Kış tarifesi başlıyor

Pazar 20.09.2009 12:11
ABONE OL
İDO'dan yapılan açıklamada, kış aylarında değişen yolcu taleplerinin dikkate alınarak, 24 Eylül 2009 tarihinde kış tarifesine geçileceği ifade edildi.

Kış tarifesinin yeni öğretim yılının başlangıç tarihlerinin dikkate alınarak düzenlendiği belirtilen açıklamada, 2009-2010 Kış Tarifesi'nde, iç hatlardaki yoğunluğu hafifletmeye yönelik deniz otobüsü, feribot ve vapur seferlerinin arttırılarak filoya katılan yeni gemilerle seferlerin güçlendirildiği kaydedildi.
İDO'nun bu seneki kış tarifesinde, özellikle Bostancı-Kadıköy ve Yenikapı-Bakırköy hattı deniz otobüsü seferlerinde değişen yolcu taleplerinin dikkate alındığı belirtilen açıklamada, ayrıca dış hatlar olan Yenikapı-Bandırma ve Yenikapı-Bursa seferlerinde de iç hat bağlantılı olarak düzenlemeye gidildiği bildirildi.

Açıklamada, İDO'nun 2009-2010 kış tarifesindeki seferlerin, yolcu talepleri doğrultusunda 3 dönemi kapsayacak şekilde düzenlendiği ve bu dönemlerin, 24 Eylül-18 Ekim 2009, 19 Ekim 2009 - 18 Nisan 2010 ile 19 Nisan-13 Haziran 2010 tarihlerini kapsadığı belirtildi.

Kabataş-Kadıköy-Bursa seferlerine kış aylarında da devam edileceği kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''İDO'nun 24 Ağustosta, Kabataş-Kadıköy-Bursa hattında deneme amaçlı başlattığı deniz otobüsü seferleri, yoğun yolcu talebi ve memnuniyeti doğrultusunda kış sezonunda da düzenleniyor. Anadolu Yakası'ndan bir ilk olan Bursa deniz otobüsü seferleri, Kabataş kalkışından 20 dakika sonra Kadıköy İskelesi'ne uğrayarak Bursa'ya devam ediyor. Sefer süresi Kabataş'tan 2 saat, Kadıköy'den 1 saat 40 dakika sürüyor.''

ŞEHİR HATLARI SEFERLERİ ARTIRILIYOR
Açıklamada, Yeni Kadıköy İskelesi'nden yapılan Eminönü ve Karaköy seferlerinin artırılarak bu seferlerin 11.00 ile 17.00 saatleri arasında 10'ar dakika aralıklarla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Eminönü-Kadıköy hattında haftanın 7 günü aralıksız sefer düzenlendiği kaydedilen açıklamada, Kadıköy-Beşiktaş hattında da cuma cumartesi günlerindeki sefer sayılarının, yoğunluğa bağlı olarak artırıldığı bildirildi.

Açıklamada, kış aylarında hava muhalefetinin etkisiyle trafik yoğunluğu artan köprülere alternatif olarak genişletilen Sirkeci - Harem hattının, filoya katılan yeni araba vapurlarıyla güçlendirildiği ifade edilerek, hafta içi yoğun saatlerde doldur-boşalt uygulamasıyla 22.30'a kadar hizmet sağlanacak olan bu hatta, hafta sonu seferlerinin 30 dakikalık aralıklarla düzenlendiği vurgulandı.

Gelen talepler üzerine Çengelköy-İstinye ring hattında sefer sayısının 6'ya çıkarıldığı belirtilen açıklamada, Anadolu Kavağı-Rumeli Kavağı-Sarıyer ile Adalar hatlarında yapılan seferlerin de güçlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, 2009-2010 kış tarifesinin, 24 Eylül 2009 ve 13 Haziran 2010 tarihleri arasında geçerli olacağı bildirildi.