Artvin'de sel beş can aldı

Artvin'de şiddetli sağnak yağış sonrası meydana gelen sel nedeniyle beş kişi hayatını kaybetti.

Perşembe 24.09.2009 09:18
Güncelleme: Perşembe 24.09.2009 16:33
ABONE OL
Artvin'de şiddetli sağnak yağış sonrası meydana gelen selden sonra Muratlı Barajı'nın kapakları açıldı.

Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu, Muratlı Barajı'nın dolmasına 50 cm kaldığını, bu yüzden barajın 3 kapağının açılarak su tahliyesine başlandığını söyledi.

Vali Yemlihalıoğlu baraj kapaklarının açılmasından dolayı Gürcistan'daki Batum konsolosluğuna da bilgi verildiğini ifade etti. Vali Yemlihalıoğlu, Borçka Barajı'nın dolmasına 2,5 metre kaldığını, şimdilik bu barajdan su tahliyesinin söz konusu olmadığını, gerekirse yapılacağını da sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZÜÇ KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 1 KİŞİ ENKAZ ALTINDA

Artvin'in Borçka ilçesinde sağanak yağış sonrası oluşan selde İçkale Deresi'nin taşması sebebiyle Kale ve Demirciler köyünde büyük hasar oluştu.

Borçka'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Kale köyünde, muhtar Yusuf Demirci'ye ait 3 katlı evin yıkılması sonucu evde bulunan 35 yaşlarındaki Gülsüm Demirci, Hacer (54) ve Neşe Demirci (17) hayatını kaybetti.

Kurtarma ekipleri enkaz altında kalan Ali Demirci'nin (54) kurtarılması için çalışmalarını sürdürüyor. 3 yaşındaki Beyzanur Demirci ise sabaha karşı sağ olarak çıkartılmıştı.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Borçka'daki selde ölümlerin dere yatağında çöken bir binadan kaynaklandığını belirterek, ''Sabahleyin 4'tü ölü sayısı. Bir kişiyi bulamamışlardı. Onun da hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. Şu anda 5 vatandaşımız hayatını kaybetti'' dedi.

İLÇENİN DEMİRCİLER KÖYÜNDE 80 YAŞINDA BİR KİŞİ SEL SULARINDA BOĞULARAK ÖLDÜ

Artvin'in Borçka ilçesinde sağanak sonucu, 80 yaşında bir kişi sel sularında boğularak öldü.

İlçenin Demirciler köyünün Ormanlı Mahallesi'nde, sel sularının evine girdiği Nafiye Şimşek (80), evde boğularak hayatını kaybetti. Şimşek'in cesedi vatandaşlar tarafından bulundu.

ÇEVRE VE ORMAN BAKANI EROĞLU: ŞU ANDA 5 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Borçka'daki selde ölümlerin dere yatağında çöken bir binadan kaynaklandığını belirterek, ''Sabahleyin 4'tü ölü sayısı. Bir kişiyi bulamamışlardı. Onun da hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. Şu anda 5 vatandaşımız hayatını kaybetti'' dedi.

Eroğlu, Devlet Meteoroloji İşleri Konferans Salonu'nda düzenlenen meteorolojik verilerin hızlı elde edilmesinde kullanılacak yüksek performanslı bilgisayar ile meteorolojik araçların kalibre edileceği kalibrasyon merkezinin açılışı için düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Artvin'deki selde ölü sayısı 5'e yükseldi. Felaket bölgesine gidecek misiniz?'' sorusuna Bakan Eroğlu, ''Arkadaşlarımız, valimiz orada. Orada ölüm hadiseleri dere yatağında çöken bir binadan kaynaklanmış. Sabahleyin 4'tü ölü sayısı. Bir kişiyi bulamamışlardı. Onun da hayatını kaybettiğini tahmin ediyoruz. Şu anda 5 vatandaşımız hayatını kaybetti'' yanıtını verdi.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, daha önceden planlanmış programı bulunduğunu Muş, Bitlis ve Bingöl illerine gideceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ama dediğim gibi arkadaşlarımız şu anda orada, gereken ne ise yapılıyor. Sonrasında da yaraların sarılması için gerekenler yapılacak, ama şu anda bizim bu haftaki programımız daha önce planladığımız gibi Muş, Bitlis ve Bingöl.''

BORÇKA'DA YIKILAN EVİN ÇEVRESİ HEYELAN TEHLİKESİ NEDENİYLE BOŞALTILDI

Artvin'in Borçka ilçesinde sağanak sonucu oluşan heyelanda yıkılan, Gülsüm Demirci'nin öldüğü, sabah saatlerinde Hacer (54) ve Neşe Demirci'nin (17) cesetlerinin çıkarıldığı evin enkazında Ali Demirci'yi (54) arama çalışmaları devam ediyor.

İlçenin Kale Köyü'nde yıkılan evin enkazı altında kalan Ali Demirci'yi, sivil savunma ve AKUT ekipleri arıyor. Yetkililer, bölgede heyelan tehlikesi nedeniyle tedbir aldı.

Kurtarma ekiplerinin dışındaki vatandaşlar ve basın mensupları, çalışmaların aksamaması ve yeni bir heyelan riskine karşı olay yerinden uzaklaştırıldı. Bazı vatandaşların, bölgeye gelerek yakınları için ağıtlar yaktığı gözlendi. Arama kurtarma çalışmalarını katılan bazı sivil savunma ekipleri, bölgeden ayrıldı.

''SELDEN ÖNCE TEDBİR ALMAK İSTEDİK. ANCAK SU BASAR, HEYELAN GELİR DİYE DÜŞÜNEMEDİK''

Artvin'in Borçka ilçesinde, sağanak yağış sonucu oluşan heyelanda evi yıkılan ve annesi, kızı ve yengesini kaybeden Kale Köyü Muhtarı Yusuf Demirci, selden önce tedbir almak istediklerini ifade ederek, ''Ancak su basar, heyelan gelir diye düşünemedik'' dedi.

Demirci, dün yaşanan selden önce tedbir almak istediğini belirterek, ''Köye yakın noktadaki sivil iş makinelerini köye yönlendirdim. Ancak onlar çalışırken heyelan geldi. O iş makineleri selin önünü keseceklerdi, ancak olmadı'' diye konuştu.

Selde annesi Hacer, kızı Neşe ve yengesi Gülsüm Demirci'yi kaybettiğini, amcası Ali Demirci'nin enkaz altında olduğunu kaydeden Demirci, büyük üzüntü yaşadığını söyledi.

Afette eşi Gülsüm, annesi Hacer ve yeğeni Neşe Demirci'yi kaybeden, 3 yaşındaki kızı Beyzanur Demirci ise sağ kurtulan Mehmet Demirci de kendisi iş yerinde bulunduğu sırada babasının telefon açtığını ve durum hakkında bilgi verdiğini anlattı.

Kendi imkanlarıyla enkaz alanına ulaştığını ifade eden Mehmet, Demirci, ''Ancak ulaştığımızda eşimin cesedini çıkarmışlardı. Kızımı ise sağ olarak kurtardılar. Elimizden bir şey gelmedi'' dedi. Yusuf ve Mehmet Demirci'nin İstanbul'da yaşayan küçük kardeşleri İsmail Demirci de olay yerine gelerek yakınlarına sarılıp ağıtlar yaktı.

Trabzon, Rize, Giresun ve Erzurum'dan gelen sivil savunma ve AKUT ekiplerinin enkaz altındaki Ali Demirci'yi arama çalışmaları devam ederken, Demirci kardeşlerin yıkılan evin önündeki acılı bekleyişi sürüyor.

KIZILAY'DAN SELİN VURDUĞU ARTVİN'E ACİL DESTEK

Kızılay, sel felaketinin vurduğu Artvin'e acil destek gönderdi. Bölgeye 3 adet müdahale aracı, 4 müdahale uzmanı ile birlikte 60 çadır gönderildi. Kızılay ayrıca selzedeleri soğuğa karşı korumak için 550 battaniye, 30 yatak, 1.20 şişe içme suyu ve 10 mutfak seti gönderdi.

Kızılay'dan yapılan yazılı açıklamada, sağanak yağışın vurduğu Borçka ilçesi Kaleköy köyünde 3 katlı bir evin yıkıldığı belirtildi. Açıklamada selin etkili olduğu bölgede heyelan sonucu 1 kişinin yaşamını yitirdiği ifade edildi. Kayıp olan 3 vatandaşın arama çalışmalarının ise sürdüğü vurgulandı.

Meteorolojik gelişmeleri Kızılay'ın yakından takip ettiği hatırlatılan açıklamada, "İlk olarak Borçka Şubesi alanda ihtiyaç tespit çalışması gerçekleştirdi. Buna göre ilk etapta Erzurum'da bulunan Türk Kızılay'ı Kuzeydoğu Anadolu Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi'nden 3 afet müdahale aracı, 4 afet müdahale uzmanı ile birlikte 60 çadır, 550 battaniye, 30 yatak, 1.620 şişe içme suyu ve 10 mutfak seti bölgeye gönderildi." denildi.

Açıklamada, ek insan gücü ve yardım malzemesi ihtiyacının karşılanması için hazırlıkların tamamlandığı kaydedildi.

RİZE'DE ETKİLİ OLAN SAĞANAK YAĞIŞ SONUCU BAZI KÖYLERDE TOPRAK KAYMASI MEYDANA GELDİ

Rize'de dün gece etkili olan sağanak yağış sonucu Çamlıhemşin ilçesindeki bazı köylerde küçük çaplı toprak kayması meydana geldi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, dün gece il genelinde etkili olan sağanak yağış sonucu Fırtına, İkizdere ve bazı ilçelerdeki derelerin debilerinin oldukça yükseldiğini söyledi.

Etkili olan sağanak yağış nedeniyle Çamlıhemşin ilçesinde 9 köydeki bazı mahalle yollarında küçük çaplı toprak kayması meydana geldiğini belirten Yılmaz, ''Bu yolların bazıları ulaşıma açıldı. Diğerlerinin de ulaşıma açılması için çalışmalar sürüyor. Birkaç saat içinde tamamen açılmış olur. Ayrıca bazı arazilerde de toprak kaymaları oluştu. Ancak herhangi bir can kaybı veya yaralanma yok'' dedi.

Gece etkili olan sağanak yağış sonucunda İkizdere Deresi'nin taşması nedeniyle İyidere-İkizdere kara yolu Hurmalık mevkisinde ulaşımın kısa süre aksadığını ifade eden Yılmaz, ''Geçişin tehlikeli olabileceği endişesiyle gece bir süre kara yolundan ulaşım verilmedi. Ancak şu anda burada bir sorun yok. Yol ulaşıma açık'' diye konuştu.