"Evlerinizde bekleyenleri üzmeyin"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bayram dönüşünde olan sürücülere seslenerek, "Evlerinizde bekleyenleri üzmeyin" uyarısında bulundu.

Salı 22.09.2009 17:29
ABONE OL
Ramazan Bayramı süresince meydana gelen ölümcül kazaların başlıca nedeninin 'aşırı hız' olduğunu hatırlatan Bakan Atalay, trafik kurallarına uymamanın beraberinde acılar getirdiğine dikkat çekerek, ''Sürücülerimiz evlerine biraz geç gitsinler ama sağlıklı ve huzurlu gitsinler.'' dedi.

Ankara'da emniyet ve jandarma karakollarına bayram ziyareti yapan Atalay, Mamak, Kayaş, Cebeci'deki karakol gezilerinin ardından Elmadağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Karakolu'nda incelemelerde bulundu.

Burada polis ve jandarmanın bayramını kutlayan Bakan Atalay, Elmadağ viyadüklerinde yaşanan zincirleme trafik kazası haberinin ardından Cihan Haber Ajansı aracılığıyla sürücülere uyarılarda bulunmayı ihmal etmedi.

Arife günü meydana gelen kazalarda 37 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlatan Atalay, ''Gidişte bu kadar kişi hayatını kaybetti. Bunlar hep trafik kurallarına uymamaktan, aşırı hızdan kaynaklandı. İnşallah dönüş yolunda bu kadar can vermeyiz. Sürücülerimizden ricamız; evlerinizde bekleyenleri üzmeyin." diye konuştu.

Sürücülerin evlerine biraz geç ancak sağlıklı ve huzurlu gitmesini isteyen Atalay, şöyle konuştu:''Bugünde dönüş günü. Vatandaşlara şunu söylüyorum. Trafikte dikkatli olalım. Evlerinizde bekleyenleri üzmeyin. Sağlıkla huzurla yaşantınıza devam edin. Kurallara uymamak sonrasında acılar getiriyor. Yani biraz geç gitsinler eve ama sağlıklı ve huzurlu varsınlar. Onun için biz elimizden gelen çabayı gösteriyoruz ama sürücülerden de anlayış bekliyoruz. Yollar daha güzel şu anda. Türkiye'de rahat ulaşım için yollar güzelleşti ama sürücülerin biraz daha az sürat yapmaları gerekiyor. O konuda biz tekrar uyarıyor ve kendilerinden rica ediyoruz. İnşallah dönüş yolunda kazalar daha az olur bunu diliyoruz.''

''TRAFİKTE ÖLÜM ORANLARI DÜŞTÜ AMA BU YETERLİ DEĞİL''

Bakanlık olarak son bir yıldır trafikte daha can kaybı verilmesi için önemli bir çalışma yürüttüklerini anlatan Atalay, "Trafik kazalarıyla ilgili bir yıl önce ciddi bir çalışma başlattık. Yeni bir paket proje; trafik kazalarını önleme, trafikte daha verimli seyri sağlamak için; ama belli bir oranda ölümlü kaza oranlarını düşürsek de istediğimiz sonuca ulaşamadık.'' ifadesini kullandı.

Trafik kazalarının başlıca nedeninin aşırı hız olduğunu ve sürücüden kaynaklandığını belirten Atalay, ''Genelde maalesef şu anda trafik kazalarının büyük bir sebebi aşırı hız. Yani biz trafik ekipleri olarak hep talimat verdik, genelge verdik, denetimleri artırdık. Elmadağ'a gelirken de baktım iki yerde denetim var. Ancak vatandaşlarımız kurallara uymuyor. Kazalarda hep sürücü kusuru karşımıza çıkıyor.'' şeklinde konuştu.

''VATANDAŞLAR BAYRAMDA HUZURLU OLSUN DİYE EMNİYET GÜÇLERİ GÖREVLERİ BAŞINDA''

Polis ve jandarma ile bayramlaşan Atalay, bugün vatandaşların bayramı huzur içinde geçirmelerinde en önemli etkenin emniyet güçlerinin olduğunu bildirdi.

Emniyet güçlerinin bayramda da büyük bir özveriyle görevlerini yerine getirmesinin vatandaşların huzur içinde bayramı geçirmelerini sağladığını kaydeden Atalay, ''Güvenlik birimleri görev yaparken vatandaşlarımızda huzur içinde bayramlarını kutluyorlar. Onlar rahat bayram yapsınlar diye hepimiz görev aşındayız. Görevleri başında olan arkadaşlarımızın bayramını yürekten kutluyorum.'' dedi.

"AÇILIM GÖRÜŞMELERİNE BAYRAMDAN SONRA DEVAM''

Bir soru üzerine, bayramdan sonrada demokratik açılım görüşmelerini başlatacağı yönünde sinyal veren Atalay, şöyle devam etti: ''Bayramdan sonra öbür ziyaretlere devam. Kardeşlik ortamını yaymaya çalışıyoruz. Şimdi tabi bayramdayız. Yürüttüğümüz çalışmaların temeli Türkiye'de birlik, beraberlik ve kardeşlik pekişsin. Bunun için uğraş veriyoruz. Bu bayram da onun için bir vesiledir. Ve inşallah bu bayram ortamında zaten vatandaşlarımız birbiriyle, akrabasıyla, komşusuyla yoğun bir ziyaretleşme ve görüşme içerisinde. Bayram bizim çalışmamıza çok önemli katkı sağladı ve etkili bir rol oynadı diyebiliriz.''