"Sanat Güneşi" anıldı

Türk sanat müziği sanatçısı Zeki Müren, ölümünün 13. yıl dönümünde Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında dualarla anıldı. Törene, Zeki Müren'in yakınları, öğrenciler ve az sayıda seveni katıldı.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Perşembe 24.09.2009 16:30 ABONE OL
Mirasını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı, Mehmetçik Vakfı ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi'nde sanatçı için tören düzenlendi. Daha sonra Emirsultan Mezarlığı'na gelen öğrenciler ve Zeki Müren'in yakınları, mezara çiçek bıraktı. Sanatçı için duaların okunduğu törene, yeğenleri İlknur Güner, Yüce Olgaç, Bursa Türk Musikisi Cemiyeti Başkanı Erzin Batı, vatandaşlar ve Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencileri katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Bu arada, Bursa Türk Musiki Cemiyeti Koro Şefi Ferruh Düşlübak, Zeki Müren'e ait hiç yayınlanmayan bir fotoğrafı gazetecilere tanıttı. Düşlüobak, "Muhterem beyefendiyle tanışma şerefine genç yaşta nail oldum. Şimdi onun yetiştiği musiki cemiyetinde görev almaktan çok gururlu ve mutluyum. Bu fotoğraf hiçbir arşivde bulunmayan bir fotoğraf. Beyefendinin 1952 yılında musiki cemiyetinin ilk konserinden. Hocası İzzet Gerçeker beyefendi arkasında tambur çalıyor. Tayyare sinemasında henüz radyo ve televizyon yokken. Bu ilk konser fotoğrafını sizlere göstermek istedim." diye konuştu.

Zeki Müren'in yeğeni İlknur Ergin ise ailelerinden Zeki Müren gibi birinin çıkmasının gurur verdiğini belirtti. Engin, şöyle konuştu:

"Ölümünden sonra mirasını Mehmetçik Vakfı ve Milli Eğitim Vakfı gibi ülkenin gözbebeği kurumlara bağışlaması bizim için ayrı bir gurur. Benim temennim, Zeki Müren'in yaşarken ve öldükten sonra yaptığı bu jestin varlıklı aileler tarafından yapılması. Eğitime muhtaç çocuklarımızın okuması ve zor günlerde askerlerimizin ve polisimizin verdiği vatan mücadelesine bir nebze olsun katkıda bulunulması, mal varlıklarının belli bir kısımlarının bu kuruluşlara bırakılmasını öneriyorum."

Program, Zeki Müren Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi öğrencilerinin "Sanat Güneşi"nin mezarına çiçek koyması ve dualar edilmesiyle sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU