Sam'ın Kürtçe şarkısına kaymakam protestosu

Şevval Sam Iğdır'da Kürtçe şarkı söyleyince protokol konseri terk etti. Şarkıcı tepkisini "Gidenlere güle güle" diye gösterdi

Perşembe 11.09.2009
Güncelleme: Cuma 11.09.2009
ABONE OL
Milli Piyango çekilişi için TRT televizyonunun Iğdır'dan gerçekleştirdiği yayın sanatçı Şevval Sam'ın konseriyle devam etti. Konser alanını dolduran binlerce Iğdırlı Sam'ın şarkılarıyla coştu. Konserine Ege türküleriyle başlayan Sam, Neşet Ertaş'ın türküleriyle devam etti. Şarkılara bir süre ara veren sanatçı, "Ben barış sanatçısıyım. Savaşa hayır. Anneler ağlamasın. Şarkılarımızı barış için söyleyelim" dedi. Kalabalıktan büyük alkış alan konuşmasının ardından iki Kürtçe şarkı seslendirince protokolün sessiz boykotuyla karşılaştı. Aralık Kaymakamı Hakan Hakyemez, Tuzluca Kaymakamı Bahadır Güneş ve Karakoyunlu Kaymakamı Mehmet Alper Çığ protokolü terk etti.

'KÜRTÇE ŞARKI YASAK DEĞİL'
Iğdır Vali Yardımcısı Tuğba Yılmaz, Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hâkim olan eşi Çelebi Yılmaz da protokoldeki yerlerinden kalktı. Şevval Sam tepkisini sahneden, "Gidenlere güle güle" diyerek gösterdi. DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, "Kürtçe şarkı söylemek yasak değil. Protokolün tepkisi çok yanlış" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