Geçici sığınmacılar geçim sıkıntısında

İç savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan 6 kişilik Sudanlı ailenin kirasını devlet ödüyor, diğer giderlerini ise kendileri karşılıyor

Pazar 20.09.2009
Güncelleme: Pazar 20.09.2009
ABONE OL
Sudan'dan iç savaş nedeniyle 2008'de Türkiye'ye kaçan 6 kişilik "geçici sığınmacı" aile, Avrupa'ya geçiş öncesi Isparta'ya yerleştirildi. İnşaatlarda çalışan Ahmet Adem Muhammed, 10-15 lira yevmiye verilmesine tepkili. Bağlar mahallesinde kendilerine tahsis edilen evde yaşayan ailenin çocukları Hilmi Dilmen İlköğretim Okulu'nda eğitim görüyor, Türkçe öğreniyor. İç savaş baskısı nedeniyle Türkiye'ye sığınan 40 yaşındaki Ahmet Adem Muhammed ülkesinde muhasebeci, eşi Arafa Abdulmecid coğrafya öğretmeni, yakın akrabası Ahmet Abbas ise bilgisayarlı muhasebe uzmanıydı. Sudan'ın başkenti Darfur'da doğup büyüdüğünü, ancak Harfom'da yaşadıklarını belirten Muhammed, savaş nedeniyle göç etmek zorunda kaldıklarını anlattı. Baba Muhammed, en büyük dileklerinin ülkelerindeki kan ve gözyaşının dinmesi olduğunu söylüyor.

İNŞAATLARDA ÇALIŞIYORLAR
Isparta Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın kira giderlerini karşıladığını anlatan Muhammed, "Elektrik, su, yiyecek, içecek, giyecek, eğitim ve diğer giderleri kendimiz karşılamaya çalışıyoruz. Tertemiz bir iletişimimiz var. Ancak ekonomik anlamda güç durumdayız. İnşaatlarda amelelik yapıyoruz. Bazen 12, bazen 16 saat çalışıyoruz. Ama günlük 10-15 TL alıyoruz. Yine yakın akrabam günde 14 saatten fazla çalışıyor. Eline geçen haftalık sadece 60 TL. Bu da hayatımızı güçleştiriyor" dedi. Ailenin çocuklarına göre hayat eğlenceli geçiyor.