Şehitlik'te basın açıklamasına yasak

Edirnekapı Şehitliği'nde basın açıklaması, toplantı ve benzeri etkinliklerin yapılması 'kamu düzeni ve güvenliğinin' sürdürülebilmesi için yasaklandı

Cuma 25.09.2009
Son Güncelleme: Cuma 25.09.2009
ABONE OL
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, PKK/Kongra-Gel terör örgütünü, tüm açılımları ve unsurları ile birlikte tasfiye etmeyi hedefleyen "demokratik açılım" sürecine destek vermek veya bu süreci protesto etmek isteyen bir kısım sivil toplum kuruluşları ile legal ve illegal grupların, kentin muhtelif yerlerinde başta basın açıklaması olmak üzere bazı eylemler yaptıkları belirtildi. Söz konusu yerlerden biri olan Edirnekapı Şehitliği'nde Şehit Aileleri Derneği ile tüzel kişiliği bulunan ve bulunmayan Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Sosyalist Gençlik Derneği, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Tüm İlerici Gençlik Derneğine mensup kişilerin çeşitli tarihlerde yapılan basın açıklamalarının aynı saatlere rastlaması nedeniyle grupların karşı karşıya geldikleri bildirildi. Bu açıklamalar sırasında kabir ziyaretine gelen şehit yakınları ile sol görüşe mensup bahsi geçen gruplar arasında sözlü sataşmaların olduğu ve çıkması muhtemel olayların büyümeden güvenlik güçleri tarafından zorlukla engellendiğinin tespit edildiği de ifade edildi.

PROVOKASYONA AÇIK DURUM

Açıklamada, şöyle denildi: "Bu nedenle gündemdeki sıcaklığını koruyan 'demokratik açılım' sürecinin sekteye uğratılmadan, paralelinde tesis edilen mevcut kamu düzeni ve güvenliğinin sürdürülebilmesi için bundan böyle ferdi veya toplu olarak Edirnekapı Şehitliği'nde basın açıklaması, toplantı ve benzeri nitelikteki etkinliklerin yapılması, provokasyona açık olmaları nedeniyle Anayasa'nın 'Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti'ne ilişkin 26. maddesinin değişik 2. fıkrasında ifade edilen, bu hürriyetlerin kullanılması, milli güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünün korunması, suçların önlenmesi amacıyla sınırlandırıldığı' hükmüne binaen il makamının 'oluru' ile yasaklanmıştır."