Dinleri buluşturan tezgah

Pazartesi 14.09.2009 15:28
Güncelleme: Pazartesi 14.09.2009 15:29
ABONE OL
Karabük'ün Tarihi ve turistlik ilçesi Safranbolu'da yok olmaya yüz tutan mesleklerden biri olan Demircilik mesleğindeki esnaflar turistlik eşya satarak geçimlerini sağlıyor. Bazı esnaflarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek için çeşitli dinlerin simgelerini satıyorlar.

Osmanlının en güzel ahşap mimarisinin sergilendiği Karabük ün Safranbolu ilçesinde dinler buluştu. Bir zamanlar tarihi evlerinin kapı tokmağı, kapı kilitleri,mandal,kapı ve pencere gülepi ve pencere yel demirlerini yapan 25 demirci ustaları zaman içinde teknolojiye yenik düştüler.Demirciler tek tek dükkanlarını kapatırlarken açık kalanların bazıları eskiden kullanılan kapı tokmaklarını,kilitleri turistlik eşya olarak satımını yaparak geçimlerini sağlıyorlar.

25 Demirci ustasından ise sadece 3 usta kalırken,bu ustalardan biri olan Kazım Madenoğlu ise sanatını turistlik eşya yapımında kullanıyor.Madenoğlu" 30 yıldır demirci olarak geçimimi sağlıyorum.Ustalarımdan Safranbolu evlerinde kullanılan demir aksamları yapmayı öğrendim ama zaman içinde mesleğim zil ve kapı anahtarlarına yenik düştü.Safranbolu ev restorasyonu çok az.Mesleğimi turistlik amaçla kullanıyorum.Bu arada çeşitli atölyelerde sarı tabir ettiğimiz pirinçten döktürdüğümüz çeşitli malzemeleri satıyoruz.İslamiyet'in simgesi olan hilallerin çeşitli figürlerin dökümünü yaptırdım.Mesela hilal içinde maşallah ve Allah yazılarının bulunduğu şekilleri yaptırdım.Bunun yanı sıra ilçemiz UNESCO miras şehirleri listesinde olması nedeniyle binlerce yabancı turistlerin ziyaretine uğruyor.Hıristiyanların simgesi olan haç ve Meryem ana figürlerinin dökümünü yaptırdım.Tezgahıma ikisini de koydum ilk etap da haç koymam bazı kişilerin tepkinsi çekti ama ben burada ekmek parası kazanıyorum.Geliyor Müslüman'ı hilal alıyor, Hıristiyan'ı haç alıyor. Mübarek Ramazan ayında tezgahımda Dünya barışına katkı da sağlıyorum." Dedi