Zabıtadan 'zile fazla bastın' dayağı

Cumartesi 26.09.2009 18:34
Güncelleme: Cumartesi 26.09.2009 18:35
ABONE OL
Manisa'da iadeli taahhütlü mektup götürdüğü adreste zili fazla çaldığı için zabıtadan dayak yediğini iddia eden 19 yaşındaki taşeron postacı Erkan Açıkgöz, suç duyurusunda bulundu.

Meslektaşlarını evinde ziyaret eden PTT çalışanları da yetkililere seslenerek, sorumluların bir an önce istifa etmelerini istedi. Birlik Haber Sen Manisa Şube Başkanı Temel Çildaş ise belediye gerekeni yapmadığı takdirde eyleme gideceklerini söyledi.

PTT'de bir yıldır taşeron firmaya bağlı dağıtıcı olarak çalışan Açıkgöz, mektup götürdüğü adreste beklemediği bir tepkiyle karşılaştı. Pamukkent Sitesi, B Blok, 3. Kat 8 numaralı dairede Manisa Belediyesi Trafik Müdürü Ümit Esendağ adına gelen iadeli taahhütlü mektubu vermek üzere zili çaldı. Kapı açılmayınca tekrar çalan genç postacı, başka bir adrese yöneldi. Dönüşte tekrar aynı eve giderek zili bir daha çaldı. Bir süre sonra söz konusu adreste ikamet eden Esendağ, eşinin haber vermesi üzerine yanında zabıta memurlarıyla birlikte gelerek Açıkgöz'le tartışmaya başladı. Olay sırasında dayak yediğini iddia eden Açıkgöz, polise ve aynı zamanda postacı olan babası Halil İbrahim Açıkgöz'e haber verdi. Yüzünde şişlikler ve morluklar oluşan Erkan Açıkgöz işe de gidemedi. Mesai arkadaşları talihsiz postacıyı evinde ziyaret etti.

Baba Halil İbrahim Açıkgöz, oğlunu bu duruma getirenlerden şikâyetçi olduklarını dile getirerek, "Biz her vatandaşın evine normal olarak gider, zilini çalarız. Kişilerin iadeli taahhütlü mektuplarını, bizzat imza alarak teslim etmek zorundayız. Şahıs evinde yoksa ihbar bırakırız, PTT dağıtım merkezine davet ederiz. Oğlum, Güzelyurt Mahallesi'nde dağıtım yapıyor. Hiçbir şey sormadan, grup halinde dövmüşler. Yetkililerin gerekeni yapmasını bekliyoruz." dedi.

Birlik Haber Sen Şube Başkanı Temel Çildaş da bütün PTT çalışanları olarak gereğinin yapılmasını istediklerini belirterek, aksi takdirde eyleme gideceklerini ifade etti. Çildaş, "Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Tek kabahati zili uzun çalmak olan genç bir arkadaşımız, üzerinde postacı elbisesi olduğu halde dövülüyor. Döven de belediyede müdürlük görevi üstlenen bir kişi. Olayı şiddetle kınıyoruz. Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, derhal el koymalı ve gerekli soruşturmayı yapmalıdır. Yoksa bütün postacı arkadaşlarımızla birlikte belediye önünde toplu eylem yapacağız." şeklinde konuştu.
Ziyarete gelen postacılar da ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını belirterek, sorumluların gereken cezayı almasını istedi.

Posta memuru Gülseren Kılıç ise, "Bugün arkadaşımıza yapılan, yarın bize de yapılabilir." diyerek, bundan sonra apartman içlerine girmeyeceklerini, evrak sahiplerini aşağıya çağıracaklarını söyledi. Davut Aydemir de, "Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Zaman zaman hakaret ediliyor, mecburen boyun eğiyoruz. Bundan sonra dışarıdan zile basacağım, vatandaşı aşağıya çağıracağım." diye konuştu. Oğlu Erkan Açıkgöz'ün durumunu gören annesi Dudu Açıkgöz de gözyaşlarına hakim olamadı.