Helikopterli operasyon: 46 kişi gözaltında

İzmir'de yapılan operasyonda nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla yakalanan 46 kişinin 42 ilde dolandırıcılık ve yağma olayına karıştıkları belirlendi

Cumartesi 26.09.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009
ABONE OL
İzmir polisi, Ramazan ayı boyunca vatandaşlardan 'hayır' adı altında para toplayan bir çeteyi çökertmek için dev bir operasyon gerçekleştirdi. 520 polisin katıldığı operasyonda, zanlılar, ABD'de olduğu gibi helikopterle takip edilerek yakalandı. İzmir başta olmak üzere, İstanbul ve Ankara'dan 400'e yakın vatandaş, bazı kişilerin kendilerini 'hayır' işleri adı altında dolandırdıklarını belirtti. Bunun üzerine harekete geçen İzmir Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Bürosu ekipleri, çetenin Gültepe bölgesinde bulunduğunu tespit etti. Polis, savcılıktan izin aldıktan sonra Gültepe ve Yenişehir semtinde eş zamanlı operasyon düzenledi. 130 resmi ve sivil ekipten oluşan 520 polisin katıldığı operasyonda 500'e yakın ev ve işyerinde arama yapıldı. Asayiş operasyonunda helikopter de kullanıldı. İzmir Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz'ın talimatı ile harekete geçen polis, kaçan zanlıları Amerika'da olduğu gibi havadan takip etti. Helikopterdeki polislerin yerlerini belirlediği 8 zanlı, saklandıkları ara sokaklarda bir bir yakalandı.

54 KİŞİ GÖZALTINDA
Çevik Kuvvet, Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekipleriyle, sivil polislerin de katıldığı operasyonda 12'si kadın 46 kişi gözaltına alındı. Bozyaka Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürülen zanlıların pazartesi günü adliyeye sevk edileceği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında dört çete reisinin de bulunduğu belirtildi. Emniyetteki sorguları süren zanlıların Adliyeye çıkarılmaları bekleniyor.

İZMİR POLİSİ ALARMDAYDI

İzmir Gültepe, Mirsinpınar ve Boğaziçi semtlerinde Özel Harekat, Terörle Mücadele, Asayiş, Çevik Kuvvet, Kaçakçılık ve Organize Suçlar ekipleri önceden tespit edilen adreslere dün sabah saatlerinde operasyon düzenledi.

https://www.sabah.com.tr