Sel Anadolu yakasında etkili oldu

İstanbul'da yeniden etkili olan yağış nedeniyle Sarıyer'deki Kilyos Deresi'nin taşması sonucu çevredeki bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Anadolu Yakası'nda da Maltepe ve Küçükyalı'daki bazı evler su altında kaldı.

Cumartesi 12.09.2009 10:40
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009 19:20
ABONE OL
İstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki Maltepe ve Küçükyalı ilçelerinde bazı evlerin bodrum katlarını su bastı.

E-5 KARAYOLU BOSTANCI KESİMİ ULAŞIMA AÇILDI
İstanbul'da sağanak yağış nedeniyle su baskınına uğrayan ve kapanan E-5 Karayolu Bostancı kesimi kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

Yolun Harem istikameti güzergahında yer yer oluşan şu birikintileri nedeniyle trafik akışı kontrollü bir şekilde sağlanıyor. Trafikteki aksama nedeniyle güzergahtaki bazı kavşaklarda ciddi yoğunluk yaşanıyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİİSTANBUL'DA 2 BİN ARAÇ, 6 BİN PERSONEL SEL ALARMINA GEÇTİ
İstanbul'da bugün öğle saatlerinde başlayan gök gürültülü ve sağnak yağış, Sarıyer, Kilyos, Kadıköy, E-5, Şile Üsküdar bölgelerinde etkili olurken bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi. Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) aşırı yağışla birlikte İstanbul genelinde 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personelle su baskınlarına karşı alarma geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, İstanbul Cumartesi ve Pazar günü yeni bir yağışlı havanın geleceği tahmin ediliyor. Pazar akşam saatlerine kadar olan sürede yağışın aralıklarla kuvvetli yağacağı tahmin ediliyor. Yağışın Anadolu yakası ile boğaz çevresinde, diğer semtlere göre daha etkili olması bekleniyor.

E-5, KİLYOS, SARIYER'İ ETKİLEYEN YAĞIŞ, KAVŞAK VE YOLLARDA SU BİRİKİNTİSİ OLUŞTURDU
Yeni alınan raporlar doğrultusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM en üst düzeyde alarma geçti. Aşırı yağış durumunda İstanbul genelinde 2 bin 220 araç gereç ve 6 bin 370 personel su baskınlarına müdahale için hazır bekletiliyor. Öğle saatlerinde yağışlar özellikle Sarıyer, Kilyos, Kadıköy, E-5, Şile, Üsküdar bölgelerinde etkili oldu. Bazı kavşak ve yollarda su birikintileri meydana geldi. Su birikintilerine anında müdahale edildi. İstanbul Sarıyer'de etkili olan sağnak yağış, Kilyos Deresi'ni taşırırken, taşkında dere çevresindeki çok sayıda evi su bastı.

İstanbul'da metrekareye düşen yağış miktarları Kilyos'ta 125.6 Kg, Şile'de 21 Kg, Kartal'da 9 Kg, Sarıyer'de 7 Kg, Terkos'ta 6 Kg oldu.

KİLYOS DERESİ'NİN TAŞMASI SONUCU KİLYOS KÖYÜNDEKİ 70 EV VE İŞ YERİ SULAR ALTINDA KALDI
Sarıyer'de Kilyos Deresi'nin taşması sonucu Kilyos köyündeki 70 ev ve iş yeri sular altında kaldı. Sarıyer'de, öğlen saatlerinde yüksek kesimlerde başlayan yağışın etkisiyle Kilyos köyünün ortasından geçen Kilyos Deresi taştı.

* FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Taşkın sonucu, derenin kenarında bulunan yaklaşık 70 ev ve iş yerine sel suları doldu. Evlerinde mahsur kalan bazı vatandaşlar, itfaiye ve arama kurtarma ekipleri tarafından kurtarıldı. Evlerine su dolması üzerine korkudan sinir krizi geçiren bazı vatandaşların ise hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Jandarma ekipleri, çökme ihtimaline karşı köyün ortasındaki köprüyü geçişlere kapatarak güvenlik şeridine aldı.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Coşkun, meteorolojiden sağanak yağış ile ilgili bilgi ve uyarıların alınmasının ardından, dere kenarında önceki günden itibaren iş makineleriyle nöbet tutan ekipler oluşturduklarını söyledi. İlçe merkezi ve çevresindeki mazgalların belediye ekiplerince sürekli temizlendiğini ifade eden Coşkun, ''Derenin taşması sırasında ekiplerimiz hemen müdahale etti. Önlemleri zamanında aldığımız için hasar çok olmadı. Şimdi ise su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerinden suların tahliye işlemlerine başlayacağız'' dedi.

AVŞA ADASI'NDA ÇOK SAYIDA EV VE İŞ YERİNİN ALT KATLARINI SU BASTI
Balıkesir'in Marmara ilçesine bağlı Avşa beldesinde (Avşa Adası) etkili sağanak nedeniyle, ilk belirlemelere göre, yaklaşık 200 konut ve iş yerinin alt katlarının sular altında olduğu bildirildi. Avşa Belediye Başkanı Cevdet Çağlar, belde de etkili olan sağanak yağışın hayatı olumsuz etkilediğini söyledi. Belediye hizmet binasının alt katlarını su bastığını belirten Çağlar, şunları kaydetti:

''İlk belirlemelere göre, yaklaşık 200 konut ve iş yerinin alt katları sular altında. Konut ve iş yerlerindeki suyun tahliyesi, yerel imkanlarla yapılmaya çalışılıyor. Belediye hizmet binasının da sular altında kalmasından dolayı çalışmalar aksadı. Marmara Kaymakamı Musa Evin başkanlığında oluşturulan kriz masası, toplantılarını sahil bandında bulunan kahvehanelerde yapmak zorunda kaldı.''

Selden dolayı konutları sular altında kalan belde sakinlerinin barınma ve yemek ihtiyaçlarının belediye tarafından karşılanacağını bildiren Çağlar, sel baskını sonrasında beldede yazlıkları bulunan çok sayıda İstanbullunun İDO'ya ait deniz otobüsleriyle Avşa'ya geldiğini belirtti. Bundan sonra tek dileklerinin yağışın kesilmesi olduğunu ifade eden Çağlar, ''Eğer yağarsa oluşacak maddi hasarın bedelini belediye olarak karşılayabilmemiz söz konusu değil'' dedi.MALKARA-KEŞAN ARASINDAKİ KADIKÖY KÖPRÜ'DE ÇÖKME MEYDANA GELDİ

Tekirdağ'ın Malkara ile Edirne'nin Keşan ilçeleri arasındaki Kadıköy Köprüsü'nde aşırı yağıştan dolayı çökme meydana geldi.

Malkara-Keşan kara yolunun 8. kilometresinde bulunan Kadıköy Köprüsü'nde aşırı yağış nedeniyle çökme meydana geldi. Kara yolunda trafik akışının tek şeritten kontrollü olarak sağlandığı bildirildi. Bu arada, Tekirdağ kent merkezinde de yağışlar nedeniyle şu ana kadar herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığı kaydedildi.

KEŞAN'DA 50'YE YAKIN EVİN BODRUM KATINI SU BASTI
Edirne'nin Keşan ilçesinde sabah başlayan sağanak, ilçede yaşamı olumsuz etkiledi. Zaman zaman şiddetini artıran sağanak nedeniyle Kemalpaşa Mahallesi'nde 50'ye yakın evin bodrum katı su altında kaldı.

Keşan Belediyesi itfaiye ekipleri, motopomplarla su dolan bodrumları boşaltmaya çalışıyor. Bu arada, sağanak nedeniyle şehir içi trafiğinde de aksamalar yaşandı. Yollardaki su birikintileri nedeniyle, trafik durma noktasına kadar geldi.

İPSALA'DA SAĞANAK YAĞIŞ NEDENİYLE BAZI EVLERİN BODRUM KATLARINI SU BASTI
Edirne'nin İpsala ilçesindeki sağanak yaşamı olumsuz etkiliyor. Hava sıcaklığının 20 derece olarak ölçüldüğü ilçede, sağanak nedeniyle yollarda su birikintileri oluştu ve Köprü Mahallesi'nde bazı evlerin bodrum katlarına su girdi.

Köprü Mahallesi sakinlerinden Salih Demir, evini su bastığını yetkililerin bir an evvel kendilerine yardım etmelerini istedi. Yine aynı mahalleden evine dolan suyu boşaltmaya çalışan Hülya Tuncalı da, siyasilere tepki göstererek, seçim zamanında kapılarını çalmamalarını istedi. Meteoroloji yetkilileri, sağanağın sabaha karşı etkisini yitireceğini, yerini parçalı bulutlu havaya bırakacağını kaydettiler.

