Gökçek'ten 'İçki yasağı' açıklaması

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 14.09.2009 20:53 ABONE OL
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bahçelievler 7. Cadde'de yapılacak referandumla ilgili, ''İçki yasağı diye bir şey yok. Referandumla Bahçeli halkının eğilimini öğreneceğiz. Halk daha fazla içkili mekan açılmasını isterse, bunu ben teşvik edeceğim'' dedi.

Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Bahçelievler 7. Cadde'de yolun belli saatlerde taşıt trafiğine kapatılması ve caddede içkili mekanların varlığına yönelik referandum yapılmasına ilişkin önerge verildiğini, önergenin oy birliğiyle kabul edildiğini anımsattı.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın bu iki konunun birbirinden ayrı oylanması talebini ilettiğini ifade eden Gökçek, CHP'lilerin daha sonra içki konusunun referanduma götürülmesine karşı çıktıklarını söyledi.

Referandum yapılmasına oy birliğiyle karar verildiğini vurgulayan Gökçek, ''İçki yasağı diye bir şey yok. Referandumla Bahçeli halkının eğilimini öğreneceğiz. Halk daha fazla içkili mekan açılmasını isterse, bunu ben teşvik edeceğim. Bu bölgede yüzde 80 CHP'ye oy çıktı. Yüzde 80 de içkiye oy çıkar biz de uygularız. Halkın görüşünden niye korkuyorsunuz? Halkın katılımcılığından CHP'nin korkmamasını tavsiye ediyoruz'' diye konuştu.

Gökçek, referanduma, Gökkuşağı alanının kullanımına yönelik sorular da ekleyeceğini bildirdi.

CHP'Lİ MECLİS ÜYELERİ

Belediye Meclisi'nin CHP'li üyeleri Fazıl Güleken, İsa Hayırlı ve Ali Ergin, karşı söz aldı.

Güleken, demokratik olmanın halka saygı duymayı zorunlu kıldığını ifade ederek, belediyelerin yetkilerini halkın huzuru ve güvenliği için kullanması gerektiğini söyledi.

Bahçelievler 7. Cadde'nin içkili alan haline getirilmesi konusunun referanduma sunulmasının yanlış olduğuna kanaat getirdiklerini belirten Güleken, ''Gökçek'in referandumla bu konudaki görüşlerini halka dayatmaya çalıştığını'' öne sürdü.

İsa Hayırlı, ''Ankara'da bir konuğunuza şarap ikram edecek yer yok. Ben de içkiye karşıyım ama bu Türkiye'nin ayıbıdır'' dedi.

Ali Ergin de Keçiören'de içki satışı yapan iş yeri sahiplerinin dövüldüğünü belirterek, ''Gökçek'in bu konuya yaklaşımının açık olduğunu'' kaydetti.

Önergenin sahibi AK Parti Grup Başkanvekili Ayhan Yılmaz ise önergenin bu kadar ses getireceğini tahmin etmediğini söyledi.

Yılmaz, referandumla halkın görüşlerinin alınmak istendiğini, karar merciinin Çankaya Belediyesi olduğunu belirtti.

Meclis'in CHP'li üyelerine cevap veren Gökçek, kararın Meclis'te oy birliğiyle alındığını yineledi ve halka görüşlerini sorarak dayatma yapılamayacağını dile getirdi.

Gökçek, Ankara'da şarap içilecek sayısız yer olduğunu da ifade ederek, ''Ankara'da şarap içilecek yerleri tespit ettiriyorum. İstediğiniz kadar içip sarhoş olabilirsiniz'' dedi.

Keçiören'de yaşanan olayı kınadıklarını ve kendileriyle bir bağlantısı olmadığını belirten Gökçek, ''Büfelerimizin büyük bölümünde sözleşmesinde olmamasına karşın içki satışı yapılıyor. Göreve geldiğimizden bu yana içki satışı nedeniyle büfe kapatmadık'' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU