"Bizim futbolcuların önü kapanıyor"

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 16.09.2009 09:02 ABONE OL
m.sabah.com.tr'ye özel "Gündem" köşesinin bu haftaki konuğu Mustafa Sandal. Kendisi gibi şarkıcı eşi Emina ve oğulları Yaman'la magazin basınından uzak mutlu bir yaşantı süren Sandal'a haftanın gündemdeki konularını sorduk. Yeni albümü "Karizma" ile büyük beğeni kazanan başarılı sanatçı, farklı konulardan seçtiğimiz sorularımıza içtenlikle yanıt verdi. Buyurun keyifle okuyun…

SORU: Bakan Nimet Çubukçu'nun, İstanbul Milli Eğitim Basın Şefini "şık giyinmediği" gerekçesiyle geri göreve aldığı iddia edildi. Sizce bazı makamlarda "vitrin" önemli mi? Kişinin nasıl göründüğü işinin önüne geçer mi? İşinin hakkını vermek için şıklık şart mı?

Mustafa Sandal: Sayın bakanımızın öyle bir şey yapıp yapmadığı konusunda bilgim yok. O konuda yorum yapmam doğru olmaz… Bana göre, bazı makamlarda vitrin önemli bir etkendir. Bu her sektör için geçerlidir. İkili ilişkilerde ve iş yaşamında ilk izlenim çok önemlidir. Ancak, o kıyafeti ya da görüntüyü kaldırabilmek de önemlidir. Ben insanları görünüşüne göre yargılamam, yaptığı işe bakarım. Benim için şıklık değil ama temizlik ve disiplin şarttır.

SORU: KKTC, sperm ve yumurta bağışıyla tüp bebek yöntemini yasakladı. Çocuk sahibi olamayanlar için önemli bir adres ortadan kalktı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

"ÇOCUK SAHİBİ OLAMAMAK ACI BİR DURUM"

M.S: Çocuk sahibi olamamak çok acı verici bir durum olsa gerek. Ancak, doğanın kanunlarına ve Yaradan'ın bizim üzerimizdeki takdirine de saygı duymak gerekiyor. İşin tıbbi veya kanuni yönüne yorum yapamam. Ancak, çocuk esirgeme kurumları ve benzer kurumlarda yüzlerce çocuğun anne-baba beklediği de bir gerçek. İmkanı olanların o çocuklara kucak açması bence çok mantıklı olur.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZSORU: Geçen hafta iki gencin uyuşturucudan ölüm haberiyle sarsıldık. Arkadaş çevresi sağlıklı gençlik için ne kadar önemli? (Varsa) Siz çocuklarınız arkadaşları ve aileleriyle tanışıyor musunuz?

M.S: Oğlum henüz çok küçük ama ileride büyüdüğü zaman yakın arkadaşlarıyla tanışmayı düşünüyorum. Çocuklarımızı çok sıkı takip etmeli, attığı adımdan haberdar olmalıyız. Her şeyden önce iyi bir aile eğitimi almalılar. Ancak, maalesef bazen verilen eğitim de işe yaramıyor. Arkadaş çevresi bu tip olaylarda birebir etkilidir. Ve bence en önemli sebeptir. Çünkü o gençler o kadar saf ve temiz ki kolay kandırılabiliyorlar. Kaybettiğimiz gençlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum.

SORU: Ünlü yönetmen Memduh Ün, Cüneyt Arkın ve Ayhan Işık için "İkisi de büyük oyuncu değil" yorumunda bulundu. Türk sinemasının bu iki efsane ismi gerçekten büyük oyuncu değil mi? Onlar değilse kim? Özellikle yeni kuşaktan kim onların tahtına aday olabilir?

M.S: Yapılan her yorum sahibini bağlar niteliktedir. Benim kimsenin yorumuna söyleyecek bir sözüm olamaz… Ancak bu soruyu bana sorarsanız; Cüneyt Arkın ve Ayhan Işık'ın çocukluk ve gençlik yıllarımın kahramanları olduğunu söyleyebilirim. Özellikle, Ayhan Işık benim amcam gibiydi. İkisi de benim gözümde büyük birer star, başarılı birer oyuncudur.

"MANEVİ İHTİYACI ORTAYA KOYUYOR"

SORU: Son dönemde içinde bolca entrika, ihanet olan diziler reyting rekorları kırıyor. Doğu illerindeki yaşamı, ağalık sistemini anlatan diziler de cabası. Bunun nedeni ne olabilir? Toplumsal değerler ya da algılar değişiyor olabilir mi? Diziler AB ve tüm izleyicide rekor kırdığına göre sınıfsal tercih pek söz konusu olmuyor…

M.S: Bu konu bence bilirkişiler tarafından araştırılmalıdır. İnsanların beğenisi sürekli değişim gösterebiliyor. Yıllar önce alkışladıkları bir sanatçı ya da davranışa, olaya bugün yüz çevirebiliyorlar. Bence tamamen günlük hayat akışının içinde doğan manevi ihtiyaçlarla ilgili bir durum. Yani, Türk halkının büyük bir kısmı son 2-3 yıldır o tip dizileri izlemek istiyor, o kadar. İzlenen dizilerin tarzı ve konusu, toplumun genel tavır ve fikrini ortaya koymaz. Sadece zevk ve seyir tercihini göz önüne çıkarır.

SORU: Ekonomik kriz futbolu teğet geçti gibi görünüyor. Milyon dolarlara ünlü isimler transfer ediliyor. Yabancıların istilası, Türk futbolunda gerilemeye yol açar mı? Genç yeteneklerin yetiştirilmesi mi daha çok ön plana çıkarılmalı?

"GENÇLERE YATIRIM KAZANDIRIR"

M.S: Öncelikle kulüplerimizin altyapıya önem vermeleri gerekiyor. Oradan gelen eğitimli gençler arasında birçok yıldız çıkmıştır, çıkacaktır da.. Yani, yatırımı gençlere yapan, en büyük kazancı sağlayacak taraf olacaktır. Yabancı futbolculara ödenen paralara bir şey diyemem ama bizim gençlerin önünün bir nebze de olsa kapandığı bir gerçek. Elbette, yabancı kontenjan hakkının sayısıyla da ilgili bir durum. Siz ne kadar izin verirseniz, büyük kulüpler de o kadar yıldız futbolcu alıp seyircileri tribüne çekmeye çalışır.

BUGÜN NELER OLDU