SARAY İLÇESİNDE ETKİLİ OLAN SAĞANAK NEDENİYLE GALATA DERESİ TAŞTI
Bölgede devam eden yağış nedeniyle taşan dereye, itfaiye ekipleri müdahale ediyor. Şiddetli yağıştan dolayı, Galata Köprüsünün de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bildirildi. Galata Deresi yatağındaki bazı evler, sele karşı alınan önlemler çerçevesinde daha önce boşaltılmıştı.

ÇANAKKALE'NİN BİGA İLÇESİ KOCAGÜR KÖYÜNDE BAZI EVLERİ SU BASTI
Marmara bölgesinde yaşanan yağışlar, Çanakkale'nin bazı bölgelerinde de etkili oldu. Biga ilçesi Kocagür köyünde, etkili olan yağmur nedeniyle bazı evleri su bastı. Köy muhtarı Mehmet Tınaz, yağışın dün geceden itibaren köyü etkisi altına aldığını belirterek, 20 evi su bastığını söyledi.

Köylülerin kendi imkanlarıyla evlerini temizlemeye çalıştığını ifade eden Tınaz, köy sokaklarının çamurla kaplandığını bildirdi. Bazı köylülerin ahırlarının da su altında kaldığını ifade eden Tınaz, ''Sadece bir hayvan telef oldu. Ama köylünün samanı, hayvan yemi ve tohumluk buğdayları suyun altında kaldı. Maddi zararımız çok büyük'' dedi. Tınaz, yağışın şu anda dindiğini, Biga Jandarma Komutanlığı ekiplerinin, zarar tespit çalışmalarına başladığını kaydetti.

ÇANAKKALE'NİN ECEABAT İLÇESİNDE BİR TATİL SİTESİNDEKİ BİRÇOK EVİ SU BASTI
Çanakkale'nin Eceabat ilçesindeki bir tatil sitesinde, birçok evi su bastı. Dün gece başlayan ve zaman zaman şiddetini artırarak devam eden yağmur nedeniyle ilçede birçok evi su bastı. 112 konutun bulunduğu Boğazkent Tatil Sitesi'ndeki yaklaşık 30 evin zarar gördüğü belirtildi. Zarar gören evlerin bir kısmında kimsenin olmadığı belirtildi.

Site sakinlerinden Hakan Aşkın, gece aniden bastıran yağmur ile oluşan sele teslim olduklarını söyledi. Jandarma ekiplerinin siteye gelerek insanları yüksek yerlere çıkmaları konusunda uyardıklarını ifade eden Aşkın, birçok ev sakininin konutunu terk etmediğini, içeri dolan çamurlu suları tahliye etmeye çalıştıklarını kaydetti.

BİTKİ ÖRTÜSÜ YANGINDA YOK OLUNCA
Site sakinleri, geçtiğimiz yıllarda da bu türlü şiddetli yağışların yaşandığını belirterek, geçen yıl haziran ayında sitenin karşısına kadar gelen Yalova köyü yangınında buradaki bitki örtüsünün yandığını söylediler. Site sakinleri, ''Bitki örtüsü yangında yok olduğu için sel, sitenin içlerine kadar geldi. Yangınla yok olan bölgenin bu türlü felaketlere yol açmaması ve sele neden olmaması için yetkililerden acilen burayla ilgili çalışma yapmasını bekliyoruz'' dediler.

TEKİRDAĞ'DA SU BASKINI
Tekirdağ'ın Saray ilçesinde görülen kuvvetli yağış nedeniyle kent merkezindeki tedbir amaçlı boşaltılan bazı evleri su bastığı bildirildi. Saray'da sel ve su taşkınlarına karşı oluşturulan ilçe kriz merkezindeki yetkililerden edinilen bilgiye göre, bölgede sabah saatlerinden itibaren başlayan kuvvetli yağış nedeniyle Galata deresi taşma seviyesine geldi.

Galata deresi kıyısında yer alan ve su taşkınlarına karşı tedbir amaçlı boşaltılan bazı evleri de yoğun yağış nedeniyle su bastı. Saray'daki, kuvvetli yağışın zaman zaman etkisini kaybettiği, ancak kent merkezindeki bazı dar yollarda biriken su nedeniyle trafiğe çıkan araçların hareket etmekte zorlandığı bildirildi. Meteoroloji yetkilileri, Tekirdağ ve çevre ilçelerinde gün içinde kuvvetli yağış beklendiğini kaydetti.

ŞARKÖY'DE ETKİLİ KUVVETLİ YAĞIŞ NEDENİYLE 4 EVİN BAHÇESİ SULAR ALTINDA KALDI
Tekirdağ'ın Şarköy ilçesinde sabah başlayan kuvvetli yağışın şiddetini artırmasıyla ilçe merkezinde 4 evin bahçesini su bastı. İlçede sabah başlayan yağış, öğle saatlerinde sağanağa dönüştü. Devam eden gök gürültülü sağanak nedeniyle ilçenin Atatürk, Marmara ve Sarıca Paşa caddelerinde yer yer taşkınlar meydana geldi. Belediye ekipleri, taşan mazgal ve rögarlara müdahele ederek, tıkanıklığı giderdi.

Öte yandan, sağanak nedeniyle Camikebir Mahallesi'ndeki 3 ev ile Marmara 12 Sitesi'ndeki bir evin bahçesi sular altında kaldı. Sular, itfaiye ekipleri pompalarla çekti. Belediye Başkanı Süleyman Altınok, kentin iki tarafındaki derelerin doluluk oranını yerinde inceledi. Altınok, gazetecilere yaptığı açıklamada, taşkınlara neden olabilecek dere yatağını temizlediklerini ve şiddetli sağanağa karşı gerekli tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

ÇANAKKALE'NİN LAPSEKİ İLÇESİNDE ETKİLİ OLAN SAĞANAK NEDENİYLE EV VE İŞ YERLERİNİ SU BASTI
Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde geceden bu yana etkili olan yağış nedeniyle ev ve iş yerlerini su bastı. Lapseki Belediyesi yetkilileri, ilçe genelinde etkili olan yağışlar nedeniyle ev ve iş yerini su bastığını ifade ettiler.

Belediyeye 20 ev ve 20 iş yerini su bastığı yönünde ihbar geldiğini ifade eden yetkililer, ekiplerin geceden bu yana çalışmalarını sürdürdüğünü bildirdiler. Yetkililer, ''Ekiplerimizin çalışması devam ediyor. Ev ve iş yerlerindeki suları boşaltıyoruz'' diye konuştular.

MEYVE BAHÇELERİ DE ZARAR GÖRDÜ
Lapseki İlçe tarım Müdürü Galip Yılmaz, yağıştan meyve bahçelerinin de zarar gördüğünü bildirdi. Yılmaz, bütün gece etkili şekilde devam eden yağmur dolayısıyla Yeniceköy mevkisindeki ovada bulunan meyve bahçelerinin büyük bir bölümünün su altında kaldığını söyledi. Şu anda ne kadarlık bir alanın zarar gördüğünü tespit edemediklerini ifade eden Yılmaz, ''Zarar tespiti için yağmurun durmasını bekliyoruz. Hava koşulları uygun olduğunda hasar tespiti yapacağız'' dedi.

DEVLET HASTANESİ YEMEKHANESİNİ VE HASTANE DEPOSUNU SU BASTI

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde gece yarısı başlayan ve sabah saatlerine kadar aralıklarla devam eden etkili yağış, hayatı olumsuz etkiliyor. İlçenin büyük bölümünü etkileyen sağanak yağış nedeniyle bazı mahallelerdeki ev ve iş yerlerinin giriş katlarını su bastı. Gece boyunca devam eden yağmur, İskele Meydanı'nda bulunan Devlet Hastanesinin zemin katındaki yemekhane ile depo bölümünün su altında kalmasına neden oldu.

Etkili yağış dolayısıyla İskele karşısındaki yol da trafik tek yönden verildi. Sahilde park halinde bulunan ve suyun içinde kalan çok sayıdaki araç, traktörlerle suyun içinden çıkarıldı. Kocabaş Çayı'nın kenarında bulunan Hacı İsmail Efendi Camisi'ni de su bastı. Belediye ekipleri, gece boyunca su baskınına uğrayan ev ve iş yerlerinde çalışma yaptı. Bu arada yağış nedeniyle Kocabaş Çayı'ndaki su seviyesinin yükseldiği, yağışın etkili şekilde devam etmesi durumunda çayın taşma tehlikesinin olduğu bildirildi.DATÇA'DA FIRTINA NEDENİYLE 2 TEKNE BATTI, 2 TEKNE KARAYA OTURDU
Muğla'nın Datça ilçesinde etkili olan fırtına nedeniyle 2 tekne battı, 2 tekne karaya oturdu, çok sayıda tekne ve liman da zarar gördü.

