Türkiye'nin yeni sporu

Buz Pateni Federasyonu, birçok ülkede oynanan ancak Türkiye'de bilinmeyen 'Curling'in yaygınlaşması amacıyla yıl sonuna kadar lig oluşturulması kararı aldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 22.09.2009 ABONE OL
Erzurum'da yapılacak 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Oyunları'na bütün branşlarda katılmayı hedefleyen Türkiye, diğer taraftan eksik branşları da gidermeye çalışıyor. Buz Pateni Federasyonu da Kış Olimpiyatları'nın önde gelen branşlarından olan 'Curling'in malzemesini alarak, bu branşı yaygınlaştırmaya çalışıyor.

ÖNCE ÜNİVERSİTELERDE...
Federasyon başkanı Fahrettin Kandemir, şu an sporcu adaylarını ısındırmaya çalıştıklarını söyledi. Özellikle üniversitelerin 'Curling' için birer potansiyel olduğunu dile getiren Kandemir, şöyle konuştu: "Polonya'dan bir takım 'Curling' malzemesi aldık. Bilineceği gibi Türkiye'de henüz standartlara uygun curling sahası yok. Sporcu için 6 üniversiteye gittik. Curling için 480 kişi başvurdu. Önce üniversitelerde takım oluşturmayı planlıyoruz.'' Erzurum'da yapımı devam eden salonun 2010'da tamamlanacağını ifade eden Kandemir, "Yıl sonuna kadar 'Curling'i başlatmış olacağız. Biz ilk etapta Curling Ligi oluşturmayı planlıyoruz. Gösteri amaçlı 5-6 takım oluşturduğumuzda, hem branşı tanıtmış olacağız hem de sporcuları ısındırmış olacağız'' dedi. Kandemir, Curling sporuyla ilgili olarak antrenör eğitimini tamamladıklarını anlattı.

NASIL OYNANIR?
'Curling', dörder oyuncu ile iki takımla oynanır ve 10 raunddan oluşur.
Oyuncular, 42 m'lik pist (rink) üzerinde 19 kg.'lık taşı kaydırıp, disk şeklindeki hedeflere ulaştırır.
Çemberden önceki 6.4 metrelik (hog) alana ulaştırılamayan taşlar oyun dışı kalır.
Taş, hedefin merkezine (T) ulaştırılmaya çalışılacağı gibi rakip takımın taşını uzaklaştırmaya yönelik de kullanılabilir.
Hakemin olmadığı 'Curling'de hedefe, rakibin taşından yakın duran her taş için 1 puan verilir.

BUGÜN NELER OLDU