Kar yağışı nedeniyle kapalı olan yollar

Etkili olan kar yağışı bazı köy yolların trafiğe kapanmasına neden oldu. İşte kapalı olan yollar...

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 28.09.2009 17:59 ABONE OL
TRABZON'DA KAR YAĞIŞI

Trabzon'da kar yağışının etkili olduğu yüksek kesimlerdeki 25 köyün yolu ulaşıma kapandı.

İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece saatlerinde başlayan ve aralıklarla süren kar yağışı özellikle yayla yollarını olumsuz etkiledi.

Kar yağışından dolayı Hayrat ve Şalpazarı ilçeleri başta olmak üzere yüksek kesimlerdeki ilçelerde toplam 25 köyün yolu ulaşıma kapandı.

Yetkililer, kapanan köy yollarının yaklaşık 475 kilometre olduğunu, bu yolların açılması için İl Özel İdaresine bağlı 22 ekibin çalışmalara başladığını belirtti.

YAYLADA MAHSUR KALDILAR

Öte yandan, Maçka ilçesine bağlı Üçgedik Yaylası'nda ailesiyle birlikte evlerinde mahsur kalan Hüseyin Hakkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaylada yaklaşık 20 evde 50 kişinin dışarıya çıkamadığını söyledi.

Gece saatlerinde başlayan kar yağışının fırtınayla birlikte etkili olduğunu ifade eden Hakkı, ''Gerekli mercilere bilgileri verdik. Burada iki tane felçli hastamız var. Tek çekincemiz onlar. Kısa sürede yolumuzun açılacağına inanıyoruz'' dedi.

GÜMÜŞHANE'DE KAR YAĞIŞI

Gümüşhane'de etkili olan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor.

Gümüşhane merkez ile Kürtün ve Torul ilçelerinde dün akşam başlayan sağanak, sabah saatlerinde yerini kar yağışına bıraktı.

Kar yağışının sürdüğü ilçelerde kar kalınlığının yer yer 10 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 30 santimetreye ulaştığı bildirildi. Kürtün ilçesine bağlı yaklaşık 30 yayla yolu ulaşıma kapanırken, bazı yaylalarda mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışma başlatıldı.

Kürtün Kaymakam Vekili Şafak Gürçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kürtün ile Özkürtün beldesi ve Kirazlık köyü arasındaki Gümüşhane-Tirebolu kara yolunda kar yağışı ve yola taş düşmesi nedeniyle sıkıntı olduğunu belirterek, ''Şu anda ulaşımı kontrollü sağlıyoruz. Ekipler müdahale ediyorlar'' dedi.

İlçeye bağlı yaklaşık 30 yayla yolunun kar sebebiyle tamamen kapandığını ifade eden Gürçam, ''Kürtün ve Torul ilçelerimize bağlı 60'a yakın köy yolu ulaşıma kapalı. Kürtün ilçemizin Elmalı köyünün Çatak Yaylası ile Günyüzü köyünün Sarıtaş Yaylası'nda vatandaşlar mahsur kaldı. Sivil savunma ekiplerini çağırdık. Koordineli bir çalışma ile mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarmaya çalışacağız. Önceliğimiz bu yaylalar olacak'' diye konuştu.

Kaymakam vekili Gürçam, ilçeye bağlı Günyüzü köyünde yağışın etkisiyle meydana gelen heyelanın, Harşit Çayı dere yatağını kapatması sonucu göl oluştuğunu da aktararak, şu bilgileri verdi:

''Oluşan bu gölün Üçtaş İlköğretim Okulunu tehdit etmesi nedeniyle 150 öğrencinin öğrenim gördüğü okulu boşalttık. Sel tehlikesi olabilir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ekiplerimiz çalışma başlattı.''

GÜRÇAM: KAZIKBELİ VE GÜVENDE YAYLALARIMIZDA 1 METREYİ BULAN KAR KALINLIĞI VAR

Gümüşhane'nin Kürtün İlçesi Kaymakam Vekili Şafak Gürçam, ''Kazıkbeli ve Güvende yaylalarımızda 1 metreyi bulan kar kalınlığı var. Greyderler yolu açamıyor. Bölgeye dozerler gönderdik. Yayla yollarımızda sıkıntı var. Vatandaşlar henüz yayladan inmediğinden bu yaylalarımızda çok sayıda kişi var'' dedi.

Gürçam, Elmalı köyü Çatak Yaylası'nda mahsur kalan bir vatandaşın ise köylülerin yardımıyla kurtarıldığını bildirdi.

Gürçam, ilçede sabah saatlerinde başlayan kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediğini belirtti.

İlçenin Elmalı köyü Çatak Yaylası'nda mahsur kalan bir vatandaşın, köylülerin yardımıyla kurtarılarak köye getirildiğini ifade eden Gürçam, ''Günyüzü-Üçtaş köyleri arasında meydana gelen heyelan sonrası Harşit Çayı önünde oluşan set kaldırıldı. Üçtaş Yatılı İlköğretim Bölge Okulumuzda yarından itibaren eğitim ve öğretime başlanacak'' dedi.

Kürtün ile Özkürtün beldesi ve Kirazlık köyü arasındaki Gümüşhane-Tirebolu kara yolunda kaya düşmesi ve kar yağışı sonrası kapanan bölümlerin ulaşıma açıldığını kaydeden Gürçam, ''Ulaşım kontrollü olarak verilmektedir. Taşlıca köyü Kızılcalı Yaylası'nda 2 eve yıldırım düştü. Yıldırım düştüğü anda evlerin boş olması can kaybını önledi. Yayla yolu ulaşıma açıldı, ekiplerimiz gerekli incelemeleri yapıyorlar'' diye konuştu.

Günyüzü köyünün Sarıtaş Yaylası'nın yolunun açılması için başlatılan çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Gürçam, ''Açıldığı takdirde mahsur kaldığı bildirilen vatandaşlara ulaşılacak. Sivil savunma ekiplerimiz bölgeye hareket etti. Jandarma ve İl Özel İdaresi ekipleri bölgede çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Gürçam, olumsuz hava koşullarından dolayı şu ana kadar kendilerine intikal eden herhangi bir can kaybı ve yaralama olayı olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Grup yollarımız açık. Kazıkbeli ve Güvende yaylalarımızda 1 metreyi bulan kar kalınlığı var. Greyderler yolu açamıyor. Bölgeye dozerler gönderdik. Yayla yollarımızda sıkıntı var. Vatandaşlar henüz yayladan inmediğinden bu yaylalarımızda çok sayıda kişi var. Ancak sağlıkları konusunda herhangi bir sıkıntı yok. Bizim sıkıntımız bu yaylalardaki hayvanları kurtarmaktır. Dışarıda olan hayvanların telef olmamaları için çalışmalarımız hızla sürüyor. Özellikle bu iki yaylamız üzerinde duruyoruz. Kadırga Yaylamızın da yolu kapalı. Bu yaylada da insanlarımız var. Yolu açmak için greyderler gönderdik. Yolları açmak için ilden takviye istedik.''

KAR YAĞIŞI NEDENİYLE YAYLADA MAHSUR KALAN VATANDAŞLAR

Sivas'ın Suşehri ilçesinde bir yaylada kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 21 kişi, ekiplerin yolu açmasının ardından kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Yukarıakören köyüne ait Kösedağ eteklerinde bulunan Mahmutoğlu Yaylası'nda dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle mahsur kalan 21 vatandaşı kurtarmak için yola çıkan iş makinesi, yaylaya ulaştı.

Ekiplerin yolu açmasının ardından yaylada kalan 21 vatandaş, 50 büyükbaş hayvanla birlikte köylerine doğru yola çıktı. Bölgede kar yağışının devam ettiği öğrenildi.

Sivas'ın Suşehri ilçesinde bir yaylada, kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını bildiren 21 kişiyi kurtarmak için ekip gönderilmişti.

BUGÜN NELER OLDU