Lösemiyi yendi üniversiteye girdi

19 yaşındaki Hilal'in çifte zaferi... Lösemiyi 4 yıllık bir tedavinin ardından yenen genç kız, yarım kalan eğitimine devam edip hayalindeki bölümü kazandı

Pazar 13.09.2009
ABONE OL
Kayseri'de lise birinci sınıfta lösemi teşhisiyle tedaviye alınan Hilal Aydoğdu (19), 4 yıl süren tedavinin ardından hastalığı yendi. Sonra yarım kalan eğitimini tamamlayıp ÖSS'ye girdi ve hayalindeki bölümü kazandı. Kanser hastalarına örnek olacak azim ve başarı öyküsü 5 yıl önce başladı. Hilal Aydoğdu, Kayseri Lisesi birinci sınıfı tamamlamak üzereyken, 'boğaz ağrısı ve bademciklerinde meydana gelen anormal şişlik' şikâyetiyle hastaneye başvurdu.

HASTANEDE DERS ÇALIŞTI
İlk kontrollerde 'üst solunum yolu enfeksiyonu' teşhisi konan Aydoğdu, iyileşmeyince başka bir hastaneye götürüldü. Hastanede lösemi olduğunu öğrenen Hilal, 14 yaşındayken ağır ve uzun soluklu bir tedavi sürecine başladı. O günleri, "İlk zamanlar, saçları dökülmüş, yüzleri maskeli insanları görünce bir şeylerin ters gittiğini anlıyordum. İlk 2 ay hastaneden hiç çıkamadım" diyerek özetleyen Hilal, ağır tedavi sürecinde Açık Lise'ye kayıt yaptırarak eğitimine devam etti. Süreçte ailesi, arkadaşları ve LÖ- SEV'in bir an bile yanından ayrılmadığını belirten Aydoğdu, yaklaşık 4 yıl süren zorlu tedavi süreci sonunda lösemiyi yendi. Bu dönemde hastane odasında ders çalışarak liseyi de dışardan bitiren Hilal, amacına bir adım daha yaklaşmıştı artık.

ÖĞRETMEN OLACAK
Üniversite sınavına hazırlanmaya başladı. Bünyesinin tamamen güçlenmemesi nedeniyle ilk yıl dershaneye gidemeyen Aydoğdu, istediği puanı alamadı. İkinci yıl yeniden ÖSS'ye hazırlanan ve dershaneye devam eden Hilal Aydoğdu, ailesi ve öğretmenlerinden de aldığı destekle 'gözetim altında' girdiği sınavda Karadeniz Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazandı.

SAÇLARI BELİNE KADAR

Kemoterapi sırasında 2 kez dökülen saçlarını, o günlere inat omuzlarına kadar uzatan Aydoğdu,"Saçlarım dökülmeye başladığında çok üzülmüştüm. Ama 'Kökü bende, nasıl olsa yenisi çıkar' diyerek kendimi teselli etmeye çalıştım" dedi. Başarısının diğer hastalara da umut olmasını dileyen, Hilal, sözlerini idealiyle noktaladı: "Fedakâr ve özverili bir öğretmen olmak istiyorum."