Datça'da akşam saatlerinde başlayan ve gece etkisini arttıran fırtına, günlük yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtına nedeniyle 8 metre uzunluğundaki balıkçı teknesi ve 9 metre uzunluğundaki yelkenli tekne battı. 2 yelkenli teknenin de karaya oturduğu fırtına, Datça Limanı'nda da hasara yol açtı. Teknelerin yanaşması için kullanılan ahşap iskelelerin bazı kısımlarının parçalanmış olduğu görüldü.

Fırtınada, yat limanında demirli bulunan yatlar da zor anlar yaşadı. Sahipleri, yatlarının betona çarparak zarar görmemesi için sanayiden getirilen eski otomobil lastikleri kullanıldı. Datça Limanı yetkilileri, fırtına nedeniyle limanda demirli bulunan çok sayıda teknede hasar oluştuğunu kaydetti.DİDİM'DE BAZI BİNALARIN ZEMİN KATLARINI SU BASTI
Aydın'ın Didim ilçesinde etkili olan sağanak ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. İlçede sabah saatlerinde başlayan ve öğleye kadar aralıksız devam eden sağanak nedeniyle elektrikler kesildi. Özellikle Altınkum sahilinde oluşan su birikintisi nedeniyle esnaf ve mahalle sakinleri ulaşımda zorlandı. Avcılar Çukuru mevkisinde bazı binaların zemin katlarını su bastı. Su akıntıları nedeniyle Valiler İlköğretim Okulu'nun bahçe duvarının bir bölümü yıkıldı.

FETHİYE'DE OTEL VE RESTORANLARI SU BASTI, ÖLÜDENİZ ÇAMURA BÜRÜNDÜ
Muğla'nın Fethiye ilçesinde dün geceden bu yana devam eden yağışlar nedeniyle çok sayıda restoran ve oteli su bastı. Tüm yurtta etkili olan yağışlı hava dalgası Fethiye'de de etkili oldu. Gece boyunca devam eden yağışlar kentte hayatı olumsuz etkiledi. Özellikle turizm beldesi Ölüdeniz'de Belcekız Plajı çamur rengine büründü. Hisarönü mahallesinde sokaklardan çamur akarken, sel sularından turistler de nasibini aldı.

Alışveriş için çarşıya çıkan turistler, çamura dönen sokaklarda yürürken güçlük çekti. Sel suları nedeniyle çok sayıda işyeri ve otelin giriş kısmı sular altında kaldı. İşyeri sahipleri ve çalışanları kovalarla suları boşaltırken, ortaya farklı görüntüler çıktı. Selden sonra ise işletmeler çamur yığınlarını temizlemekle uğraştı.

SEL SULARIYLA RAFTİNG YAPTILAR
Öte yandan Ölüdeniz beldesinde tatil yapan bazı turistler, beldede etkili olan ve bazı işletmelere zarar veren sel sularını eğlenceye dönüştürdü. Yollardan akan sel sularının üzerinde botla rafting yapmaya çalışan turistler renkli görüntüler oluşturdu. 3 turist kızın bu eğlencesi civardaki turistler tarafından kameraya kaydedildi. Sel sularını eğlenceye dönüştüren kızlar, otellerini su basan işletme sahiplerini kısa süre de olsa güldürmeyi başardı.

KÖTÜ HAVA KOŞULLARI ASIRLIK ÇINARI DEVİRDİ
Bebek'te kötü hava koşulları nedeniyle zarar gören asırlık çınar ağacı devrildi. Olay gece geç saatlerde Bebek'te bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkan Sabancı Bebek Parkı'nda meydana geldi. Parkın içindeki bir asırlık çınar ağacı kökünden söküldü. Dev çınar ağacı çocuk parkının olduğu bölüme devrildi. Olayın gece geç saatlerde yaşanması büyük bir faciayı önledi. Sabah kalkınca çınarın devrildiğini gören Mahalle Muhtarı Aykut Onar, konuya ilişkin yetkilileri defalarca uyardıklarını belirterek, "Ama kimse bizi dinlemedi. Kötü hava koşulları nedeniyle yıkıldı. Gündüz olsaydı büyük bir facia yaşanırdı" dedi. Mahalle sakinleri de çınarın devrildiğini görünce büyük bir şaşkınlık yaşadı.MANİSA'DA FIRTINA NEDENİYLE ÇINAR AĞACI DEVRİLDİ
Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde fırtına nedeniyle, ilçe merkezindeki bir kahvehanenin önünde bulunan çınar ağacı, park halindeki aracın üzerine devrildi.

Saruhanlı'da sağanak yağış ve fırtına etkili oldu. İlçe merkezindeki bir kahvehanenin önünde bulunan çınar ağacı, rüzgarın etkisiyle, park halinde bulunan 45 NH 450 plakalı otomobilin üzerine devrildi. Araçta hasar meydana geldi. Bu sırada telefon direğindeki tellerin de sarkmasıyla yol, bir süre trafiğe kapandı.
Saruhanlı Belediyesi ekipleri, iş makinesi ile aracın üzerine devrilen ağacı kaldırdı.

SAĞANAK YAĞMUR İZMİR'DE CADDE VE SOKAKLARI GÖLE ÇEVİRDİ
İzmir'de akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak yağış, kent merkezi ve ilçelerinde gece boyunca aralıklarla devam etti. Yağmur nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken bazı ev ve işyerlerini su bastı. Belediye ekipleri, su baskınlarına karşı, gece boyunca çalıştı.

Yurdun büyük bölümünde etkili olan sağanak yağmur, İzmir'de de etkisini gösterdi. Dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca zaman zaman etkisini arttırarak devam ettiren sağanak yağış nedeniyle, cadde ve sokaklar göle göldü. Bazı ev ve işyerlerinde su baskınları oldu. Caddelerdeki su birikintileri nedeniyle araç trafiği olumsuz etkilendi. Özellikle Mithatpaşa ve İnönü Caddeleri'nde faaliyet gösteren esnaflar, iş yerlerini su basmaması için yoğun çaba sarf etti.

Konak ilçesi Mithatpaşa Caddesi, numara 911/A'da bulunan ve açılışının pazartesi günü yapılacağı belirtilen lokantanın sahibi İrfan Güntaç, işyerinin sular altında kalması nedeniyle yetkililere tepki gösterdi. Güntaç, "O kadar para harcadık. Pazartesi günü açılışımızı yapacaktık. Su baskınına uğradık. Ne yapacağımızı şaşırdım. Şimdi buraya ne gerekiyorsa yapılsın ama bu böyle olmaz, buradan yetkililere sesleniyorum. Bu böyle kesinlikle olmaz, bir çare bulsunlar." dedi. Karşıyaka ilçesi İmbatlı Mahallesi 1777/10 sokakta da, rögarların taşması sonucu zemin katta bulunan evlerin tuvaletlerine lağım suları doldu. Sokak sakinleri, her yağmurda aynı sıkıntıyla karşı karşıya kaldıklarını belirterek önlem alınmasını istedi.

İzmir Emniyeti Trafik Denetim Şube Müdürlüğü yetkilileri, yağışlı hava nedeniyle gün içerisinde 38 maddi hasarlı, 13 de yaralamalı trafik kazasının meydana geldiğini bildirdi. İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü de, Kıyı Ege'de metrekareye 32, Ödemiş 19.6, Dikili 15.2., Seferihisar 27.4, Aliağa 14, Çeşme 7.2, Çiğli ve Karşıyaka'ya 21, Karabağlar ve Gaziemir'e de 30.4 kilogram yağış düştüğünü bildirdi.

ALİAĞA'DA ETKİLİ YAĞIŞ BAZI MAHALLELERDE SU BASKINLARI MEYDANA GELDİ
İzmir'in Aliağa ilçesinde sağanak yağış nedeniyle Yalı Mahallesi İzmir-Çanakkale yolu ve Hürriyet Caddesi'ni su bastı. İzmir-Çanakkale yolunda trafik 1 saat süreyle tek şeritten sağlanabildi. Hürriyet Caddesi'ndeki su taşkınına Aliağa Emniyet Müdürlüğü trafik şubesi ekipleri ilk müdahaleyi yaptı. Vatandaşlar ve polisler, tıkanan rögarları açmaya çalıştı. Karayolları ekipleri de vidanjörlerle su taşkınına müdahale etti.

İlçede muhtemel sel baskınlarına karşı, İzmir Valiliği'nce görevlendirilen İl Özel İdaresi'ne ait iki ekip ile Sivil Savunma Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekibi hazır bulunuyor. Gediz EDAŞ İl Müdürlüğü elektrik kesintilerine, Telekom İl Müdürlüğü ise haberleşmenin aksaması ihtimaline karşılık ekiplerini hazır bulundurmaya devam ediyor.

MANAVGAT ŞELALESİ'NDE SEL VE SU TAŞKINLARINA KARŞI ÖNLEMLER ALINDI
Dünyaca ünlü Manavgat Şelalesi'nde muhtemel sel ve su taşkınlarına karşı önlem alındı. Meteoroloji ve belediyenin uyarılarını dikkate alan Manavgat Şelalesi işletmecileri; restorant, Yörük çadırı ve açık alanda kahvaltı verdikleri masa, sandalye ve mutfak malzemelerini sele kaptırmamak için topladı.

Manavgat Şelalesi İşletme Şefi Adil Önen, sel, su baskını ve taşkına karşı çağlayanda tüm önlemleri aldıklarını söyledi. Geçen yıl yağan sağanak yağışlarda sandalye, masa ve çok sayıda mutfak malzemesini sel suyuna kaptırdıklarını belirten Adil Önen, bu sene başta İstanbul'da yaşanan sel baskınları ve Manavgat Belediyesi'nin uyarıları ile tedbirleri erken aldıklarını belirtti.

Gece saat 03.30'dan itibaren başlayan ve belirli aralıklarla devam eden gök gürültünü yağışların Manavgat Irmağı'nda su seviyesini az miktarda da olsa yükselttiğini belirten Önen, su seviyesinin çağlayanın alt seyir alanına kadar yükseldiğini kaydetti. Önen, "Çağlayanda sel baskınına karşı tüm önlemlerimizi aldık. Risk oluşturan 4 dükkanı da kapattık. Yağışlar kısmen de olsa şelalede su seviyesini yükseltti. Yetkililerin uyarılarını dikkate alarak masa, sandalye ve mutfak malzemelerimizi erken topladık. Gelen turistlere çay, meyve suyu, dondurma ve gözleme ikram ediyoruz." diye konuştu.

Manavgat Sarılar Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Erkan Ersoy, çağlayanda sel ve su taşkınlarına karşı işletme çalışanlarını 10 Eylül tarihinden itibaren uyardıklarını söyledi.

MARMARİS'TE 24 SAATTE METREKAREYE 165 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ
Muğla'nın Marmaris ilçesine 24 saatte metrekareye 165 kilogram yağış düştü. Marmaris Meteoroloji Müdürü Ahmet Levent, dün saat 13.00 sıralarında başlayan ve zaman zaman sağanağa dönüşen yağmurun, bugün yine saat 13.00 sıralarında etkisini kaybettiğini söyledi.

İlçede son 24 saatte metrekareye 165 kilogram yağış düştüğünü bildiren Levent, ''Müdürlüğümüzde 1950'den bugüne kadar ilçeye düşen bütün yağış miktarlarıyla ilgili raporlar mevcut. Bu raporlara göre, son 59 yıldır ilk kez eylülde bu kadar yüksek yağış kaydedildi'' dedi.

Son 59 yılda eylülde kaydedilen en yüksek ikinci yağışın 1968'de olduğunu ifade eden Levent, bu ayın tümü boyunca metrekareye düşen yağış miktarının 122 kilogram olduğuna dikkati çekti. Bu arada, yüksek yağış miktarına rağmen Marmaris'te olumsuzluk yaşanmadı. Daha önceden alınan önlemler ve yağış sırasında belediye ekiplerinin yaptığı çalışmalar sonucu herhangi su taşkınının olmadığı belirtildi. Bazı caddelerde kısa süreli oluşan su birikintileri ise belediye ekiplerince temizlendi.

DÜNDEN BAŞLIKLAR:

* İSTANBUL'DA SEL İÇİN ALARMA GEÇİLDİ

* İSKİ'DEN ANADOLU YAKASI İÇİN ACİL ÇAĞRI

* VALİ GÜLER'DEN UYARILAR

* SEL FELAKETİ BÖYLE GELDİ

* DERENİN DERE SOKAK'TAKİ İNTİKAMI

* BELEDİYEDE SEL ÖNLEMLERİ