Dünyada her yıl 55 bin kişi kuduzdan ölüyor

Dünyada halen büyük bir halk sağlığı problemi olan kuduz hastalığından, her yıl yaklaşık 55 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İlk olarak 2007 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından başlatılan Dünya Kuduz Günü'nün tarihi, bu yıl 28 Eylül olarak belirlendi.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 25.09.2009 15:55 ABONE OL
İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, yazılı açıklamasında Türkiye'de yıllık 130 bin civarında kuduz şüpheli temas meydana geldiğini, son beş yıldaki ölüm sayısının ise 5 olduğunu ifade etti.

İzmir'de uzun yıllar boyunca insanda kuduz vakasına rastlanmadığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"İlimizde her yıl yaklaşık 14 bin civarında kuduz şüpheli temas olmakta, bu kişilerin aşı ve antiserumla koruma tedavileri kurumlarımız tarafından yapılmaktadır. Bu kişiler için yıllık yaklaşık 35 bin doz aşı kullanılmaktadır. Ülke genelinde ise bu miktar 400 bin dozdur."

Kuduzdan koruma tedavisi için kullanılan aşı ve serumların ekonomik yükünün oldukça önemli boyutta olduğu vurgulanan açıklamada, son yıllarda vaka sayısı belirgin derecede azalmasına rağmen metropolitan alanlarda halen köpek kaynaklı kuduzun ciddi bir problem olarak devam ettiği belirtildi:

"Ülkemizde kuduz hastalığının halen önemli bir halk sağlığı problemi olmasının en önemli sebebi, başıboş köpek sayısının kontrol altına alınamamasıdır. Bugüne kadar ilgili kurumlarca Hayvanları Koruma Kanunu dahilinde başıboş hayvanların toplanması, barınaklarda bakılması, hastalıkları ve parazitleriyle mücadele, kısırlaştırma ve sahiplendirme gibi çalışmalar yapılmış olmasına rağmen kalıcı bir çözüme ulaşılamamıştır."

BUGÜN NELER OLDU