Kar yağışı nedeniyle yaylada mahsur kaldılar

Pazartesi 28.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 28.09.2009 10:58
ABONE OL
Sivas'ın Suşehri ilçesinde bir yaylada, kar yağışı nedeniyle mahsur kaldığını bildiren 21 kişiyi kurtarmak için ekip gönderildi.

Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Yukarıakören köyüne ait Kösedağ eteklerinde bulunan Mahmutoğlu Yaylası'nda dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle 21 vatandaş yaylada mahsur kaldı. Mahsur kalan vatandaşlar, sabah saatlerinde cep telefonuyla köy muhtarı Süleyman Şahin'i arayarak yoğun kar yağışı olduğunu ve köye gelemediklerini bildirdi.

Durumun yetkililere iletilmesi üzerine Özel İdareye bağlı bir iş makinesi, köy muhtarı Şahin'le birlikte yaylada kalan vatandaşları kurtarmak için yola çıktı.

Suşehri Kaymakamı Yusuf Özdemir, yaylada kar yağışı nedeniyle mahsur kalan vatandaşları kurtarmak için köy muhtarı Süleyman Şahin'le birlikte İlçe Özel İdare Müdürlüğüne bağlı bir greyderin ilçeye yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Mahmutoğlu Yaylası'ndaki vatandaşları kurtarmak için yola çıktığını belirtti.

Mahsur kalan vatandaşlardan Salim Yahşi, yaylada 7 hane olarak 21 kişi kaldıklarını, 50 büyükbaş hayvanla birlikte 5 tane de traktörün bulunduğunu söyledi.

Kar yağışının dün akşam aniden bastırdığını söyleyen Yahşi, yayladan ayrılmak için hazırlık yaptıklarını, fakat sabah kalktıklarında ise kar yağması nedeniyle hareket edemediklerini bildirdi.

Kar yağışının halen devam ettiğini anlatan Yahşi, çocukluğundan bugüne kadar ömrünün çoğunun yaylada geçtiğini, bugüne kadar eylül ayında hiç kar yağışının olmadığını, ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.

Bu arada, ilçe yakınında bulunan tepelerin de kar yağışı nedeniyle beyaza büründüğü görüldü.