Silahlı kapkaççıyı gazeteci yakaladı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bir bankanın önünde silahla kapkaç yapan bir kişi, gazeteciler tarafından yakalandı. Gazetecinin eli silahlı kapkaççıyı durdurmak için üzerine atlaması güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

Perşembe 17.09.2009 15:40
Güncelleme: Perşembe 17.09.2009 15:50
ABONE OL
Fethiye'de öğle saatlerinde kredi borcunu ödemek için bankadan çektiği 200 bin TL parasını başka bir bankaya yatırmak için yolda yürüyen Ramazan Dala'nın parası kendisini takip eden Hüseyin Demir tarafından kapkaç yöntemiyle gasp edildi.Saldırgan içi para dolu çantayı alıp kaçmaya başlarken, Dala da Demir'in peşinden koştu. Olayın ardından Fethiye sokaklarında kovalamaca yaşanırken, Ramazan Dala çantasının çalındığını belirterek bağırmaya başladı. Hüseyin Demir koşarken kendisini durdurmaya çalışanlara karşı belinden çıkardığı kuru sıkı tabancayla 3 el ateş etti. Fethiye Kültür Merkezi önüne kadar koşan Hüseyin Demir burada gazeteci Ramazan Coşkun tarafından yakalandı.

Bir basın toplantısına katılmak için Kültür Merkezi önünde bekleyen Coşkun, elinde silahı ile koşan kapkaççının üzerine atlayarak onu durdurdu. Coşkun'un elinden kaçmaya çalışan Demir, tabancının kabzasıyla önce Coşkun'un ardından da parasını gasp ettiği Dala'nın kafasına vurdu. Çevredeki vatandaşların da yardımı ile saldırgan etkisiz hale getirildi. Gaspçı olay yerine gelen sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Kapkaççı Hüseyin Demir daha sonra polis otosu ile sorgulanmak üzere Fethiye Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Saldırganın silahın kabzası ile vurması sonucu başından yaralanan Gazeteci Ramazan Coşkun ve Ramazan Dala, ilk müdahalelerinin ardından Fethiye Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Ambulansta konuşan Ramazan Coşkun, şahısların ikisini de tanımadığını söyledi. İnsani bir görev gerçekleştirdiğini belirten Coşkun, "Fethiye Kültür Merkezi önünde başka bir gazeteci arkadaşımla yapılacak basın toplantısını beklemeye başladık. Ben, bize doğru kaçan birini, arkasından da başka bir adamın (çantam çalındı) diyerek koştuğunu gördüm. Ben hemen kapkaçının önüne atlayarak adamı yakaladım. Bu sırada tabancanın kabzasıyla bana vurdu. Başımdan yaralandım, ama kapkaççıyı elimden kaçırmadım. Daha sonra görevli polis memurları gelerek duruma el koydular. Ben insani bir görev gerçekleştirdiğimi düşünüyorum." dedi.

Parası gasp edilen Ramazan Dala ise Ramazan Coşkun'a teşekkür ettiğini belirterek, bu parayla kredi borcunu ödemeye gittiğini söyledi. Zanlının kendisini takip ettiğini sandığını anlatan Dala, "Arkamdan koşarak geldi ve elimde bulunan çantayı alarak kaçmaya başladı. Ben de peşinden koştum. Bu sırada kapkaççı havaya 3 el ateş etti. Sonra gazeteci arkadaş, kapkaççıyı yakaladı. Yakalama sırasında da kapkaçının silah darbelerine maruz kaldık." şeklinde konuştu.