"Yola yorgun ve uykusuz çıkmayın"

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın'dan bayram trafiği konusunda sürücülere uyarı geldi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 16.09.2009 11:37 ABONE OL
Geçen yıl bayramda meydana gelen kazalarda 146 kişinin hayatını kaybettiğini dile getiren Apaydın, "Bu yıl bayram tatilinin kısa olması bir avantaj. Ancak, okulların bayram sonrası hemen başlayacak olması yine yollardaki trafiği hareketlendirecektir. Trafikte istenmeyen olayları yaşamamak için araç kullanırken tüm sürücülerimiz dikkatli olmalı, yola yorgun ve uykusuz çıkmamalı." diye konuştu.

Geçen yıl 9 gün olan Ramazan Bayramı tatilinin bu yıl 4 gün olacağını kaydeden Apaydın, tatilden erken dönmek isteyen vatandaşların araç trafiğini yoğunlaştıracağını belirtti. Bayram tatilinin kısalığını avantaj olarak nitelendiren Apaydın, okulların bayram sonrası hemen başlayacak olmasının ise yollardaki trafiği hareketlendireceğine işaret etti. Trafikte istenmeyen olayları yaşamamak için araç kullanırken tüm sürücüleri dikkatli olmaya çağıran Apaydın, yola yorgun ve uykusuz çıkılmaması gerektiğini belirtti.

2008 yılında gerçekleştirilen 9 günlük bayram tatilinde meydana gelen 206 kazada 146 kişinin hayatını kaybettiğini ve 649 kişinin de yaralandığını hatırlatan Apaydın "En mutlu günlerimizden biri olan bayramlarda sevdiklerimize kavuşmaya çalıştığımız insanları üzmeye kimsenin hakkı yoktur. Ancak yaşanan trafik kazaları nedeniyle sürekli acılı günlere dönüştü. Son 6 yılda 35 gün Ramazan Bayramı tatili yapıldı. Bu bayramlarda meydana gelen kazalarda 630 kişi hayatını kaybederken, 14 bin 149 kişi de yaralandı." şeklinde konuştu.

MICIRLI YOLLARA DİKKAT

Kazalardaki en büyük sebebin hatalı sollama, yorgun, uykusuz araç kullanma ve aşırı hız ve mıcırlı yol olduğuna dikkat çeken Şoförler Odası Başkanı, yaz sezonu sebebiyle mıcırlı yolun fazla olduğunu bunun da kazalara davetiye çıkardığını aktardı. Apaydın, "İyi sürücü yol verir, yol gösterir ve araç kullanırken alkol almaz. Hatalı sollama yapmaz. Kuralları ihlal etmez." uyarılarında bulundu.

Bayram günlerinde sürücülerin trafikte daha dikkatli olmaları gerektiğine işaret eden Apaydın, "Yolunuz, zihniniz ve gözleriniz açık, mübarek bayramınız kutlu ve mutlu olsun." dedi.

BUGÜN NELER OLDU