Geri kazanım fabrikası kül oldu

Aydın'ın Nazilli ilçesinde bulunan geri kazanım fabrikasında çıkan yangın, tesisin tamamen kullanılamaz hale gelmesine neden oldu.

Çarşamba 23.09.2009 11:04
Güncelleme: Çarşamba 23.09.2009 11:23
ABONE OL
Nizalli'de bir geri kazanım fabrikasında sabah saatlerinde yangın çıktı. Yangına, Aydın ile Nazilli, Karacasu, Bozdoğan, Kuyucak, Sultanhisar, İsabeyli, Buharkent ve Yenipazar ilçe ve belde belediyelerine ait itfaiye ekipleri müdahale etti. Söndürme çalışmalarında bir de helikopter kullanıldı.

Kazan dairesinden çıkarak, tesise yayıldığı sanılan yangın, çevre evlere sıçramadan kontrol altına alındı. Fabrikada büyük ölçüde maddi hasara neden olan yangın söndürülerek, soğutma çalışmalarına başlandı.

Olay yerinde incelemede bulunan Nazilli Kaymakam Vekili ve Sultanhisar Kaymakamı Orhan Mardinli, yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde başlayan yangına, ilk etapta güvenlik mensuplarının çevrede önlem alarak müdahalede bulunduğunu, kısa sürede ilçelerden de yapılan takviye ile söndürme çalışmalarına başlandığını belirtti.

Mardinli, ''Nazilli Belediyesi'ne ait dozer ve kepçelerle de fabrika çevresinde önlem alınarak yangının, yakındaki evlere sıçraması önlendi. Can kaybının ve yaralanmanın meydana gelmemesi sevindirici ama fabrikanın yanması ve büyük ölçüde maddi zararın olması, çok üzücü'' dedi.

Nazilli'de 1989 yılından bu yana 17 bin metre karelik alanda faaliyet gösteren fabrikada, selüloz, arbocell, kağıt, poliefetin geri dönüşümünün yapıldığı, çatı paneli üretildiği kaydedildi.