tıkanan Taş Ocağı Caddesi altgeçidi iş makineleriyle açılmaya çalışılıyor.Ayamama Deresi'nin İkitelli'deki tır garajı bölgesinde ise 6 iş makinesiyle dere yatağını temizleme işlemleri devam ediyor. Belediye ekipleri, dere yatağında selin sürüklediği araçları vinçlerle bulundukları yerden kaldırarak çekicilere yükleyip bölgeden götürüyor.

Tır garajının çevresinde sel nedeniyle balçıkla dolan iş yerlerinin sahipleri ise sabahın erken saatlerinden itibaren iş yerlerini temizlemeye başladı. Dere yatağında selin getirdiği kum ve çakıl ise kepçelerle kamyonlara doldurularak Bankalar Caddesi'nin alt kısmındaki boş alana taşınıyor.
Bu arada, devrilen çok sayıda elektrik direğinin de dere yatağında bulunduğu görüldü.SEL FELAKETLERİNDE 20 YILDA 443 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
Türkiye'de, İstanbul'da son yaşananlar hariç, 1989-2009 yılları arasında toplam 369 sel ve taşkın olayı meydana gelirken, bu olaylarda 443 kişi hayatını kaybetti.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, felaketler 500 milyon dönümden fazla tarım ve yerleşim alanının sular altında kalmasına neden oldu. Felaketlerde 2 milyar doların üzerinde zarar tespit edildi.

Son 20 yılda en fazla taşkın bu yıl yaşandı. Bu yıl İstanbul'daki sel felaketi hariç 59 taşkın ve sel olayı meydana geldi, 2001 yılında 42 taşkın gerçekleşti. Bu taşkınlarda en fazla can ve mal kaybı 1995 yılında yaşandı. 1995'de meydana gelen 20 taşkında 201 bin 100 hektar alan su altında kaldı, 164 kişi hayatını kaybetti. Tespit edilen zarar tutarı 1 milyon 100 bin dolar olarak hesaplandı. 1998 yılındaki 2 taşkında ise 600 bin dolar maddi zarar belirlenirken, 57 kişi hayatını kaybetti.

2001 yılına kadar 1990, 1991 yıllarında 20'nin üzerinde taşkın olayı yaşanırken, 1997 ve 1999 yıllarında sadece 1'er taşkın meydana geldi. 1995 yıllında yaşanan 20 taşkının ardından, 2001 yılına kadar 5 yıllık sürede gerçekleşen toplam taşkın olayı 12 oldu. Bu taşkınlarda da 61 kişi yaşamını yitirdi.

İstanbul'daki son sel felaketine kadar bu yıl meydana gelen taşkınlarda 15 kişi yaşamını yitirdi. Son yaşanan olaylarda ise şu ana kadar 31 kişinin yaşamını yitirdiği bildirilmişti. Henüz netleşmeyen rakamlara göre son 20 yılda yaşamını kaybedenlerin sayısı 470'in üzerine çıktı. Öte yandan, DSİ tarafından bugüne kadar yapılan 4 bin 364 taşkın koruma tesisi sayesinde, 3 bin 500'ün üzerinde yerleşim birimi ile 1 milyon hektar alanın taşkından korunmasının sağlandığı bildirildi.

TSK SEL FELAKETİNDEN 119 KİŞİYİ KURTARDI
Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı unsurlar, İstanbul'da yaşanan sel felaketinden tam 119 kişiyi kurtardı. Bu arada, Bandırma'da da 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı arama kurtarma ekipleri, 58 kişiyi azgın sel sularının elinden aldı.Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yeralan verilere göre, İstanbul Silivri, Halkalı, Küçükçekmece, İkitelli, Çatalca ve Başakşehir'de yaşanan son yılların en büyük sel felaketinde Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı unsurlarda aktif görev aldı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın -70, 2XAS-532 ve 2XUH-1H helikopterleri tarafından toplam 11 sorti uçuş gerçekleştirildi. Bu faaliyette toplam 66 kişi azgın sel sularından kurtarıldı.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 2XUH-1H helikopterleri de 2 sorti uçuş gerçekleştirdi. Bu uçuşlarda da 26 kişi kurtarıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 2XAB-412 helikopteri tarafından 4 sorti uçuş icra edildi 27 kişi kurtarıldı. Ayrıca Sahil Güvenlik Komutanlığına ait 4 bot, sel sularının denize akan kısımlarında arama kurtarma faaliyetlerine katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri sonucunda toplam 119 kişi sel sularından kurtarıldı.

BANDIRMA'DA DA 58 KİŞİ KURTARILDI
Bu arada Bandırma'da aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketi sonucunda yaşanan felakette 6'ncı Ana Jet Üs Komutanlığı arama kurtarma faaliyetine etkin biçimde katıldı. 1XAS-532 helikopteri ile bir sorti uçuş gerçekleştirdi ve 23 kişiyi kurtardı. Ayrıca 1XZODİAC bot ile 35 kişi olmak üzere toplam 58 kişi kurtarıldı.

SEL FELAKETİNDE KAYBOLAN DİLA VE BERNA' YA HALA ULAŞILAMADI
Selimpaşa'daki Denizkent Sitesi'nde yaşanan sel felaketi sırasında kaybolan 1.5 yaşındaki Dila Manav'a hala ulaşılamadı. Dila Manav'ın, annesi ve ablasıyla birlikte bindikleri otomobilleri 8 Eylül'de sele Kapılmıştı. Araç sel sularında ilerleyerek Marmara Denizi'ne ulaşırken, çevredekilerin yardım eli uzattığı anne, büyük kızı Azra ile birlikte araçtan çıkmayı başarmıştı. Anne, arka koltuktaki kızı Dila'yı ise kurtaramamıştı. Aradan geçen 3 güne rağmen küçük Dila'ya hala ulaşılamadı.

Öte yandan, Tekirdağ'ın Saray ilçesinde sele kapılan 5 kişilik Çakar ailesinin 8 yaşındaki Berna'nın arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Erzurum'dan 4 yıl önce çalışmak için göç ettikleri Tekirdağ'ın Saray ilçesinde bir çiftlik evine yerleşen ve 3 gün önce sele kapılan Çakar ailesinin küçük üyesi Berna Çakar'ı bulmak için dere yatağındaki arama çalışmaları tamamlandı. Afetin yaşandığı ilk günden itibaren dere yatağında arama çalışmalarını sürdüren Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Sualtı Grup Amirliği dalgıç polisleri, dün akşam itibariyle yaklaşık 10 kilometrelik hat üzerindeki aramalarını tamamladı. Üç gün süren çalışma sonunda cesedine ulaşılamayan Berna Çakar'ın arama çalışmalarının kıyı hattı üzerinde yürütüleceği bildirildi. İl Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek de arama kurtarma çalışmalarını yerinde izledi.

Tekirdağ'ın Saray ilçesinde, bir çiftlik evinde çobanlık yapan Fatih Çakar (50), eşi Handan (30), kızları Büşra (12), Afra (6) ve Berna Çakar (8), 3 gün önce meydana gelen selde boğulmuş, Çakar ailesinden anne Handan ve kızları Büşra ve Afra Çakar'ın cesetleri, sel felaketinin yaşandığı bölgenin 5-6 kilometre uzağında bulunmuştu. Baba Fatih Çakar'ın cesedi ise dün dere yatağında bulunmuştu.

DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* "DERENİN İNTİKAMI AĞIR OLUR"

* İSTANBUL VE ANKARA İÇİN ALARM

* MİNİBÜSTEN KURTULAN KADIN ANLATIYOR

* SELDEKİ ÖLÜM VE YAĞMAYA SORUŞTURMA

* BASIN EKSPRES YOLU ULAŞIMA KAPALI

* İSTANBUL'DA SU BASKINLARI


09 EYLÜL'DEN BAŞLIKLAR:

* SERVİS MİNİBÜSÜNDE 7 KADIN ÖLDÜ

* İKİTELLİDE YAĞMA

* TEM NEHRİ

* İKİTELLİDE SÜRÜCÜLER KURTARILMAYI BEKLİYOR

* METEOROLOJİDEN YAĞIŞ ALARMI


* ERDOĞAN'DAN İSTANBUL'A 2 MİLYON TL

* İKİTELLİ YOLU ULAŞIMA KAPANDI

* SELDE NELER YAPILMALI

* SEL SİGORTADA EK TEMİNATTIR

* ERDEK VE BANDIRMA'YA UYARI

* SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN UYARI

* İŞTE KAPALI OLAN YOLLAR

* TUZLA'DA SU BASKINI

* İNSANOĞLU ÇARESİZ KALIYOR

* KIZILAY ALARMDA

* SEL MEZARLIKTAKİ CESETLERİ GÖTÜRDÜ

* SEL FELAKETİ BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