Dadaşlar'ın açılımı parçalı bulutlu...

Çarşamba 16.09.2009
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Kavaz, iftarda yerel basını toplamış demeç veriyor: Demokratik açılım Türkiye'yi birbirine kenetleyecek, milli birlik ve beraberliği tesis edecek. MHP Erzurum Milletvekili Zeki Ertugay da bir başka iftarda anlatıyor: "Hükümetin projesi Türk milletine yapılmış ihanettir." Vekilleri böyle farklı düşünen kentte vatandaşın da kafası karışmış. "Peki, sokaktaki dadaş ne düşünüyor?" diye kent kalabalığına karışıyorum. Malum muhafazakâr, ülkücü eğilimli, bir zaman MHP'nin Doğu Anadolu'daki kalesi olan bir kentimiz Erzurum. Ancak AK Parti'nin yükselişiyle bu muhafazakârlık önemli ölçüde yön değiştirmiş.

YOL MUHABBETLERİ

Parti yöneticileri birbirlerine hoyrat davranıp ağır kaçan sözler söyleseler de Erzurumlular hemşeri dayanışması içinde birbirlerine kem söz söylemeye çekiniyor. Kırmadan, hakaret etmeden iğneli iğneli konuşuyorlar yanımda.

- Başbakan Erdoğan, kimsenin cesaret edemediği bir şey yaptı, arı kovanına çomak sokar gibi davrandı iyi etti. Sıra vatandaşın da bu cesareti desteklemesinde. Açılım iyi olacak.

- Neresi iyi olacak bunun? İmralı'daki Hasankale'de, Pasinler'de, Tortum'da gelip miting yapar 3-5 seneye görürüz.
- Bunca şehit ne olacak. Ailelerin gözyaşı kurumuyordu, şimdi olanları görüp kan ağlıyorlar.
- Daha fazla ana ağlamasın diye yapılıyor bu çalışmalar. Kardeş kardeşi vururken en çok acıyı çeken şehirdi Erzurum. 80 öncesi sağ sol vardı, şimdi Türk-Kürt savaşı mı çıksın?
- Rahat dursunlar bir şey olmaz. Nankörlük ve hainliktir yapılan. Açılım da en büyük tavizdir. Arkadan bir yaşlı adam bağırıyor:
- Açılım paketi değil, teröriste bayram hediye paketidir bu. "Niye öyle söylediniz gelin anlatın" deyince de bana çıkışıyor:
- Şahsınızı da katarak söylüyorum, medyanın suçu çok bu duruma gelinmesinde. Neden ki?
- Onu kendiniz düşünün bulun. Kimi pohpohladınız, kimleri şımarttınız, demokrasi, eşitlik, kardeşlik gibi cici bici değerlere paketleyip terör yandaşlarını masum gösterdiniz bu hale gelindi.