Şarkısındaki gibi sessizce veda etti

62 yaşındaki müzisyen ve heykeltıraş Orhan Atasoy, 1990'ların başında ünlenen "Gemiler" şarkısında olduğu gibi "sessizce" aramızdan ayrıldı

Cuma 18.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.09.2009
ABONE OL
Sen geçerken sahilden sessizce, gemiler kalkar yüreğimden gizlice... Bu sözlerle akıllarla kazınan "Gemiler" şarkısıyla tanıdığımız müzisyen ve heykeltıraş Orhan Atasoy, karaciğer kanseri tedavisi gördüğü ABD'nin Baltimore kentindeki John Hopkins Hastanesi'nde hayatını kaybetti. 1993'ten beri ABD'de yaşayan sanatçı 1990'ların başında "Gemiler" ve "Yorgunum" şarkılarıyla ün kazanmıştı. Bir süre önce "1980-2001" adlı eski şarkılarından oluşan yeni bir albüm yayınlayan Atasoy, Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü mezunuydu. 1970'li yıllarda İstanbul ve Ankara rock çevrelerinde "Asit Orhan" lakabıyla da tanınan Atasoy, çeşitli gruplarda yer aldıktan sonra Moğollar'ın Cem Karaca'yla birlikte müzik ürettikleri dönemde bu grupta yer almıştı. Karaca ile Moğollar evliliğinin pek sağlıklı yürümediği dönemde ekipte gitar ve flüt çalmaya başlayan Orhan Atasoy, "Orhan Önemli" adıyla gruba dahil olmuş fakat Cem Karaca'yla anlaşamayınca üç haftada kadro dışı kalmıştı. 1980 ve 1990'lı yıllarda çeşitli gruplarda müzisyen olarak yer alan ve pop müziğine güzel parçalar bırakan Atasoy, Washington ve çevresinde artistik möble işleriyle uğraşıyordu. İki çocuk babası Atasoy, 62 yaşındaydı.

"1970'LERİ ETKİLEDİ"
Taner Öngür / Moğollar'ın bas gitaristi:
"1970'lerde hayatlarımızı etkileyen akımların Türkiye'deki ismi konulmamış lideriydi. Sadece müzikte değil, yaptığı her şeyde başarılıydı. Çünkü sadece istediklerini yapardı. Bir gün Moğollar'da çalmak istediğini söyledi, kabul ettik tabii ki. Ama üç ay sonra da sıkıldığını söyleyip gitti. İşte böyle bir insandı Orhan."

"İYİ MÜZİSYEN VE ŞAİRDİ"
Naim Dilmener / Müzik eleştirmeni:
"Sayısı çok az olan hem iyi müzisyen-hem şairlerdendi. Gemiler klibi onun ne kadar kıymetli, ne kadar hassas, ne kadar farklı olduğunu göstermeye yeterlidir. Ölüm zor şey; ama ne mutlu, ardında başka insanların hayatına anlam katan bir şeyler bırakanlara. Orhan Atasoy bir hazine bıraktı."

https://www.sabah.com.tr