Polis 'oruç bozar' diye biber gazı kullanmadı

Erzurum Adliyesi'nde başlayan kavgaya emniyet mensupları "oruç bozulur" diye biber gazıyla müdahale etmeyince, taraftar tekme tokat birbirine saldırdı

Salı 15.09.2009
Güncelleme: Salı 15.09.2009
ABONE OL
Erzurum Adliyesi'nde görülen bir cinayet davasının tarafları birbirine saldırdı. Yaklaşık 30 kişinin birbirini darp ettiği kavgayı, oruç bozulur düşüncesiyle biber gazı kullanmayan polis güçlükle ayırdı. Erzurum'un Horasan ilçesine bağlı Aşağı Bademözü köyünde Aykanat ve Sazil aileri arasında köy suyu şebekesinin kullanımı konusunda çıkan tartışma, taşlı sopalı kavgaya dönüşmüş, kavgada, 31 yaşındaki Asiye Kaya silahla öldürülürken her iki taraftan da 12 kişi yaralanmıştı. Olaydan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Abdulvahap Aykanat, Osman Sazil, Recep Sazil ve Mükremin Sazil, Nurullah Sazil ve Burhan Sazil hakkında "adam öldürmek" suçundan dava açılmıştı. 9 aydan beri tutuklu yargılanan sanıklar, Erzurum 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıkarıldı. Duruşma sonunda, Abdulvahap Aykanat, Osman Sazil, Recep Sazil ve Mükremin Sazil'in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi. Davayı izleyen Aykanat ve Sazil aileleri, duruşma çıkışında birbirlerine küfretmeye başladı. Taraflar, kısa bir süre sonra da tekme-tokat birbirlerine girdi. Takviye için adliyeye giden Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ekipleri, "oruç bozar" düşüncesi ile olaylara biber gazıyla müdahale etmedi.

MÜFTÜLÜK: ORUÇ BOZULMAZ

Polisin güçlükle engel olmaya çalıştığı kavgada, her iki taraftan 4 kişi hafif yaralandı. Taraflar, Çevik Kuvvet polisleri tarafından adliyeden ayrı ayrı gruplar halinde çıkarıldı. Erzurum Müftülüğü'ne bağlı Fetva Şube Müdürlüğü yetkilileri "Bu konuda Alo Fetva hattına da çok soru geliyor. Bizde biber gazının oruç bozmadığı yönünde bilgiler veriyoruz. Vatandaşın can güvenliğini sağlayan polisin, kavgayı ayırmak için sıktığı biber gazının etkisi ile bazı kişilerde meydana gelen kusma, orucu kesinlikle bozmaz" diye konuştular.