'Kirli dansçı' artık yok

Uzun süredir pankreas kanseriyle mücadele eden ABD'li ünlü aktör Patrick Swayze, 57 yaşında hayata veda etti

Çarşamba 16.09.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009
ABONE OL
Şöhretini tek bir filmle yapmıştı: Bizde "İlk Aşk, İlk Dans" adıyla gösterilen "Dirty Dancing- Kirli Dans." Yıl 1987 idi, yani kabaca 20 yıl öncesi... Ve dünyada bütün saf genç kızlar, günün birinde onun gibi bir genç adamın kollarında yükselmek ve aşkı iliklerine dek hissetmek için yanıp tutuşmaya başlamışlardı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Patrick Swayze, 1952 Texas doğumluydu. Baba yanından Kızılderili (Apaçi) idi, annesiyse ünlü bir balerin ve koreograf... Çok genç yaştan itibaren dans etmiş, 1979'da sinemada ilk rolünü almıştı. Coppola filmi "Dışarıdakiler," "Kızıl Şafak" ve "Youngblood" derken "Dirty Dancing"deki güvenilmez yakışıklı Johnny Castle rolü ve ardından gelen yine çok ünlü "Hayalet" filmindeki Demi Moore'a aşık "hayalet" rolü, onu zirvelere taşımıştı. 1980 sonları, 1990 başlarının gişedeki en başarılı erkek yıldızlarından biriydi. "Road House," "Point Break," "City of Joy," "Fatherhood," "Donnie Darko" gibi popüler filmlerle, bu başarıyı 10 yıl boyu sürdürdü. Ama arada, içki ve sigaradan derisine yapışmış bir böcekmiş gibi hiç kurtulamadan... '

KENDİ BEDENİME KÖTÜLÜK ETTİM'

Bedenine aşırı güveniyordu. Şöyle demişti: "Fiziksel olarak sanki her şeyi yapabilirdim. Yenilmez olduğumu sanıyordum: Üst üste kemiklerim kırılsa da, futbol oynayabilir, jimnastik yapabilir, derinlere dalabilir, balet olabilir, boksu veya kick boksu deneyebilirdim. Böylelikle kendi bedenime büyük kötülük ettim".

Bu tavır, içki ve sigarayla da birleşerek onun sonunu hazırladı. 2008 Mart ayında kamuoyuna pankreas kanseri olduğunu açıkladı. Tedaviye olumlu tepki veren Swayze, çalışmayı sürdürüyordu. Ama bedeni giderek iflas ediyordu. Böylece, bu yakışıklı adam zamanından önce yaşlandı. Ve 57 yaşında hayata veda etti. "İlk Aşk, İlk Dans" artık çok gerilerde kalmıştı.