Kara kış erken geldi kar hayatı felç etti

Doğu Anadolu ve Karadeniz'in doğusunda araçlar yollarda kaldı, birçok köye ise ulaşım sağlanamıyor. Ancak hava normale dönüyor

Pazartesi 29.09.2009
Güncelleme: Salı 29.09.2009
ABONE OL
Doğu Anadolu ve Karadeniz'de kar yolları kapattı ama güneyde yaz devam ediyor. Trabzon, Rize, Gümüşhane, Erzurum, Ardahan, Sivas, Kars ve Giresun'da kar yağışı görülürken, kar etkisini bugün kaybedecek. Hava sıcaklığının hafta sonuna kadar artarak mevsim normallerine döneceği bildirildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

GÜMÜŞHANE GEÇİT VERMEDİ

Gümüşhane'nin merkezi ile Kürtün ve Torul ilçelerinde önceki akşam başlayan sağanak, dün sabah saatlerinde yerini kara bıraktı. Yağışın sürdüğü ilçelerde kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye, yüksek kesimlerde ise 30 santimetreye ulaştı. Kürtün ilçesine bağlı yaklaşık 30 yayla yolu ulaşıma kapanırken, bazı yaylalarda mahsur kalan vatandaşların kurtarılması için çalışma başlatıldı.

TRABZON'DA 25 KÖY YOLU KAPALI

Trabzon'da kar yağışından dolayı Hayrat ve Şalpazarı ilçeleri başta olmak üzere yüksek kesimlerdeki ilçelerde toplam 25 köyün yolu ulaşıma kapandı. Bu arada yayla yollarının da kapanması nedeniyle çok sayıda kişi yaylalarda mahsur kaldı. Trabzon İl Özel İdaresi'ne bağlı ekipler kapanan Maçka'nın Üçgedik Yaylası, Şalpazarı Geyikli Yaylası, Kadırga Yaylası ve Düzköy'e bağlı Haçka Yaylası'nda yol açma çalışmalarına başladı. Kar kalınlığının yer yer 40 santimetreye ulaştığı öğrenildi.

RİZE'DE DE KAR VAR

Rize'nin yüksek kesimlerinde geçtiğimiz geceden itibaren etkili olan kar yağışı bazı dağ köylerinin yollarını araç ulaşımına kapattı. Rize'nin Güneysu ilçesi Handüzü Yaylası, İkizdere ilçesi Çağırankaya ve Ovit Yaylaları'na bağlı birçok dağ köyünün yolları araç ulaşımına kapandı. Rize-Erzurum Karayolu da Ovit Geçidi'nde araç ulaşımına kapandı. Kapanan karayolunun açılması için karayolları ekipleri çalışma başlattı. Ağrı'nın Patnos ve Bitlis'in Adilcevaz ilçeleri arasında bulunan Süphan Dağı'na da yılın ilk karı yağdı. Türkiye'nin en büyük üçüncü dağı olan Süphan beyaz bir örtüye büründü.

SİVAS'TA 21 KİŞİ MAHSUR KALDI

Sivas'ın Suşehri ilçesindeki Mahmutoğlu Yaylası'nda önceki akşam bastıran kar yağışı nedeniyle 21 kişi mahsur kaldı. Durumun cep telefonuyla köy muhtarı Süleyman Şahin'e bildirilmesi üzerine, İlçe Özel İdare Müdürlüğü yetkililerine haber verildi. Ekipler köylüleri kurtarmak için harekete geçti. Kars'ta etkili olan kar yağışı yüksek kesimleri beyaza bürüdü. Kentte kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığında hissedilir derecede düşüş yaşandı.

ERZURUM DONUYOR

Giresun'un Görele ilçesine bağlı Sis Dağı Yaylası'nın bazı obalarında yoğun kar yağışı nedeniyle 40 vatandaş hayvanlarıyla birlikte evlerinde mahsur kaldı. Bölgedeki kar kalınlığının 20-25 santimetre olduğu ve yetkililerin, vatandaşları kurtarmak için harekete geçtiği öğrenildi. Erzurum'da gecenin en düşük sıcaklığı eksi 5 derece olarak ölçüldü. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, soğuk ve yağışlı havanın önümüzdeki günlerde de devam edeceğini açıkladı.

GÜNEYDE HERKES DENİZDE

Hava sıcaklığının 30 derece ölçüldüğü Bodrum, Marmaris ve Fethiye'de ise, turistler ve vatandaşlar denize girdi. İzmir'de hava sıcaklığı dün 27 dereceyi buldu. Sıcaklığın 34 dereceye ulaştığı Antalya'da da turistler ve Antalyalılar, sahillerde güneşlenip, denize girdi. Aydın'ın Didim ilçesinde de turistler Altınkum sahilini doldurdu.