Alanya'da domuz gribi şüphesi

İsveç'ten tatil amacıyla dün Antalya'nın Alanya ilçesine gelen İsveçli bir kadın turist, H1N1 (Domuz gribi) şüphesiyle Alanya Devlet Hastanesi İntaniye Servisi'ne götürüldü.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 22.09.2009 14:26 ABONE OL
S.M.J. adlı kadın turist, dün akşam yüksek ateş şikayetiyle özel bir hastaneye başvurdu.

Hastanede yapılan muayenede durumu şüpheli görülen ve özel hastanede intaniye servisi olmadığı için Alanya Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜR VEKİLİ GÜLŞEN: HASTADA, H1N1 VİRÜSÜNE RASTLANMADI

Antalya İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Fatih Gülşen, Alanya'da tatil yapan İsveçli kadın turistte H1N1 virüsüne (domuz gribi) rastlanmadığını bildirdi.

Mehmet Fatih Gülşen, İsveçli 20 yaşlarındaki turistin, ülkesinden Türkiye'ye gelmeden önce ateş düşürücü ilaç aldığını, Alanya'da konakladığı otelin hekimine yüksek ateş şikayetiyle başvurduğunu, otel hekiminin H1N1 virüsünden şüphelenerek hastayı özel bir hastaneye gönderdiğini söyledi.

Özel hastanede yapılan testte sonucun ''pozitif'' çıktığını belirten Gülşen, ancak sıradan bir gribal vakada da bu testin sonucunun pozitif çıkabileceğini ifade etti. Özel hastanenin hastayı Alanya Devlet Hastanesine sevk ettiğini bildiren Gülşen, şu bilgileri verdi:

''Alanya Devlet Hastanesinde İsveçli 20 yaşlarındaki hastanın gribal enfeksiyon tedavisine başlanıldı. Hastanın karantinaya alınması söz konusu değil. Hasta sadece diğer hastalardan izole edilmiştir. Hasta yurt dışından geldiği için, biz en ufak bir şüphede obsesif davranıyoruz. Özel hastanedeki test sonucu pozitif çıktığı için bizim hastaneye gönderilen hasta, konakladığı otel kabul etmediği için hastanede tutuluyor. Doktorlarıyla görüştüm. Hastanın genel durumu iyi, ateşi yok. Cuma günü taburcu edilecek. Hasta ilaçlarını almaya devam ediyor.

Doktorları, genel bir enfeksiyon düşünüyor. Hastada, H1N1 virüsüne rastlanmadı. Doktorları domuz gribi gibi bir şey düşünmüyor. Dolayısıyla kesinlikle domuz gribi bulgusuna rastlanmadı. Söz edildiği gibi karantina da yok. Buna karantina değil, izolasyon deniyor.''

BUGÜN NELER OLDU