Tatilciler dönüş yolunda

Ramazan Bayramı tatilini Ege ve Akdeniz yörelerinde geçiren tatilcilerin dönüş yolculuğu başladı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Salı 22.09.2009 13:03 ABONE OL

Bayram tatili nedeniyle, Ege ve Akdeniz bölgesindeki çeşitli tatil merkezlerine giden tatilciler, İstanbul ve Trakya bölgesine geçmek için Çanakkale güzergahını kullanınca, zaman zaman yoğunluk yaşandı.

İŞTE İSTANBUL'DAKİ YOL DURUMU

Çanakkale feribot iskelesinde, Ramazan Bayramı'nın son gününde tatilcilerin dönüşü ile yoğunluk da başladı. İstanbul'a gitmek isteyen tatilcilerin önünde uzun kuyruklar oluşturduğu feribotlar aralıksız çalışıyor.

Tatilcilerin yoğunluğu sebebiyle şehir içi trafiği de durma noktasına geldi. Trafik ekipleri, İzmir yolu güzergahındaki yığılmayı önlemek için bütün kavşaklarda tedbir aldı. İskele Meydanı'ndaki zabıta ve feribot özel güvenliği de yoğunluğu azaltmak için büyük çaba harcıyor. Buna rağmen biriken araçlar iskele meydanına sığmayınca, yan yollara zorunlu dönüş verildi. Yolcular, özel Çanakkale-Kilitbahir motorlar ve GESTAŞ'a ait Çanakkale-Eceabat hattındaki arabalı vapurlarla saatsiz olarak karşıya taşındı.

GESTAŞ yetkilileri, tatilcilerin mağdur olmaması için Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki hatlarında üçer araba vapurunun saatsiz olarak sefer yaptığını belirtti.

TEM OTOYOLU'NDA DÖNÜŞ YOĞUNLUĞU

TEM Otoyolu'nun Ankara-İstanbul yönünde bayram tatili dönüşü trafik yoğunluğu yaşanıyor.

Ramazan Bayramı tatilinin bugün sora erecek olması dolayısıyla TEM otoyolunun Ankara-İstanbul yönünde sabah saatlerinde araç yoğunluğu oluşmaya başladı.

Öğleden sonra daha da artan yoğunluğun, otoyolun İstanbul-Ankara istikametinde yaşanmadığı dikkati çekti.

Öte yandan, D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde etkili olan sis ulaşımı olumsuz etkiliyor. Bolu Dağı'nda özellikle Karanlıkdere ve Seymenler mevkinde etkili olan sis nedeniyle görüş mesafesi zaman zaman 15 metreye kadar düşüyor.

Denetimlerini artıran Bolu Emniyet Müdürlüğü ekipleri, sürücüleri güzergahta etkili olan sisle ilgili uyarıyor.

KOCAELİ'DE YOĞUN TRAFİK YAŞANIYOR

Bayram tatilinin son gününde Kocaeli'de yoğun trafik yaşanıyor.

3 günlük Ramazan Bayramı tatilini memleketleri ile tatil bölgelerinde geçiren tatilciler İstanbul'a dönüş nedeniyle TEM Otoyolu ile D-100 ve D-130 kara yollarının Kocaeli geçişinde büyük yoğunluk oluşturmaya başladı.

Otoyolun Gültepe rampası kesimi, Kandıra ve Hereke turnikelerinin bulunduğu bölgeler ile D-100 kara yolunun kent geçişi sırasında trafik zaman zaman durma noktasına geliyor. Trafik akışını sağlamak için ekipler büyük çaba sarf ediyor.

Öte yandan, İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ (İDO) ise Kocaeli ile Yalova arasında ek sefer düzenleyerek, Eskihisar-Topçular hattına 4 feribot ilavesi yaptı. 24 saat esasına göre 14 feribotun çalıştığı hatta, yaklaşık 5 dakikada 3 feribot Yalova'dan Kocaeli'ye araç taşıyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı günlük yol durumu bülteninde;
*Trabzon-Bayburt yolunun 48.km.sinde meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşım servis yolundan sağlandığı,

*Adana-Şanlıurfa Otoyolunun Nizip Kavşağı-Birecik Kavşağı arasındaki kesimde aşınma tabakası çalışmaları nedeniyle ulaşım tek şeritten kontrollü olarak sağlandığı,

*Zonguldak-Devrek-Mengen yolunun 58-62 ve 87-89.km.leri arasındaki bölünmüş yol yapım çalışmaları nedeniyle sürücülerin trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri gerektiği bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU