Tek eksikleri ne?

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 27.09.2009 12:36 ABONE OL
Karadeniz'de çekilen 'Sevdaya Durmak' filminde rol alan Hakan Eratik, eşi Yeşim Salkım'la tek eksiklerinin bir çocuk olduğunu söylüyor: İnşallah, Allah bize sağlıklı, sıhhatli bir bebiş kısmet eder
Yusuf Kurçenli'nin yazıp yönettiği ve çekimleri Rize'deki Ayder Yaylası'nda devam eden 'Sevdaya Durmak' filminde rol alan oyuncu Hakan Eratik, bu projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu söylüyor. Eşi Yeşim Salkım'ın da kendisiyle Karadeniz'e geldiğini söyleyen Eratik; filmini, canlandırdığı karakteri ve evliliğini anlattı...

'Sevdaya Durmak'ta nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz?
'Sevdaya Durmak'ta 'Mehmet' isimli bir bey çocuğunu canlandırıyorum. 'Mehmet', büyük şehirde okuyan ve yaz tatili için memleketine gelmiş bir karakter. Filmde, Tuba Büyüküstün'ün oynadığı 'Esma'yı görüp aşık oluyor. Fakat daha sonra Esma'nın, en yakın arkadaşı Mustafa'nın sevgilisi olduğunu öğreniyor. Sonrasında olaylar alevleniyor ve 'Mehmet', 'dostluk mu, aşk mı?' ikilemi içinde kalıyor.

Çekimlerde zorluklar yaşıyor musunuz?
Aslında eylül buranın en az yağış aldığı dönemmiş ama biz geldiğimizden beri yağmur hiç kesilmedi. Filmde yağmurlu sahneler de olmasına rağmen bu kadar çok yağması işimize gelmiyor açıkçası ve işimizi çok zorlaştırıyor. Ayrıca yamaçlardan kayıp düşenler, yuvarlananlar, ufak tefek sakatlananlar da oluyor. İnşallah üç-dört gün yağışsız hava yakalayabilirsek, çekimleri bitireceğiz.

ŞİVE ÖĞRENDİM
Film için Karadeniz şivesi dersi aldınız mı?
Evet, kırk gündür bir şive hocası ile çalışıyorum. Aynı zamanda buradaki insanlarla sohbet etmeye ve şivemi onlara benzetmeye çalışıyorum. Uzun zamandır horon dersleri de alıyorum. Filmde, bu yöreye ait 'bıçak horonu' sahneleri olduğu için, bu oyunu da öğrendim. Çok zorlandım ama sonunda başardım.

Oyunculuğunuzu nasıl buluyorsunuz?
Oyunculuk benim çocukluk hayalimdi. Sekiz yaşımdan beri soranlara hep 'Oyuncu olacağım' diyordum. Yani küçüklüğümden beri bunun hayali ile yaşıyorum. 'Sevdaya Durmak' benim ilk sinema filmim olmasına rağmen, kendimi oyunculuk anlamında oldukça yeterli görüyorum. Tabii Yusuf Kurçenli gibi usta bir yönetmenle çalışmanın da çok faydası oluyor.

Şu sıralar çok fazla dizi ve sinema filmi gösterime giriyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu durumu çok olumlu görüyorum. Bir laf vardır: İşleyen demir ışıldar. Bu piyasadaki tüm teknik ekip ve oyuncu kadrosu çalışa çalışa kendilerini geliştirecektir. Bu da sonuçta Türk Sineması'nı geliştirecektir. Zaten bu durum, rekabetin oluşmasına ve iyi projelerin su yüzüne çıkmasına neden oluyor. Bu rekabet hem oyunculuk kalitesine, hem de Türk Sineması'na çok şeyler kazandıracak diye düşünüyorum.

Gelecekten neler bekliyorsunuz?
Bu filmle birlikte Türk Sineması'na uzun yıllar hizmet etmek istiyorum. Bu benim ilk filmim ve setteki ilk gün, doğum günüme denk geldi. Bu nedenle de filmin bana çok uğurlu geleceğine ve büyük başarılar getireceğine inanıyorum.

EŞİM BENİ SIK SIK ZİYARET EDİYOR
Evlilik nasıl gidiyor? Çekimler, eşiniz Yeşim Salkım'la görüşmenizi engelliyor mu?
Evlilik harika gidiyor. Tabii ki görüşmemiz, birarada olmamız biraz güçleşse de, devamlı irtibat halindeyiz. Aslında İstanbul'a eşimin yanına ara ara gidecektim ama hava şartları, programın ve çekimlerin aksamasına neden oldu. Ben gidemeyince o geldi. Ben çekimlerdeyken o otelde beni bekliyor. Yaklaşık bir aydır buradayım, o da sağolsun beni sık sık ziyaret edip, yalnız bırakmıyor.

Bu mutlu evlilikte eksik olan bir şey var mı sizce?
Evet var; çocuk! İkimiz de bir çocuk sahibi olmayı çok istiyoruz. Bunu hayal ediyoruz. Allah kısmet ederse inşallah bize sağlıklı, sıhhatli bir bebiş vermesini istiyoruz. Tek dileğimiz bu.

Yeşim Hanım'ın proje seçimlerinize ve oyunculuk kariyerinize katkısı oluyor mu?
O bana her projemde tam destek veriyor. Çünkü kendisi sinemayı ve sanatı iyi biliyor ve çok geniş bir perspektiften bakabiliyor. Özellikle bu rolü seçmemde büyük rolü oldu. Ben senaryoyu okurken bana, "Kesinlikle bu filmde olmalısın" dedi ve bu rolün bana çok yakışacağını söyledi. Yani beni inanılmaz pozitif bir şekilde motive etti.

YEŞİM'İN BANA GÜVENİ SONSUZ
Genç kızların ilgisini çekiyorsunuz. Yeşim Hanım ile evlendikten sonra da bu ilgi devam ediyor mu?
Evet, o ilgi hâlâ devam ediyor. Bu herhalde kadınsal bir dürtü. Yanında kadın olan erkekler, diğer kadınlara daha cazip görünüyor herhalde. Ben çok küçük yaşlardan beri karşı cinsin ilgisini çeken biriyim. Hiçbir zaman karşı cinsle problemler yaşamadım. Tabii bu ilgi, şöhret olduktan sonra daha da artıyor. Bundan rahatsız olduğum da söylenemez.

Peki bu ilgiye Yeşim Hanım'ın tepkisi ne oluyor?
Büyük oranda o da rahat. Çünkü beni çok iyi tanıyor. Bana hayranlık duyuyor diye bir insanla ilişki yaşamayacağımı biliyor. O yüzden bana güveni tam. Ama bazen fütursuz kadınlarla karşılaştığımızda, bunlar onun da canını sıkıyor. Ama bunlar çok nadir oluyor.

Birlikte nasıl vakit geçiriyorsunuz?
Aslında biz tam bir aile hayatı yaşıyoruz. Geceleri alkol duvarını aşıp da bar, kulüp gezen insanlar değiliz. Genelde evimizde vakit geçirmeyi seviyoruz. Film izliyoruz, akraba gezintileri yapıyoruz, gitmediğimiz yerlere gidiyoruz, evimizde barbekü yapıyoruz. Tüm bunlardan da çok keyif alıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU