Obezler zayıflama dersi alacak

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı tarafından bu yıl 28.'si düzenlenen Obezite Okulu'nda, 65 kişi dokuz hafta eğitim alacak. Okulda hastalara obezitenin sebepleri, yaşam kalitesi, aşırı beslenme durumları, obezitede uyku bozuklukları ve tedavi edici davranış değişiklikleri gibi konularda bilgi verilecek.

Cumartesi 26.09.2009 11:52
ABONE OL
Obezite okulunda, bir yaşam tarzı değişikliğinin öğretilmeye çalışılacağını belirten EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, "Bu okulun felsefesi, hastaların beslenme alışkanlıklarını değiştirmesini sağlamaktır. Okula gelen hastaların yarıdan fazlası yeme alışkanlıklarını değiştiriyor ve sağlıklı olarak kilo veriyor." dedi.

Vücudu dinlendirerek kilo vermenin önemine işaret eden Prof. Dr. Yılmaz, "Vücut, çok hızlı uyaranlar karşısında tepki gösterir. Bu yüzden hızlı kilo verildiğinde dengesi bozuluyor. Önce hedeflenen belli bir kiloya kadar inip sonra bir müddet vücudu dinlendirmek gerekir. Beslenmesine dikkat etmesine rağmen kilo veremeyenler, programlarını bozmamalı ve vazgeçmemeli. Böyle zamanlarda yine de kontrollü beslenmeye devam etmeliler." şeklinde konuştu.

Okula önceki senelerde devam eden ve düzenli beslenme programıyla 110'dan 65 kilograma düşen Ender Özbey ise kilo verdikçe insanın kendine olan güvenini kazandığının altını çizerek, zayıflama sürecinde doktor denetiminin önemini vurguladı.