Ayakkabı alırken dikkat!

''Koruyucu'' özelliğine önem vermeden alınan ayakkabıların, çeşitli rahatsızlıklara yol açtığı bildirildi.

Çarşamba 30.09.2009 00:00
ABONE OL
Türk Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (TOTDER) Başkanı Doç. Dr. İrfan Öztürk, ayakkabının, ayağı tabandan gelen travmalara karşı koruyan, ayağa tampon görevi yapan bir ürün olduğunu belirtti.

İdeal ayakkabı seçiminde, ayakkabının ana görevinin göz ardı edilmemesi gerekliliğine işaret eden Öztürk, ''alırken, gösterişi, modası, markasından çok, ayağın şekline uygun bir ayakkabı tercih edilmesi gerekmektedir'' dedi.

Öztürk, uygun ayakkabı kullanılmaması sonucu ayak, ayak bileği, diz ve bel problemlerinin gelişebildiğine dikkati çekerek, bu problemler arasında tırnak batması, nasır oluşumu, başparmak çarpıklığı, çekiç parmak deformitesi, metatarsalji (ayak ön bölümünün ağrısı), topuk dikeni, ayak bileği burkulmaları ve genel vücut yorgunluğunun başı çektiğini kaydetti.

AYAK ŞEKİLLERİ, BÖLGELERE GÖRE DEĞİŞİYOR

İrfan Öztürk, ayak şekillerinin toplumlara, ırklara, bölgelere göre değişiklikler gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Toplumların yaşam şekilleri ve gelenekleri, ayak şekillerinin gelişiminde etkili olmaktadır. İnce uzun, künt kısa, taraklı, düşük tabanlı, çukur tabanlı ayak biçimleri vardır. Genelleme yapılamamakla birlikte, Türk toplumunda geniş, yaygan ve ayak sırtı aşırı kavisli, etli ayaklara sık rastlanılmaktadır. Bu tür ayağı olanların, ince uçlu, dar, topuklu ayakkabı seçmesi, ayak sağlığı için büyük oranda problem yaratır. Tüm bu bilgilerin ışığında, ayakkabı alırken, ayakkabının görünüşü, modası, fiyatından ziyade, ayağın şekline göre uygun seçim yapmak çok daha doğru ve sağlıklı olacaktır.''

AYAKKABI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ayakkabının rahat, koruyucu, yapılan aktivite ve mesleğe uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Öztürk, ayakkabı alacaklara şu tavsiyelerde bulundu:

''İnsan ayağı gün içinde şişer ve genişler. Bu nedenle ayakkabıların öğleden sonra alınması uygun olur.
Ayak numarasına uygun ayakkabı alınmalı, ayak numarası ayakta iken ölçtürülmelidir.

Ayakkabılar, ayakta denenmeden alınmamalıdır. Ayakkabıların kalıplarına bağlı numara değişiklikleri olabilir.

Her iki ayakta, ayakkabı denenmelidir. Çoğu zaman bir ayak diğerinden büyük olabilmektedir.
Ayakkabı giyildiğinde rahat olmalıdır. Ayakkabı, önden, yandan, topuktan rahat olmalı, ayağı sıkmamalıdır.

Özellikle ayak başparmağı, ayakkabının önüne değmemelidir. En uzun ayak parmağı ile ayakkabı ucu arasında 1 santimetre mesafe olmalıdır. Parmaklar, ayakkabı içinde rahatça hareket ettirilmelidir.

Ayakkabılar giyildikten sonra biraz yürümek gerekir. Yürüyüş sırasında ayakların rahat olması gerekir.

Ayakkabının malzemesinin kalitesine de dikkat etmek gerekir. Sentetik malzemeli ayakkabılar tercih edilmemelidir.

Ayakkabının ideal topuk yüksekliği, 2-2,5 santimetredir.''