Çatapat yiyen çocuk öldü

Konya'da, özellikle bayramlarda yoğun şekilde kullanılan çatapatlardan yiyen 4 yaşındaki Yusuf Yılmaz, hayatını kaybetti.

Perşembe 17.09.2009 11:35
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009 11:39
ABONE OL
Meram'da çiçek tezgahında seyyar satış yapan Nevzat Yılmaz, çocuğunu da çalıştığı yere getirdi. Bakkaldan sakız, gazoz ve gofret gibi şeyler alacağını belirterek babasından para isteyen 4 yaşındaki minik Yusuf, ardından bakkala gidip, çatapatlardan satın aldı.

Daha sonra bir grup arkadaşıyla bir süre oynayan Yusuf, tekrar babasının yanına döndüğünde kusmaya başladı. Uzun süre kusan Yusuf, babası tarafından eve getirildi. Küçük çocuk evde de kusmaya devam etmesi üzerine ambulansla Dr. Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırıldı.

Ailenin, çocuğun elinde çatapat gördüklerini, Yusuf'un da annesine ''birlikte oyun oynadığımız çocuklar ağzıma zorla çatapat sokup yutmamı istediler'' demesi üzerine, baygın haldeki çocuk, Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Minik Yusuf, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
Baba Nevzat Yılmaz, 4 oğlu ve bir kızı olduğunu, çocuklarından birini kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

ACILI BABA HESAP SORUYOR, AİLELERİ UYARIYOR

Oğlunun kusarken çıkardığı çatapat parçaları nedeniyle patlayıcı maddeden zehirlendiğinin çok açık olduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

''Bayram arifesindeyiz. Benim çocuğum öldü, başka çocuklar ölmesin. Ben bu konuda belediyelerden şikayetçiyim. Neden yasak olan çatapatların bakkallarda satılmasını göz yumuyorlar. Bayram öncesi herkes çocuğuna dikkat etsin. Ayrıca bu patlayıcının üzerinde '18 yaşından küçüklere satılamaz' diye yazıyor. Bunu benim 4 yaşındaki oğluma niye sattılar. Sorumluların hesap vermesini istiyorum'' diye konuştu.

Hastane yetkilileri de çocuğun midesine giden çatapatlar nedeniyle, sarı fosfor zehirlenmesine bağlı olarak yaşamını yitirdiğini belirtti.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürdürülüyor.